Վիկ Դարչինյանի և WBA վարկածով ժամանակավոր չեմպիոն Նոնիտո Դոնեյրի (Ֆիլիպիններ) միջև բանակցությունները ռևանշ-մենամարտի մասին, որոնք տևել են մեկուկես ամիս, մտել են փակուղի: Դարչինյանի մենեջեր Էլիաս Նասերը մեղքը գցում է Դոնեյրի թիմի վրա: «Մենք պայմանագիր ենք ստորագրել բանակցությունները սկսելուց 2 օր անց,- ասել է նա: – Մենք այսքան ժամանակ սպասել ենք, որ Դոնեյրը որոշի` ինչ է ուզում: Շատ հեշտ է ապացուցել, թե ով չի ուզում այս մենամարտը: Դա պայմանագիրը չստորագրած կողմն է»: Դարչինյանն ասել է. «Ես երկու վարկածներով չեմպիոն եմ և պարտավոր չեմ սպասել Դոնեյրին,- ասել է Դարչինյանը: – Ես ցանկանում եմ տիտղոսներ նվաճել 4-5 քաշային կարգերում և չեմ պատրաստվում ժամանակ ծախսել, քանի Արքայադուստր Նոնիտոն կորոշի` մենամարտ ցանկանում է, թե ոչ: Նոնիտոն գիտի, թե նրան ինչ է սպասում մեր հանդիպման դեպքում: Ես նրան նոկաուտի եմ ենթարկելու: Կարծում եմ` շատ խելացի է չհանդիպել մրցակցի հետ, որը կկործանի քո կարիերան»: «Ես ցանկանում եմ այս մենամարտում կրկին հաղթել Դարչինյանին: Նաև ցանկանում եմ երկրպագուներին ապացուցել, որ ես կրկին նոկաուտի կենթարկեմ նրան, ինչպես դա արեցի անցած անգամ,-նշել է Դոնեյրը:-Եկեք թողնենք այս խոսակցությունները և կազմակերպենք այս մենամարտը»:
«Super Six Boxing Classic» մրցաշարի մասնակիցների` միջին քաշային կարգում հայ բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամի (Գերմանիա) և WBC վարկածով նախկին չեմպիոն բրիտանացի Կառլ Ֆրոչի միջև մենամարտը կարող է տեղի ունենալ Շվեյցարիայում: Դանիայում Միքել Կեսլերին պարտվելուց հետո Ֆրոչը հայտարարել է, որ Արթուրի հետ մենամարտն անցկացնելու է միայն իր հայրենիքում` Նոթինգհեմում (Անգլիա), այլապես նա կդադարեցնի մասնակցությունը մրցաշարին: Միևնույն ժամանակ Աբրահամի թիմի անդամները հայտարարել են Բեռլինում մարտն անցկացնելու հավանականության մասին: Ըստ պայմանագրի, Արթուր Աբրահամի և Կառլ Ֆրոչի մենամարտը պետք է տեղի ունենա Եվրոպայում, և այս դեպքում Շվեյցարիան կարող է չեզոք տարածք լինել, որը բավարարելու է երկու կողմերի պահանջները: Անկախ մարտն անցկացնելու համար տեղի ընտրությունից, հանդիպման ամսաթիվը` օգոստոսի 21-ը, դեռ մնում է անփոփոխ: Իսկ առաջին միջին քաշային կարգում հանդես եկող հայ բռնցքամարտիկ Վանես Մարտիրոսյանը (69,9 կգ) ռինգ դուրս կգա հունիսի 5-ին Բրոնքսում (ԱՄՆ, Նյու-Յորք նահանգ): Նրա մրցակիցը կլինի առայժմ անպարտելի ամերիկացի Ջո Գրինը:
Նադյա Ռաոիի (Գերմանիա) հանդեպ տարած հաղթանակից հետո հայ բռնցքամարտիկ Սյուզի Կենտիկյանը (Գերմանիա) պաշտպանել է WBA, WBO և WIBF վարկածներով տիտղոսները: Կենտիկյանն ասել է, որ մենամարտը նայել է հեռուստացույցով և կարծում է, որ Ռաոին լավ է բռնցքամարտել: “Ռինգում ես չէի զգում նրա ճնշումը: Անցյալ տարի ես հաղթել եմ 4 մրցակցուհիների, որոնք աշխարհի չեմպիոններ էին: Սակայն, այս անգամ ես լավագույն մարզավիճակում չէի”,- ասել է հայ բռնցքամարտիկը: Կենտիկյանի խոսքերով, նա հանդիպելու է Ռաոիի հետ ևս մեկ անգամ. «Նադյան խաղ-ռևանշ է ցանկանում, կարծում եմ, դա ուզում են նաև երկրպագուները: Բայց հիմա ես ցանկանում եմ միայն մարզվել և վերադառնալ իմ լավագույն մարզավիճակին: Ես գիտեմ, որ հաջորդ մենամարտում կազմ ու պատրաստ կլինեմ»,- ասել է Կենտիկյանը:
Շախմատ. FIDE-ն (Միջազգային շախմատային ֆեդերացիա) հրապարակել է աշխարհի 100 ուժեղագույն շախմատիստների ու շախմատիստուհիների անունները ըստ մինչև այս տարվա մայիս ամիսը ձեռք բերած արդյունքների: Հայ շախմատիստ, գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը 2783 միավորով 5-րդ հորիզոնականն է զբաղեցնում: 2813 միավորով մրցաշարային սանդղակը գլխավորում է Մագնուս Կարլսենը (Նորվեգիա): Վեսելին Տոպալովը (Բուլղարիա) 2-րդ տեղում է, նա Կարլսենին միայն մեկ միավորով է զիջում: Վլադիմիր Կրամնիկը (Ռուսաստան) 3-րդ տեղում է, իսկ հնդիկ գրոսմայստեր Վիշվանաթան Անանդը` 4-րդ: Կանանց վարկանիշային սանդղակում հայ շախմատիստուհիներից բարձր տեղ է զբաղեցնում Լիլիթ Մկրտչյանը, նա 13 հորիզոնականով իջել է և 2477 միավորով 26-րդն է: Էլինա Դանիելյանը (2473) իջել է 11 հորիզոնականով և 29-րդ տեղն է զբաղեցնում: Ապրիլի 25-ից մայիսի 8-ը Նալչիկում ընթանում է կանանց Գրան պրին: Մինչև մայիսի 6-ը կայացել է 9-րդ տուրը: Հայ շախմատիստուհիներ Լիլիթ Մկրտչյանը և Էլինա Դանիելյանը 9-րդ տուրից հետո հավաքել են համապատասխանաբար 4 և 1,5 միավորներ: Մկրըչյանը զբաղեցնում է 8-րդ տեղը, իսկ Դանիելյանը եզրափակում է մրցաշարային աղյուսակը: Թենիս. Երևանում ավարտվել է կանանց թենիսի Fed Cup-ի եվրոաֆրիկյան գոտու 2-րդ խմբի մրցաշարը: Հայաստանի հավաքականը Բ խմբում երեք պարտություն է կրել Վրաստանի, Նորվեգիայի և Ֆինլանդիայի հավաքականներից: Վճռական պայքարում հաղթելով ՀԱՀ հավաքականին` հայ թենիսիստուհիները կարողացան մնալ երկրորդ խմբում, որում խաղալու են 2011-ին: Առաջին խմբի ուղեգրեր նվաճել են Հունաստանի և Լյուքսեմբուրգի հավաքականները, իսկ Նորվեգիայի և ՀԱՀ հավաքականները դուրս են մնացել եվրոաֆրիկյան գոտու երկրորդ խմբից: Ծանրամարտ/b>. Մայիսի 16-23-ը Վալենսիայում տեղի է ունենալու Եվրոպայի պատանեկան առաջնություն, որտեղ հանդես են գալու 8 ծանրորդներ և 1 կին ծանրորդ: Պատանեկան հավաքականի ավագ մարզիչ Էդուարդ Կիզողյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է, որ անցկացրել են 3 ոուսումնամարզական հավաք: «Տարեսկզբին 2 հավաք անցկացրել ենք Ծաղկաձորում, իսկ արդեն մայիսի 3-ին մինչև առաջնությանը մեկնարկը մարզվելու ենք Աբովյանում: Կարծում եմ` իմ սաները լիովին պատրաստ են Եվրոպայի առաջնությանը»,- ասել է Կիզողյանը:
Վալենսիայում ելույթ են ունենալու Իզաբելլա Յալյանը (53 ք/կ), Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր Սմբատ Մարգարյանը (56 ք/կ), Վարդան Միլիտոսյանը և Վլադիկ Կարապետյանը (62 ք/կ), Րաֆֆի Մելիքյանը և Արեն Ներսիսյանը (77 ք/կ), Ազատ Սայադյանը (85 ք/կ), Համլետ Պողոսյանը (94 ք/կ), Միշա Մուրադյանը և Գոռ Մինասյանը (ք/կ+105):
Ըմբշամարտ. Հայաստանի հունահռոմեական ու ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականները պատրաստվում են վարկանիշային մրցաշարի, որը տեղի կունենա մայիսի 19-23-ը Լեհաստանի Պոզնան քաղաքում: Ըմբիշները կպայքարեն Սինգապուրի օլիմպիական խաղերի ուղեգրերի համար: Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի ավագ մարզիչ Էդուարդ Թունյանցը հաղորդել է PanARMENIAN.Net ի թղթակցին, որ ըմբիշները սկսել են պատրաստվել մրցաշարին ապրիլի 15-ից: «Առաջին հավաքը տեղի ունեցավ Աբովյանում և ավարտվեց ապրիլի 27-ին: Այժմ մարզիկները հանգստանում են: Մայիսի 8-9 Վանաձորում նրանք կմասնակցեն մարշալ Բաղրամյանի անվան մրցաշարին, որը նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմին»,-ասել է մարզիչը: Վերջին հավաքը տեղի կունենա Երևանում մայիսի 8-19-ը: Մրցաշարին կմասնակցեն հունահռոմեական ոճի 4 և ազատ ոճի 5 ըմբիշ. Հունահռոմեական ոճ` Ալբերտ Վարդանյան (42կգ ք/կ), Ռուդիկ Մկրտչյան (50 կգ ք/կ), Ասատուր Արշակյան (69կգ ք/կ) և Վարոս Պետրոսյան (85կգ ք/կ): Հավաքականի գլխավոր մարզիչն է Գագիկ Խաչատրյանը: Ազատ ոճի ըմբշամարտ. Արտակ Հովհաննիսյան (46կգ ք/կ), Գոռ Գրիգորյան (54կգ ք/կ), Սամվել Պետրոսյան (63 կգ ք/կ), Գևորոգ Համբարձումյան (76 կգ ք/կ), Համլետ Աբրահամյան (120կգ ք/կ): Ավագ մարզիչն է Էդուարդ Թունյանցը:

В свою очередь Дарчинян заявил: «Я чемпион по двум версиям и не обязан ждать Донейра. Хочу завоевать титулы в четырех-пяти весовых категориях и не собираюсь тратить время, ожидая, пока Принцесса Нонито решит, хочет ли он боя. Нонито знает, что его ждет в случае нашей встречи – я его нокаутирую». До прекращения переговоров Донейр заявил, что он хочет драться против Дарчиняна. «Я хочу в этом бою снова побить Дарчиняна. Также хочу доказать болельщикам, что я опять нокаутирую его, как сделал это в прошлый раз,- отметил Донейр,- Давайте оставим разговоры и организуем этот поединок». Поединок между участниками турнира «Super Six Boxing Classic» – бывшим чемпионом мира в среднем весе Артуром Абрахамом (Германия) и экс-чемпионом WBC британцем Карлом Фрочом может пройти в Швейцарии. После своего проигрыша Миккеллю Кесслеру в Дании, Фроч заявил, что следующий поединок, в котором он должен встретиться с Абрахамом проведёт только у себя на родине в Ноттингеме (Англия), иначе он прекратит участие в турнире. В то же время члены команды Абрахама заявляли о вероятности проведения боя в Берлине. По контракту на бой Фроч – Абрахам, их встреча должна пройти в Европе, и в данном случае Швейцария может стать нейтральной территорией, удовлетворяющей запросы обеих сторон, не желающих драться на домашних аренах друг друга. Независимо от выбора места для проведения боя дата встречи 21 августа пока остаётся неизменной. Другой армянский боксер Ванес Мартиросян (США), боксирующий в первом среднем весе (69,9 кг) выйдет на ринг 5 июня в Бронксе (штат Нью-Йорк, США). Его соперником будет не имеющий поражений американец Джо Грин. После победы над Надей Раои (Германия) боксерша Сюзи Кентикян (Германия) защитила свои титулы WBA, WBO и WIBF. Кентикян считает, что Раои боксировала очень хорошо. «На ринге я не чувствовала ее прессинг. На этот раз я была не в лучшей форме»,- сказала армянская боксерша. По словам Кентикян, она встретится с Раои еще раз: «Надя хочет матч-реванш, думаю, этого хотят и болельщики. Но сейчас я хочу только тренироваться и вернуться к своей лучшей физической форме. Я знаю, что в следующем поединке буду наготове»,- отметила Кентикян.
Шахматы: FIDE опубликовал имена 100 самых сильных шахматистов и шахматисток мира мая месяца. Левон Аронян с 2783 очками занимает 5 место. Турнирную таблицу с 2813 очками возглавляет Магнус Карлсен (Норвегия). Веселин Топалов (Болгария) на 2 месте, он уступает Карлсену лишь одно очко. Владимир Крамник (Россия) – на 3. Владимир Акопян (2694) на 43 месте, Габриель Саркисян (2677) опустился на две строчки и занимает 55 место. В женском рейтинге самое высокое место среди армянских шахматисток занимает Лилит Мкртчян, она с 2477 очками на 26 месте. Лилит Галоян (2402) на 22 месте, Элина Даниелян (2473) – на 29. 25 апреля по 8 мая в Нальчике проходит женский Гран При. До 6 мая был сыгран 9 тур. Армянские шахматистки Лилит Мкртчян и Элина Даниелян после 9 тура набрали соответственно по 4 и 1,5 очка. Мкртчян занимает 8 место, а Даниелян замыкает турнирную таблицу. Теннис: В Ереване завершился женский командный чемпионат Fed Cup по теннису второй группы евро-африканской зоны. Сборная Армении в группе В потерпела три поражения от сборных Грузии, Норвегии и Финляндии. И в решительной борьбе победив сборную ЮАР, армянские теннисистки смогли остаться во второй группе, в которой и сыграют в 2011 году. Путевки в первую группу завоевали сборные Греции и Люксембурга, а сборные Норвегии и ЮАР выбыли из второй группы евро-африканской зоны. Футбол: Национальные и молодежные сборные Армении в Ереване провели учебно-тренировочный сбор. После окончания сборов, на республиканском стадионе им. Вазгена Саркисяна состоялась двусторонняя игра между национальными и молодежными сборными Армении по футболу. Игра, вместо 90 минут длилась 60. Молодые футболисты, благодаря голу Завена Бадояна победили национальную сборную со счетом 1:0. Бадоян провел первую игру в составе молодежной сборной Армении. 5 мая состоялись встречи 7 и 14 тура Высшей Лиги Армении по футболу. В календарном плане чемпионата произошли изменения из-за товарищеского матча между сборными Армении и Узбекистана. В 7 туре «Бананц» встретился с «Шираком» и победил со счетом 5:1. А в 14 туре «Пюник» со счетом 3:0 победил «Киликию». «Пюник» имеет 17 очков и возглавляет турнирную таблицу, а «Мика», которая с 15 очками на втором месте, провела на одну игру меньше. Юный армянский футболист Ваагн Милитосян (16 лет) подписал двухлетний контракт с французским футбольным клубом ''Стаде Лавалл'', который принимает участие на чемпионате второй лиги Франции. Уже в июне этого года Милитосян выступит в новом клубе. Милитосян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что он мечтает выступать также в составе сборной Армении: ''Был бы горд, носить форму сборной Армении, но пока что есть несколько нерешенных вопросов'',- сказал футболист. Тяжелая атлетика: 16 – 23 мая в Валенсии пройдет юношеский чемпионат Европы. На чемпионате выступят 8 армянских штангистов и 1 штангистка. Старший тренер юношеской сборной Эдуард Кизогян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил, что провели 3 учебно-тренировочных сбора. ''В начале года 2 сбора провели в Цахкадзоре, а уже с 3 мая до старта чемпионата будем тренироваться в Абовяне. Думаю, мои подопечные полностью готовы к чемпионату Европы'',- сказал Кизогян. В Валенсии выступят Изабелла Ялян (в/к 53), серебряный призер чемпионата Европы среди взрослых Смбат Маркарян (в/к 56), Вардан Милитосян и Владик Карапетян (в/к 62, Раффи Меликян и Арен Нерсесян (в/к 77), Азат Саядян (в/к 85), Амлет Погосян (в/к 94), Миша Мурадян и Гор Минасян (в/к +105).
Борьба: Юношеские сборные Армении по греко-римской и вольной борьбе 19-23 мая в Познане примут участие на международном турнире. Турнир рейтинговый и борцы будут бороться за путевки юношеских Олимпийских игр в Сингапуре. Старший тренер сборной Армении по вольной борьбе Эдуард Тунянц сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что борцы готовятся к турниру с 15 апреля и провели несколько сборов. “ 8-9 мая в Ванадзоре они примут участие в турнире им. Маршала Баграмяна, который посвящен Великой отечественной войне”,- сказал тренер. По словам старшего тренера по греко-римской борьбе Гагика Хачатряна, с февраля 2010 года они начали подготовку. Последний сбор перед турниром, греко-римские борцы проведут в Ереване 8- 19 мая. В Познане выступят следующие борцы: Греко- римская борьба: Альберт Вартаян (в/к 42), Рудик Мкртчян (в/к 50), Асатур Аршакян (в/к 69) и Варос Петросян (в/к 85). Главный тренер сборной Армении Гагик Хачатрян. Вольная борьба: Артак Оганнесян (в/к 46), Гор Григорян (в/к 54), Самвел Петросян (в/к 63), Геворк Амбарцумян (в/к 76), Амлет Абраамян (в/к 120). Старший тренер Эдуард Тунянц.