«Մենք շատ քիչ բան գիտենք կինոռեժիսորի, 20-րդ դարի հանճարի մասին»,- այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է գրող Սերգեյ Գալոյանը` ներկայացնելով Սերգեյ Փարաջանովի մասին նոր գիրքը` «Փարաջանով. Լուսապսակ տառապանքի միջով»: Նրա խոսքերով, ոչ մեկին դեռ չի հաջողվել բացահայտել մեծ ռեժիսորի գաղտնիքը, հատկապես մեր հասարակության մեջ միայն լուրեր են և ոչ մի փաստ: «20-րդ դարի մեծագույն հանճարի մասին կան բազմաթիվ գրքեր, այդ թվում` ռուսերենով, անգլերենով, ուկրաներենով, բայց ոչ մի գիրք` հայերենով»,- ասել է գրողը: Իր գրքի համար Գալոյանն օգտագործել է փաստագրական նյութեր, այդ թվում հենց Փարաջանովի արխիվից, Մոսկվայում, Կիևում և նույնիսկ Փարիզում հանդիպել է նրա ծանոթների և ընկերների հետ: Գրքում գրողը լույս է սփռում նոր փաստերի վրա`կապված ռեժիսորի ձերբակալության և բանտային կյանքի հետ, և ոչ միայն:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին, թե արդյոք այդ գիրքը «Տրակտատներ տղամարդկանց մասին» գրքի շարունակությունն է, որում արդեն ներկայացված են մանրամասներ Փարաջանովի կյանքից, Գալոյանը պատասխանել է, որ նա պատրաստվում է առանձին գրքեր գրել վերիոհիշյալ գրքի այլ հերոսների մասին: «Հաջորդն այդ ցուցակում հայազգի փիլիսոփա և միստիկ Գեորգի Գյուրջիևն է»:
Գրողը նաև առանձին 600-էջանոց գիրք է պատրաստում քրեական աշխարհի համաշխարհային պատմության մասին: Գալոյանն արդեն 8 գիրք է գրել այդ թեմայով: Դա լինելու է 9-րդը:

13 Май 2010 - 09:06 AMT
“Мы слишком мало знаем о кинорежиссере, гении 20-ого века Сергее Параджанове”, – об этом на пресс- конференции в Ереване сказал писатель Сергей Галоян, представляя свою новую книгу про Сергея Парджанова “Параджанов: через тернии к звездам”. По его словам, никому еще не удалось раскрыть тайну великого режиссера, особенно в нашем обществе ходят только слухи и никаких фактов. “Есть множество книг о великом гении 20-го века, в том числе на русском, английском, украинском языках, но ни одной книги на армянском”,- отметил писатель. Для своей книги Галоян использовал документальные материалы, в том числе из архива самого Параджанова, встречался с его знакомыми и друзьями в Москве, Киеве и даже в Париже. В книге писатель проливает свет на новые факты, связанные с арестом и тюремной жизнью режиссера, и не только.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, является ли это книга продолжением произведения “Трактаты о мужчинах”, в котором уже представлены интересные факты из жизни Параджанова, Галоян ответил, что он собирается написать отдельные книги и о других героях вышеуказанного произведения. “Следующим в этом списке стоит философ и мистик армянского происхождения Георгий Гурджиев”.
Писатель также готовит отдельную 600-страничную книгу о всемирной истории криминального мира. Галоян уже написал 8 книг по этой теме. Это будет 9-ой.