Երևանում է գտնվում ԱՄՆ օլիմպիական հավաքականի դահուկորդ Էրիկ Ֆիշերը:Մայիսի 14-ին նա բաց դաս անցկացրեց ֆիզկուլտուրայի ինստիտուտի ուսանող դահուկորդների համար: Սեմինարը կազմակերպել էին Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիան` դահուկորդ Արման Սերեբրյակյանի օգնությամբ, որը ապրում և մարզվում է ԱՄՆ-ում:
2010 թ. Ֆիշերը շահել է Վանկուվերում օլիմպիական խաղերին մասնակցելու ուղեգիր, սակայն ձեռքի վնասվածքի պատճառով չի կարողացել հանդես գալ օլիմպիադայում: Նա Հյուսիսային Ամերիկայի չեմպիոն է դարձել և մասնակցել է աշխարհի և Եվրոպայի գավաթների առաջնություններին: «Ես Հայաստան եմ եկել մասնավոր հրավերով: Քանի որ հիմա մենք չենք մարզվում, ես որոշել եմ ծանոթանալ Հայաստանի տեսարժան վայրերին», – ասել է Ֆիշերը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին:
Հայաստանի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանն ասել է, որ ֆեդերացիան մտադիր է համագործակցել ամերիկացի դահուկորդների հետ, ովքեր մեծ փորձ ունեն և դահուկային սպորտի լավ դպրոց են անցել: «Ամերիկայում դահուկային սպորտով վաղ տարիքից են զբաղվում և,եթե հայ երեխաներն ուզում են հասնել այդ սպորտաձևում լավ հաջողությունների, ապա նրանք ևս պետք է ջանասիրաբար զբաղվեն այդ սպորտով, ինչպես մենք», – ասել է Ֆիշերը: – Մենք մարզվում ենք առավոտյան վաղ ժամերից սկսած մինչև ուշ գիշեր»:
Ամռանն, ըստ նրա, մարզիկները պետք է զբաղվեն ֆիզկուլտուրայով, հեծանվային սպորտով և սպորտի տարբեր ձևերով: «Հաջողությունների հասնելու համար պետք է սիրես կատարածդ գործը և հաղթահարես բոլոր խոչընդոտները», ավելացրել է մարզիկը:

В Ереване находится лыжник Олимпийской сборной США Эрик Фишер. 14 мая он провел открытый урок со студентами-лыжниками Института Физической культуры. Семинар организовали лыжная Федерация Армении, с помощью лыжника Армана Серебрякяна, который живет и тренируется в США.
Фишер в 2010 году завоевал путевку Олимпийских игр в Ванкувере, но из-за травмы руки не смог выступить на Олимпиаде. Он четырехкратный чемпион по лыжам Северной Америки и принимал участие в Кубках мира и Европы. «Я прибыл в Армению с частным визитом. И поскольку сейчас у нас нет тренировок, я решил познакомиться с достопримечательностями Армении»,- сказал Фишер корреспонденту PanARMENIAN.Net
Генеральный секретарь Федерации Армении Гагик Саркисян сказал, что Федерация намерена сотрудничать с американскими лыжниками, которые имеют большой опыт и хорошую школу в лыжном спорте. «В Америке спортом начинают заниматься с раннего возраста, и если у армянских детей тоже есть желание достичь хороших результатов, они должны также усердно заниматься спортом как мы, – подчеркнул Фишер,- Мы тренируемся с раннего утра до ночи».
Летом, по словам лыжника, спортсмены должны заниматься физическими упражнениями, велоспортом и разными видами спорта. «Чтобы достичь успехов, необходимо любить свое дело и преодолевать все барьеры», – добавил спортсмен.