Շաբաթը սկսվեց մի քանի միջազգային կազմակերպությունների կողմից կազմակերպված ցուցահանդեսով, ինչպիսիք են ԵԱՀԿ-ն, ՄԱԿ-ը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) և «Տեղեկատվության ազատության կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը: Մամուլի ազատության օրվա կապակցությամբ մայիսի 3-ին Երևանում բացվեց «Մամուլի ազատություն. տեղեկատվության ազատության իրավունք» թեմայով ցուցահանդեսը:
Մայիսի 4-ին հայտնի դարձավ, որ հայ երաժիշտ, քանոնահար Հասմիկ Լեյլոյանը պարգևատրվել է ԱՄԷ բարձրագույն պարգևով: Ինչպես հայտնել է Հասմիկ Լեյլոյանը մամլո ասուլիսի ժամանակ, նա Abu Dhabi Festival-ում տեղի ունեցած միջազգային երաժշտական փառատոնի առաջին հայաստանցի մասնակիցն էր: Փառատոնը անցկացվել է մարտի 20-ից մինչև ապրիլի 7-ը: Հայկական ժողովրդական երգերի և դասական երաժշտության նրա կատարումը քանոնով նվաճել է հանդիսատեսի սրտերն ԱՄԷ ղեկավարի գլխավորությամբ:
Նույն օրը մեկնարկել են Վրաստանում հայկական մշակույթի օրերը: Դրանք բացվել են Շոթա Ռուսթավելու անվան Պետական դրամատիկական թատրոնում տեղի ունեցած գալա-համերգով: Դրանից մեկ օր առաջ Թբիլիսիի Վ. Սարաջիշվիլու անվան պետական կոնսերվատորիայի դահլիճում տեղի ունեցավ Արամ Խաչատրյանի անվան քառյակի համերգը, իսկ Ա. Քութաթելաձեի անվան գեղարվեստի ակադեմիայում բացվեց Զավեն Սարգսյանի` «Հայաստանի պատմամշակութային հուշարձանները» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը: Երեկոյան Թբիլիսիի` Պետրոս Ադամյանի անվան թատրոնում մեկնարկեց «դարավոր բարեկամության ճամփաներով» թատերական փառատոնը: Թբիլիսիի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ հանդիսավորությամբ բացվեց հանրահայտ ռեժիսոր Ռուբեն Մամուլյանի հուշատախտակը: Ռուսթավելու անվան պողոտայում Վրաստանում Հայաստանի դեսպանության, Թբիլիսիի քաղաքապետարանի և Վրաստանի շախմատի ֆեդերացիայի ջանքերով բացվեց ևս մի հուշատախտակ` նվիրված շախմատի աշխարհի 9-րդ չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի հիշատակին: Անցյալ շաբաթ Երևանում շարունակվում էր «Ազգային պատկերասրահ» 6-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը, որի շրջանակներում տեղի ունեցավ երիտասարդ, բայց արդեն հայտնի երաժիշտների համերգը` շվեդ ջութակահար Հյուգո Տիչիատիի և հայ դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի մասնակցությամբ, որոնք ներկայացրեցին Բո Լինդեի, Արվո Պյարտայի, Տիգրան Մանսուրյանի, Բելա Բարտոկի և այլ կոմպոզիտոների ստեղծագործությունները: Իզուր չէ, որ փառատոնը կոչվում է «Ազգային պատկերասրահ», չէ որ բացի դասական երաժշտություն ներկայացնելուց այն հետապնդում է մարդկանց Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի գործունեության հետ ծանոթացնելու նպատակ:
Մայիսի 7-ին Նյու Յորքի ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի դահլիճում տեղի ունեցավ ԱՊՀ երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգը` նվիրված Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 65-ամյակին: Հայաստանից մասնակցում էին Արամ Բեքնազարյանը` հարվածայիններ, Լուսինե Հարությունյանը` ջութակ, Աշոտ Դումանյանը` ջութակ, Շաղիկ Մարտիրոսյանը` ջութակ, Տաթևիկ Շահինյանը` ջութակ, Վերոնիկա Վարդպատրիկյանը` ալտ, Արտեմ Նաղդյանը` թավջութակ: Այս եզակի կոլեկտիվի առանձնահատկությունն այն է, որ նվագախմբի հետ աշխատում են Համագործակցության լավագույն դիրիժորները: Այս տարի դա կլինի հայտնի երաժիշտ, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Վլադիմիր Սպիվակովը: Համերգին կմասնակցի նաև ականավոր դաշնակահար, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Դենիս Մացուևը:
Ազգային ժողովի «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում մայիսի 8-ին ՀՀ ԱԺ այգում կայացել է Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 65-ամյակին նվիրված համերգ: Երևանի և Հայաստանի բնակիչների ու պատերազմի վետերանների համար նվագել է ՊՆ ԳՇ Ռազմական նվագախումբը և ելույթ են ունեցել հայկական էստրադային աստղերը:
«Օքսֆորդ Փլեյհաուս» խմբի այցը Հայաստան կարևոր միջոցառում է Հայաստանում բրիտանական խորհրդի համար, քանի որ մենք ամեն տարի մեկնում ենք մասնակցելու Էդինբուրգի փառատոնին և ընտրում ենք լավագույն դերասաններին` Երևանում հանդես գալու համար», – մայիսի 8-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանում բրիտանական խորհրդի ծրագրերի ղեկավար Նարեկ Թովմասյանը: «Օքսֆորդ Փլեյհաուս» խումբը Հայաստանում կներկայացնի «Մեկ փոքրիկ քայլ» բեմադրությունը, որը պատմում է լուսնի վրա առաջին վայրէջք կատարելու շուրջ ԽՍՀՄ-ի և ԱՄՆ-ի միջև ծավալված պայքարի մասին: Իր տպավորությունների մասին խոսելով, թատերախմբի մասնակիցներ Ռոբին Հեմինգսը և Օլիվեր Միլինգհեմն ընդգծել են, որ «մշակութային առումով Երևանը շատ հզոր քաղաք է»:
Երևանում առողջ հումոր խոստանում են ներկայացնել «Հայկական ռադիո» ծիծաղի համաշխարհային փառատոնի ներկայացուցիչները: Այդ մասին հայտնի դարձավ Երևանում «Comedy Club» նախագծի հեղինակներից մեկից` հաղորդավար և շոումեն Գարիկ Մարտիրոսյանից: Սեպտեմբերի 24-ին Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի կունենա «Հայկական ռադիո» գալա-համերգը: Այդ իրադարձությամբ Հայաստանում կմեկնարկի «Հայկական ռադիո» ծիծաղի համաշխարհային փառատոնը: Փառատոնի կարգախոսներից մեկը կլինի « Դե սպասիր, Օդեսսա. Հումորի նոր մայրաքաղաքն այսուհետ Երևանն է լինելու»: Փառատոնին կմասնակցեն դերասաններ Ռուսաստանից և արտերկրից: Փառատոնի պաշտոնական լեզուն ռուսերենն է, ուստի, ինչպես նշում են կազմակերպիչները, դեռ ժամանակ կա այն սերտելու: Շոուն վարելու է հանրահայտ դերասան Էդի Մերֆին:
Աշխարհում բացի հայկական հումորից բարձր է գնահատվում մեր հնագույն քրիստոնեական մշակույթը: Մայիսի 6-ին Լեյդենի համալսարանի գրադարանում բացվեց «Հայերը. Հնագույն քրիստոնեությունը երիտասարդ երկրում» ցուցահանդեսը` նվիրված 1660թ.-ին Ամստերդամում հայ գրքի տպագրության 350 ամյակին: Բացման արարողությանը ներկա էին բազմաթիվ համալսարանականներ, ուսանողներ, Նիդերլանդների հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ: Ցուցահանդեսում ներկայացված են Լեյդենի համալսարանում պահվող հայկական ձեռագիր մատյաններ և տպագիր գրքեր, որոնցից է 11-րդ դարի մագաղաթյա գիրքը` ժամանակակից թարգմանությամբ: Ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև հուլիսի 31-ը:
Մայիսի 5-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնի ճեմասրահում տեղի ունեցավ մամուլի ասուլիս` նվիրված «Վէմ մեդիա արուեստներ» ստուդիայի նկարահանած «Արարատից Սիոն» վավերագրական ֆիլմի հայաստանյան պրեմիերային, որը ցուցադրվելու է երեկոյան, «Մոսկվա» կինոթատրոնում: «Արարատից Սիոն»-ը ներկայացնում է հայ ժողովրդի դերը և ներդրումը մարդկության պատմության մեջ: Ֆիլմի բնօրինակը անգլերեն լեզվով է, և ֆիլմի տեքստը պատմում է մեծանուն հոլիվուդյան դերասան Էյդան Քուինը: Ֆիլմում հնչում է այսօր համաշխարհային կինոյի ամենահայտնի երաժշտական հանճար Լիզա Ջերարդի ձայնը: Ֆիլմը մտել է ութ միջազգային կինոփառատոների եզրափակիչ մրցանակային փուլ: Մայիսի 12-ից Միացյալ Թագավորությունում կայանալիք համաշխարհային պրեմիերայով սկսվում է ֆիլմի շրջագայությունը աշխարհում: Ֆիլմը ծրագրվում է ցույց տալ խոշորագույն ամերիկյան, եվրոպական և ռուսական հեռուստաալիքներով:
Երևանում նկարահանվում է Խաչատուր Աբովյանի մասին էստոնական վավերագրական ֆիլմ: Այն իրականացնում է Vesilind պրոդյուսերական կենտրոնի ղեկավար Ռիո Վեստրիկն իր խմբով:Նկարահանման աշխատանքները կատարվում են երեք երկրներում` Հայաստանում, Թուրքիայում և Էստոնիայում: Թուրքիայում աշխատանքներն արդեն ավարտվել են, ավարտին են մոտենում նաև Հայաստանում կատարվող նկարահանումները: Ֆիլմի համար նյութեր հավաքելու նպատակով նկարահանող խումբը եղել է Խոր Վիրապում, Էջմիածնում, մի քանի անգամ այցելել է գրողի տուն-թանգարան և բոլոր այն վայրեր, որոնք կապված են Խաչատուր Աբովյանի հետ: «Խաչատուր Աբովյանը Էստոնիայում հայտնի է շնորհիվ Ֆրիդրիխ Պարրոտի հետ ունեցած ծանոթության, Տարտուի համալսարանում սովորելու և իր հասարակական գործունեության», – ընդգծել է Ռիո Վեստրիկը: Ֆիլմը պատմում է ոչ միայն գրողի մասին, այլև Պարրոտի հետ նրա հարաբերությունների, Արարատ կատարած նրանց վերելքի մասին:
«Ցեղասպանության որբեր» փաստագրական ֆիլմը, որը նկարահանվում է ԱՄՆ-ում, պատմում է Բեյրութի մոտ գտնվող Անթուրայի հայկական որբանոցի մասին, որտեղ հայ երեխաներին մահմեդականացնում էին: «Ցեղասպանության զոհերը» 18 րոպեանոց կարճամետրաժ ֆիլմ է, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանությունից հետո որբացած 150.000 հայ որբերին: Ֆիլմը նկարահանվել է լրագրող Ռոբերտ Ֆիսկի The Independent-ում տպագրած հոդվածից հետո: Սիլիկոնե հարթավայրից ինժեներ Մաուրիչե Միսաք Քելեչյանը հետաքննություն է անցկացրել և հայտնաբերել է Բեյրութից ոչ հեռու գտնվող Անթուրայի մանկատունը, որը ղեկավարում էր Ահմեդե Ջեմալ փաշան: Այդ որբանոցը հայ երեխաների մահմեդականացման կենտրոն էր: Ներկայում «Ցեղասպանության որբերը» ֆիլմի պրոդյուսերներն աշխատում են վավերագրական ֆիլմի մեկ ժամանոց տարբերակի վրա, որտեղ ներառվելու է նաև Ռոբերտ Ֆիսկի բացառիկ հարցազրույցը:
Շաբաթվա վերջում մեկնարկել են Շուշի քաղաքի Ազատագրման օրվան նվիրված միջոցառումները: Մայիսի 7-ին «Նարեկացի» արվեստների միությունում բացվել է Գայանե Շուշեցու ցուցահանդեսը` նվիրված Շուշիի ազատագրման 18-ամյակին: Ցուցահանդեսում ներկայացված են արցախցի նկարչուհու մոտ 20 աշխատանքներ:
Անցյալ շաբաթ տեղի ունեցավ տխուր իրադարձություն. Կյանքի 81-րդ տարում իր մահկանացուն կնքեց արդի հայ կերպարվեստի խոշորագույն վարպետներից մեկը` Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդական նկարիչ Էդուարդ Արծրունյանը: Նկարչի տաղանդի երկրպագուները կարողացան վերջին հրաժեշտը տալ նրան մայիսի 7-ին Հայաստանի Նկարիչների միությունում: Սա իհարկե մեծ կորուստ է հայկական արվեստի համար, սակայն նրա աշխատանքները և նրա մասին հիշողությունը հավերժ կմնա երկրպագուների սրտերում:

Началась неделя с выставки, организованной несколькими международными организациями, такими как ОБСЕ, ООН, Агентства США по международному развитию (USAID) и общественной организацией «Центр свободы информации». Фотовыставка «Свобода прессы: право на свободу информации» была приурочена к Международному дню свободы прессы. Она открылась 3 мая в Союзе художников Армении и продлилась до конца недели.
4 мая стало известно о присвоении высшей награды ОАЭ армянскому музыканту, мастеру игры на каноне (армянский народный инструмент) Асмик Лейлоян. Как рассказала музыкант на пресс-конференции в Ереване, она получила медаль с изображением шейха ОАЭ во время фестиваля Abu Dhabi Festival, где исполнением армянских народных песен и классической музыки на каноне покорила сердца тысяч зрителей, во главе с правителем Объединенных Арабских эмиратов.
В тот же день стартовали дни армянской культуры в Грузии. Их открыл гала-концерт в Государственном драматическом театре им. Шоты Руставели.
За день же до этого в Государственной консерватории им. Сараджишвили состоялся концерт квартета им. Арама Хачатуряна, а в художественной академии им. Кутателадзе открылась выставка Завена Саргсяна ''Историко-культурные памятники Армении''. Ей последовала выставка работа армянской художницы, дизайнера Аревик Петросян в музее истории им. Гришашвили. И еще одна новость: отныне в Тбилиси можно увидеть памятные доски известного режиссера Рубена Мамуляна и 9-ого чемпиона мира по шахматам Тиграна Петросяна. Эти и другие культурные мероприятия, направленные на сохранение межнациональных культурных отношений прошли в Грузии.
На прошлой неделе в Ереване продолжался шестой международный музыкальный фестиваль “Национальная галерея”, в рамках которого 5 мая прошел концерт молодых, но уже очень известных музыкантов: шведского скрипача Хьюго Тичиати и армянского пианиста Айка Меликяна, которые представили произведения Бо Линде, Арво Пьярта, Тиграна Мансурян, Беллы Барток и других современных композиторов. И не зря фестиваль называется “Национальная галерея”, ведь помимо представления классической музыки он преследует цель ознакомления людей с деятельностью Национальной галереи Армении.
А Генеральная Ассамблея ООН в Нью-Йорке принимала Молодежный симфонический оркестр СНГ. Его концерт, посвященный 65-летию окончания Второй мировой войны, прошел 7 мая.
Выступление оркестра в штаб-квартире ООН в Год 65-летия Победы очень символично, так как музыканты оркестра – это молодое поколение тех народов, которые понесли самые тяжелые потери в этой войне и внесли огромный вклад в Победу над фашизмом. От Армении в оркестре выступают семь музыкантов Бекназарян Арам – ударные, Арутюнян Лусине – скрипка, Думанян Ашот – скрипка, Мартиросян Шагик – скрипка, Шагинян Татевик – скрипка, Вардпатрикян Вероника- альт, Нагдян Артем – виолончель.
А в рамках программы Национального собрания “Открытые двери”, 8 мая в парке НС Армении состоялся концерт, посвященный 65-летию победы в ВОВ. Для ветеранов войны и жителей Еревана и Армении играл Военный оркестр ГШ МО и выступали звезды армянской эстрады.
Послевоенные страсти на сей раз между США и СССР, точнее борьбу за освоения космоса первыми показали в юмористическом спектакле артисты из Великобритании. 8 мая в Театре юного зрителя Ереване актеры труппы “Оксфорд Плэйхаус”(Oxford Playhouse) представили спектакль “Один маленький шаг”, рассказывающий о том, как США и Советский Союз борются за право первыми послать человека на луну. В спектакле 2 человека раскрывают на сцене примерно 40 образов. “Один маленький шаг” впервые был представлен в 2008 году на международном театральном фестивале в Эдинбурге и имел большой успех. А приезд артистов в Армению организовал Британский Совет в Армении. На пресс-конференции перед спектаклем один из актеров Робин Хемингс признался, что несмотря на то, что русским их спектакль понравился, они все же назвали их юмор нездоровым.
Зато более чем здоровый юмор в Ереване обещают представить организаторы всемирного фестиваля смеха “Армянское радио”. Об этом стало известно во время выступления в Ереване участников проекта “Comedy club”, и в частности известного в России шоумена и телеведущего Гарика Мартиросяна. Он-то и рассказал о том, что ожидает ценителей армянского и не только юмора 24 сентября 2010 года. А в этот день в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна состоится гала-концерт, который откроет всемирный фестиваль смеха “Армянское радио”. Фестиваль станет ежегодным, а первое шоу обещает стать главным юмористическим событием года, так как оно соберет лучших артистов из России и зарубежных стран. А шоу будет вести всемирно известный актер Эдди Мерфи. Организаторы фестиваля предупреждают: “Трепещи, Одесса. Новой столицей юмора с этого момента становится Ереван”.
Но в мире кроме армянского юмора также высоко ценится наша древняя христианская культура. 6-го мая в библиотеке университета Лейдена (Нидерланды) открылась выставка “Армяне: Древнейшее христианство в молодой стране”, посвященной 350-летию армянского книгопечатания в Амстердаме. На выставке представлены армянские рукописи и печатные издания, в том числе и пергамент 11-ого века, и посмотреть на эти экспонаты желающие смогут до 31 июля.
Еще более интересную историю армянских паломников и священнослужителей в Иерусалиме раскрывает документальный фильм “Из Арарата в Сион”, премьера которого состоялась 5 мая в столице Армении. Уникальность этого фильма заключается в том, что об армянах рассказывают не сами армяне, а европейцы: немцы, итальянцы, французы. Фильм составлен из документальных материалов из ассирийских, греческих, египетских и других источников и с первой до последней минуты является открытием. Всемирная премьера фильма “Из Арарата в Сион” состоится 12 мая в Великобритании, и с этого дня начнется его победное шествие по европейским и мировым фестивалям, ведь еще до всемирной премьеры фильм “Из Арарата в Сион” уже находится в финале отборочного тура 8-ми международных фестивалей. В Армении же, возможно, будет снята полная версия фильма, в которую войдут все собранные об Армении материалы.
Эстонские документалисты снимают фильм о жизни армянского писателя Хачатура Абовяна. На прошлой неделе закончились его съемки в Ереване. Авторы фильма – сотрудники продюсерского центра Vesilind во главе с ее руководителем Рио Вестриком и его командой. Работы над фильмом ведутся в трех странах: Армении, Турции и Эстонии. Съемки в Турции и Армении уже завершились, а сам фильм будет полностью готов к концу года. Не исключается также его участие в различных фестивалях, так как фильмы центра Vesilind уже имеют подобный опыт и занимали на многих международных фестивалях призовые места. Съемочная группа прошла по следам писателя весь его путь, начиная с годов его обучения, до его исчезновения. Для тех же, кого удивляет интерес эстонских кинематографистов к армянскому писателю, Рио Вестрик пояснил: “Хачатур Абовян очень известен в Эстонии благодаря своему знакомству с Фридрихом Парротом, обучению в Университете Тарту и своей общественной деятельности”.
Еще один документальный фильм “Сироты Геноцида”, снятый в США рассказывает об армянском приюте в Антуре недалеко от Бейрута, где армянских детей обращали в ислам. Пока это 18-минутный короткометражный фильм, но в настоящее время его продюсеры работают над более полной версией фильма, в котором также будет включено эксклюзивное интервью Роберта Фиска. Последний является автором статьи в The Independent о 150 000 детей, оставшихся сиротами после Геноцида армян. В фильме планируется задействовать также инженера из Силиконовой долины Мауриче Мисака Келечяня, обнаружившего указанный приют.
Мероприятия, посвященные еще одной великой победе – Дню освобождения города Шуши, стартовали к концу недели. 7 мая в центре искусств “Нарекаци” открылась выставка Гаяне Шушеци, приуроченная к 18-летию освобождения города Шуши. На выставке были представлены около 20 работ художницы из Республики Арцах. Прошедшую неделю омрачило печальное событие: Армения простилась с одним из виднейших деятелей современной армянской живописи. На 81-году жизни скончался народный художник Армении Эдуард Арцрунян. Поклонники таланта художника смогли проститься с ним 7 мая в Союзе художников Армении. Это конечно большая утрата для армянского искусства, однако работы художника и память о нем всегда останутся в сердцах его поклонников.