13 Մայիս 2010 - 10:09 AMT
Մայիսի 10-ին, Բուլղարիայի մշակույթի նախարարության «Սրեդեց» սրահում տեղի ունեցավ Հայաստանին նվիրված «Եվրոպա 2001» ամսագրի ապրիլյան համարի շնորհանդեսը, որը հրատարակվել է Բուլղարիայում Հայաստանի դեսպանության նախաձեռնությամբ` «Հայկական մշակույթի տարի Բուլղարիայում» խորագրով փառատոնի շրջանակներում:
Շնորհանդեսին ելույթներով հանդես եկան Բուլղարիայում Հայաստանի դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը, Բուլղարիայի մշակույթի փոխնախարար Թոդոր Չոբանովը եւ «Եվրոպա 2001» ամսագրի գլխավոր խմբագիր տիկին Գենչեւան:
Դեսպան Մանասարյանը հատուկ շնորհակալություն հայտնեց բոլոր այն գերատեսչություններին եւ անհատներին, որոնց աջակցությամբ եւ անմիջական մասնակցությամբ հնարավոր եղավ առաջին անգամ բուլղարերենով հրատարակել ամբողջովին Հայաստանին նվիրված ամսագիր, որտեղ ընթերցողին հնարավորություն է ընձեռնվում ծանոթանալ ինչպես հայ ժողովրդի պատմական անցյալին, մշակութային ժառանգության, կրոնին ավանդույթներին, այնպես էլ նորանկախ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին, ներքին եւ տնտեսական քաղաքականության գերակա ուղղություններին եւ խնդիրներին:
Բուլղարիայի մշակույթի փոխնախարարը իր ելույթում եւս, անդրադառնալով հայ- բուլղարական դարավոր բարեկամությանը, ավելացրեց, որ Բուլղարիայի եւ Հայաստանի միջեւ կապերը նույնքան հինավուրց են, որքան երկու ժողովուրդները եւ բուլղարահայ համայնքը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

10-го мая в зале “Аредец” министерства культуры Болгарии состоялась презентация апрельского номера журнала “Европа 2001”, полностью посвященного Армении. Журнал вышел в свет в рамках фестиваля “Год культуры Армении в Болгарии” по инициативе посольства Армении в Болгарии.
На специальной презентации выступили посол Армении в Болгарии Сергей Манасарян, заместитель министра культуры Болгарии Тодор Чобанов и главный редактор журнала “Европа 2001” госпожа Генчева.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, посол Манасарян в своей речи специально выразил благодарность всем тем учреждениям и отдельным лицам, при содействии которых стало возможным впервые выпустить журнал на болгарском, полностью посвященный Армении. В журнале есть статьи об истории, культуры, науки и образования в Армении.
Замминистра культуры Болгарии в свою очередь рассказал о вековой армяно-болгарской дружбе, и сказал, что связи между Арменией и Болгарией такие же древние, как и два народа и Армянскя диаспора в Болгарии.