Արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը չի մասնակցի սեզոնի «Մեծ սաղավարտի» շարքի երկրորդ` «Ռոլան Գարոսի» մրցաշարին:
Նալբանդյանը բաց կթողնի մրցաշարը ձախ ոտքի վնասվածքի պատճառով: Նա երկու անգամ հասել է Ֆրանսիայի բաց առաջնության կիսաեզրափակիչ` 2004 և 2006 թվականներին:
Ըստ Նալբանդյանի, նա հուսով է լիովին վերականգնվել և մասնակցել Ուիմբլդոն-2010-ին: Ուիմբլդոնը մեկնարկում է Անգլիական Լաուն թենիսի ակումբի կորտերում հունիսի 21-ին: 2002թ. Նալբանդյանն Ուիմբլդոնում հասավ եզրափակիչ, սակայն զիջեց ավստրալացի Լլեյթոն Հյուիթին:

Argentine tennis player of Armenian descent David Nalbandian has pulled out of the French Open with a left hamstring injury.
Nalbandian announced the move on Monday. He said he hopes to return in time to play Wimbledon, which begins June 21. Nalbandian reached the Wimbledon final in 2002, losing to Lleyton Hewitt of Australia.
The Argentine has been slowed by the hamstring problem for a month, and has been plagued by injuries for a year. He had hip surgery a year ago and returned to the ATP tour in February, but withdrew from his first tournament back with a right-leg injury.
Nalbandian, a former No. 3 with 10 titles, reached the French Open semifinals in 2004 and 2006. This year’s French Open begins on Sunday, AP reported.