Մայիսի 18-ին նշվում է Թանգարանների միջազգային օրը: «Այս տարի Թանգարանների միջազգային օրը ողջ աշխարհում անցկացվելու է «Թանգարանները` որպես սոցիալական ներդաշնակության տարածություն» նշանաբանի ներքո: – Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանում Թանգարանների միջազգային խորհրդի ներկայացուցչության գործադիր տնօրեն Հասմիկ Հարոյանը:
Այդ օրը բոլոր թանգարանները հասարակության առջև կբացեն իրենց դռները, որտեղ կանցկացվեն հատուկ միջոցառումներ: «Սոցիալական ներդաշնակության սկզբունքը թանգարանների, ցուցանմուշների և մշակութային ողջ ժառանգության մատչելիությունն է հասարակության բոլոր խավերի, այդ թվում նաև հաշմանդամների համար: Այդ ակցիան երկու նպատակ է հետապնդում. առաջին` հաշմանդամների համար մատչելի լինել, երկրորդ` իշխանությունների ուշադրությունը հրավիրել այդ հիմնախնդրին», – նշել է Հասմիկ Հարոյանը:
Միջոցառումների կազմակերպման գործի մեջ ներգրավվել են Գաֆեսճյան մշակութային կենտրոնը, «Հույսի կամուրջ» և «Ունիսոն» հասարակական կազմակերպությունները, ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը:
Գաֆեսճյան մշակութային կենտրոնի գործադիր տնօրենի տեղակալ Աստղիկ Մարաբյանն ասել է, որ թանգարանների տարածական խնդիրների բարելավմանն ուղղված այս միջոցառումները շարունակական բնույթ են կրելու: «Հույս ունենք, որ որոշ ժամանակ անց թանգարանները իրենց ճարտարապետական առումով կվերափոխվեն, և հաշմանդամներն այլևս բարդություններ չեն կրի թանգարաններ այցելելիս»:
ICOM-ի հայաստանյան ներկայացուցչության նախագահ, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրենի տեղակալ Հասմիկ Հարությունյանը նշել է, որ վերջին ժամանակներում թանգարաններում աճել է հասարակական կազմակերպությունների դերը: «Վերջերս մենք Ազգային պատկերասրահում հատուկ կույր և թույլ տեսողությաբ երեխաների համար կարողացանք էքսկուրսիա կազմակերպել` «Ճանաչենք քանդակագործության արվեստը» խորագրով: Ամբողջ աշխարհում այդպիսի միջոցառումներ անում են»:
«Ունիսոն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Արմեն Ալավերդյանն ասել է, որ կազմակերպությունն այդ ակցիայի կազմակերպման հաջողության համար ուրախ է: «Ես վստահ եմ, որ հաշմանդամների համար թանգարանների վերակառուցումը կարելի է դիտարկել որպես լավագույն ներդրում. քանի որ այն կարող է ապահովել զբոսաշրջիկների նոր հոսք, ովքեր համոզված կլինեն, որ Հայաստանում թանգարանները պատշաճ մակարդակի վրա են գտնվում»: Նա նաև նշել է, որ Ցեղասպանության թանգարանի տնօրենը խոստացել է, որ հաջորդ տարվա ապրիլին համալիրի ողջ տարածքը մատչելի կլինի տեղաշարժման բարդություններ ունեցողների համար»:
Թանգարանների միջազգային օրվա շրջանակներում Գաֆեսճյան մշակութային կենտրոնում ելույթով հանդես կգա «Փարոս» երգչախումբը, որը կկատարի Ա. Վիվալդիի «Գլորիա» կանտատը:
Թանգարանների միջազգային օրը առաջին անգամ նշվել է 1977 թ., երբ ICOM-ն ընդունել էր Ռուսաստանի մշակութային կազմակերպության առաջարկն այդպիսի տոն սահմանելու մասին: 1978 թ.-ից սկսած ամեն տարի այդ տոնը նշվում է 150 երկրում:

17 Май 2010 - 10:39 AMT
В этом году Международный день музеев пройдет под девизом “Музеи как пространство социальной гармонии”
18 мая отмечается Международный день музеев. “В этом году Международный день музеев во всем мире пройдет под девизом “Музеи как пространство социальной гармонии”, – об этом на пресс конференции в Ереване заявила исполнительный директор представительства Международного совета музеев (ICOM) в Армении Асмик Ароян. В этот день все музеи откроют свои двери для общества, где будут проходить специальные мероприятия. “Принцип социальной гармонии состоит в доступности музеев, экспозиций, всего культурного наследия для всех слоев общества, в том числе и для инвалидов. Это акция преследует две цели: в первую очередь обеспечить доступность музеев для инвалидов, и во вторых привлечь внимание властей к этой проблеме”,- отметила Асмик Ароян. В организацию мероприятий вовлечены Центр искусств Гафесчян, общественные организации “Мост надежды” и “Унисон”, Министерство культуры РА, Министерство труда и социальных вопросов.
В свою очередь, заместитель исполнительного директора Центра искусств Гафесчян Астхик Марабян отметила, что эти мероприятия по улучшению музейного пространства будут носить продолжительный характер. “Надеямся, что через какое-то время музеи изменятся в архитекторском плане, и инвалиды больше не будут испытывать проблем для посещения экспозиций”.
Председатель представительства Международного совета музеев (ICOM) в Армении, заместитель директора Национального музея Армении Асмик Арутюнян отметила, что в последние время в жизни музеев очень возросла роль общественных организаций. “Недавно мы смогли в Национальной галерее организовать специальную экскурсию для слепых детей и детей со слабым зрением – “Познаем искусство ваяния”. Во многих музеях мира такие мероприятия – обычное дело”.
Председатель общественной организации “Унисон” Армен Алавердян заявил, что организация очень рада этой акции. “Я уверен, что реконструкцию музеев для инвалидов можно воспринимать и как хорошее вложение; ведь это обеспечит новый поток туристов, которые будут уверены, что музеи в Армении находятся на должном уровне”. Он так же отметил, что директор Музея Геноцида армян обещал, что к апрелю следующего года вся территория комплекса будет доступна для людей с проблемами передвижения.
В рамках Всемирного дня музеев в Центре искусств Гафесян выступит хор “Фарос”, который исполнит кантату Антонио Вивальди “Глория”.
Международный день музеев появился в календаре в 1977 году, когда на очередном заседании ICOM (Международный совет музеев) было принято предложение российской организации об учреждении этого праздника. И с 1978 года этот день отмечается ежегодно более чем в 150 странах.