2009թ. մայիսին Հայաստան այցելության արդյունքում իտալացի ռեժիսոր Պիետրո Կիոդարելլիին նկարահանել էր «Հայաստանի սուրբ քարերը» (Pietre Sacre D'Armenia) փաստավավերագրական ֆիլմը (52 րոպեանոց)` Հայաստանի քրիստոնեական ճարտարապետության վերաբերյալ, ուր խորաթափանց կերպով ներկայացվում են հայ միջնադարյան եկեղեցաշինության կոթողները, հարցազրույցներ են անցկացվում անվանի հայ և իտալացի պատմաբանների ու ճարտարագետների հետ:
Իտալիայում ֆիլմը հասարակության լայն շրջանակներին հասցնելու նպատակով Հայաստանի դեսպանության նախաձեռնությամբ և Հայաստանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ Pietre Sacre D'Armenia ֆիլմը պատճենահանվել է 25.000 օրինակ և Իտալիայի հեղինակավոր հնագիտական «Արկեոլոջիա վիվա» (Archeologia Viva) ամսագրի 2010թ. մայիս-հունիս համարի հետ միասին որպես ներդիր բաժանվել է ամսագրի բոլոր բաժանորդներին: Ամսագրի նույն համարում տպագրվել է Հայաստանի ճարտարապետական հարուստ ժառանգության և պատմամշակութային հուշարձանների վերաբերյալ հոդված, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

В мае 2009 года итальянский режиссер Пьетро Киодарли посетил Армению. В результате был снят документальный фильм “Святые камни Армении” (Pietre Sacre D`Armenia), рассказывающий о христианской архитектуре Армении. В рамках фильма представлены монументы средневековой армянской архитектуры, интервью с армянскими и итальянскими историками.
Для представления фильма широкой публике по инициативе Посольства Армении в Италии и при поддержке Министерства культуры РА было сделано 25.000 копий фильма. Диски были вложены в номер за май-июнь известного итальянского археологического журнала Archeologia Viva в виде вкладыша.
В том же номере была напечатана отдельная статья о богатом архитектурном наследии и историко-культурных памятниках Армении, сообщает пресс-служба МИД РА.