Մայիսի 14-ին Երևանում Հայաստանի նկարիչների միությունում տեղի ունեցավ Կոմիքսների միջազգային 2-րդ փառատոնի հանդիսավոր բացումը, որը կազմակերպել էր Հայաստանում կոմիքսների զարգացման ֆրանսիական ընկերությունը` ApbdA, ՀՀ մշակույթի հովանավորությամբ:
Փառատոնին մասնակցելու համար Երևան են ժամանել շատ հյուրեր, այդ թվում` Կոմիքսների միջազգային կազմակերպության դեսպան Բարբարա Կանեպան, Անգուլեմում կոմիքսների բարձրագույն դպրոցի հանձնաժողովի նախագահ Դոմինիկ Բարտրայը և այլք:
Ողջույնի խոսքում ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը շնորհավորեց մասնակիցներին փառատոնի բացման առիթով և իր ուրախությունը հայտնեց այն առիթով, որ Հայաստանում աճել է կոմիքսների նկատմամբ հետաքրքրությունը:
ApbdA նախագահ Ժան Մարդիկյանն իր հերթին ասել է, որ երջանիկ է այն արձագանքից, որ իրենց նախաձեռնությանը տրվել է:
Ցուցահանդեսի բացմանը մեծ հետաքրքրություն ներկայացրին իտալացի նկարիչ Պաոլո Կոսիի աշխատանքները, որոնք վերաբերում էին Հայոց ցեղասպանությանը: «Կոմիքսները բոլորի համար են` և’ երեխաների, և’ մեծերի: Ես ընտրել եմ պատմելու հանրամատչելի մեթոդ, որպեսզի այդ ահավոր ողբերգության մասին պատմեմ աշխարհին: Այս բոլոր աշխատանքները ես ներկայացրել եմ նաև իմ «Մեծ եղեռն» գրքում: Ես այցելել եմ Ցեղասպանության թանգարան և տեսել եմ շատ վավերագրական նյութեր, որոնց հիման վրա էլ ստեղծեցի իմ կոմիքսները: Դրանք հիմնականում սև ու սպիտակ գույներով են, որպեսզի ընդգծեն դրանց ողբերգականությունը», – ասել է նկարիչը:
Փառատոնի շրջանակներում տեղի է ունենում նաև մրցույթ, որը մեկ ամիս առաջ է սկսվել Հայաստանում են գտնվում բոլոր այցելուների համար` անկախ ազգային պատկանելությունից: Մրցույթի հաղթողների անունները կհայտարարվեն փառատոնի փակման օրը` մայիսի 16-ին:

14 Май 2010 - 12:49 AMT
14-го мая в Ереване, в Союзе художников Армении состоялось торжественное открытие 2-го Международного фестиваля комиксов, организованного французской компанией Развития комиксов в Армении ApbdA, под эгидой Министерства культуры РА.
В рамках фестиваля в Ереван съехалось множество гостей, в том числе посол Международной организации комиксов Барбара Канепа, жюри высшей школы комиксов в Ангулеме Доминик Бертрай и многие другие.
В своей приветственной речи министр культуры РА Асмик Погосян, поздравив участников с открытием фестиваля, отметила, что очень рада тому факту, что в Армении так возрос интерес к комиксам. “Если в прошлый раз участники были в основном из-за границы, то в этом году армянские художники также активно участвуют. Ярким примером того, как в Армении развивается искусство комикса, станет буклет, который выйдет в свет после фестиваля, в который будут включены все произведения с выставки”.
В свою очередь, председатель ApbdA Жан Мардикян отметил, что очень рад тому какой отклик получила их инициатива. “Мне очень нравится этот ажиотаж, но я хотел бы, чтобы география фестиваля расширилась, включая новые и новые страны”.
На открытии выставки большой интерес вызвали работы итальянского художника Паоло Коси на тему Геноцида армян. “Комиксы созданы для всех, и для детей, и для взрослых. Я выбрал популярный метод повествования, чтобы рассказать об этой ужасной трагедии всему миру, и все эти работы представлены в моей книге “Мец Егерн”. Я был в Музее Геноцида армян, и видел многие документальные материалы, на основе которых я и создал свои комиксы. Они в основном сделаны в черно-белых и темных тонах, чтобы подчеркнуть трагичность этих событий”,- подчеркнул художник.
В рамках фестиваля также проходит конкурс, который начался месяц назад для всех, кто находится в Армении, вне зависимости от национальности. Победители конкурса будут объявлены в день закрытия фестиваля 16-го мая.