Մայիսի 15-ին Երևանում` Համահայկական խաղերի միջազգային կոմիտեի գործկոմի առաջին նիստում 2009 թվականի Համահայկական խաղերի գլխավոր մրցավար Եղիշե Դավթյանը կոմիտեի նախագահ Արմեն Գրիգորյանին ու տարբեր հայկական համայնքների ներկայացուցիչներին ներկայացրեց 2009թ. խաղերի մասին զեկույցը:
Դավթյանի տվյալների համաձայն, 2009 թվականի Համահայկական խաղերին բասկետբոլի 20 կանանց ու տղամարդկանց թիմ է մասնակցել և 15 ֆուտբոլային թիմ: «Խաղերը հաջող անցան, բայց, ցավոք, կանանց թիմերը քիչ էին: Մեր բասկետբոլի մրցավարները քիչ են, և ես առաջարկում եմ, որպեսզի տարբեր երկրների պատվիրակություններ ներկայանան նաև մրցավարներով»,- ասաց Դավթյանը:
2011 թվականի Համահայկական խաղերը տեղի կունենան օգոստոսի 13-21-ը: Գլխավոր մրցավարի խոսքով, ՀՀ կառավարությունը 80 մլն դրամ է հատկացրել խաղերի անցկացման համար: «Հայաստանի Բասկետբոլի ֆեդերացիայի օգնությամբ մենք արդեն նոր վահաններ ու լուսատախտակներ ենք ձեռք բերել: Խաղերի անցկացման համար կընտրենք լավագույն դահլիճներն ու մարզադաշտերը: Կանենք ամեն ինչ, որպեսզի խաղերը օբյեկտիվ ընթացք ունենան»,- ընդգծեց Դավթյանը:
Համահայկական խաղերի ծրագրի մեջ մտնում են 10 սպորտաձևեր` ֆուտբոլ, ֆուտզալ, բասկետբոլ, վոլեյբոլ, սեղանի թենիս և մեծ թենիս, թեթև աթլետիկա, լող, բադմինթոն և շախմատ:
Արդեն հայտնի են 9 սպորտաձևերի անցկացման վայրերը: Հայտնի չէ միայն, թե որ մարզադաշտերում կանցկացվեն ֆուտբոլային հանդիպումները, քանի որ այդ ժամանակ Հայաստանի առաջնությունն է ընթանալու: Այդ հարցը պետք է լուծվի Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հետ համատեղ:

15 Май 2010 - 12:30 AMT
15 мая в Ереване, на заседании исполкома международного комитета Панармянских Игр главный арбитр Панармянских Игр 2009 года Егише Давтян президенту комитета Армену Григоряну и представителям разных армянских общин представил доклад об играх 2009 года.
По данным Давтяна, в Панармянских Играх 2009 года приняли участие 20 женских и мужских команд по баскетболу и 15 по футболу. “Игры прошли успешно, но, к сожалению, было мало женских команд. У нас мало арбитров баскетбола, и я предлагаю, чтобы делегации разных стран представились также арбитрами”,- сказал Давтян.
Панармянские игры 2011 года пройдут 13-21 августа. По словам главного арбитра, правительство РА выделила 80 млн. драмов для проведения игр. ''С помощью Федерации баскетбола Армении мы уже приобрели новые щиты и табло. Для проведения игр выберем лучшие залы и стадионы. Сделаем все, чтобы игры прошли объективно'',- подчеркнул Давтян.
В программу Панармянских Игр входят 10 видов спорта: футбол, футзал, баскетбол, волейбол, настольный теннис и теннис, легкая атлетика, плавание, бадминтон и шахматы.
Уже известны места проведения 9 видов спорта. Только не известно в каких стадионах пройдут футбольные игры, поскольку в это время проходит чемпионат Армении. Этот вопрос должен решиться совместно с Федерацией футбола Армении.