«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին մասնակցելու համար 2010-ին 500 հայտ է ստացվել 75 երկրներից, որը մի կողմից մեզ շատ է ուրախացնում, մեկ այլ կողմից` վշտացնում, քանի որ մենք ստիպված ենք ընտրել այդ ֆիլմերից 100-120-ը մեծ էկրանների պակասի պատճառով», հաղորդել է «Ոսկե ծիրան» փառատոնի ծրագրերի տնօրեն Միխայիլ Ստամբուլցյանը մայիսի 20-ին մամլո ասուլիսում: Նրա խոսքերով, սովորաբար մասնակցության հայտեր գալիս էին 60-62 երկրից, իսկ այս տարի հայտեր ստացվել են Նիկարագուայից, Կոստա-Ռիկայից, Հորդանանից և այլ երկրներից:
«Ոսկե ծիրանը» հավատարիմ կմնա իր ավանդույթներին: Փառատոնին ներկայացվելու է 3 մրցույթային ծրագիր. գեղարվեստական ֆիլմ, փաստագրական ֆիլմ և հայկական համայնապատկեր:
Այս տարի հիմնական շեշտը դրվելու է հոբելյանների վրա: Այս տարի նշվում են կինոյի 7 անվանի գործիչների հոբելյանները. Անրի Վեռնոյի 90-ամյակը, Ատոմ Էգոյանի 50-ամյակը, Արմեն Ջիգարխանյանի 75-ամյակը:
Հարգանքի տուրք է մատուցվելու նաև մեծ դերասաններ Մհեր Մկրտչյանին, Խորեն Աբրահամյանին, ռեժիսոր Հենրիկ Մալյանին և օպերատոր Ալբերտ Յավուրյանին:
Ըստ այդ հոբելյանների կազմվել է փառատոնի ծրագիրը: Այն բացելու է Անրի Վեռնոյի «Մայրիկ» ֆիլմը: Ինչպես խոստանում են փառատոնի կազմակերպիչները, բացմանը ներկա են լինելու ֆիլմի մի քանի դերասաններ, ինչպես նաև ռեժիսորի որդին: Իսկ «Ոսկե ծիրանի» ժյուրիի նախագահ Ատոմ Էգոյանի ծննդյան օրը Երևանում կնշեն մեծ շուքով:
Այս տարի հագեցած է լինելու նաև փառատոնի «Երևանյան պրեմիերաներ» հատուկ ծրագիրը: Դրա շրջանակներում ներկայացվելու են Սերգեյ Սոլովյովի «Համադասարանցիները», «Մեղր» ֆիլմերը: Վերջինը Բեռլինի կինոփառատոնում գլխավոր մրցանակ է ստացել: Այդ ֆիլմը թուրք ռեժիսոր Սեմիխ Կապլանօղլուի «Ձու», «Կաթ», «Մեղր» եռապատման մասն է: «Ձուն» 2009-ին ներկայացվել է «Ոսկե ծիրանի» ժամանակ: Ծրագրին մասնակցելու են նաև Կարեն Շախնազարովի «Հիվանդասենյակ համար 6» աղմուկ հանած ֆիլմը, անվանի լեհ ռեժիսոր Քշիշտոֆ Զանուսիի «Փոխադարձ այցելություն» ֆիլմը, թուրքական արմատներով գերմանացի ռեժիսոր Ֆաթիհ Ակինի «Հոգու խոհանոց» ֆիլմը և այլն:
«Մոսկվա» կ/թ-ի մոտ բացվելու է հայ կինոյի աստղերի յուրահատուկ «ճեմուղի»: Սակայն տեխնիկական պատճառներով առայժմ անվանական «աստղերը» կպատկերվեն կինոթատրոնի պատին:Պատի վրա առաջինը հայտնվելու են հայ կինոյի 4 ականավոր գործիչների անվանական աստղերը. Անրի Վեռնոյի, Համո Բեկնազարյանի, Սերգեյ Փարաջանովի և Ալբերտ Յավուրյանի:
«Երեք հայկայան բրենդերը` ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը, մշակությի նախարարությունը և «Ոսկե ծիրանը», պետք է միավորեն իրենց ջանքերը Հայաստանը միջազգային ասպարեզում պատշաճ կերպով ներկայացնելու համար»,- հայտարարել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ոսկե ծիրանի» 7-րդ փառատոնը տեղի կունենա հուլիսի 11-18-ը: Ֆիլմերը ցուցադրվելու են նաև Գյումրիում և Ջավախքում:

20 Май 2010 - 14:50 AMT
“Для участия в кинофестивале “Золотой абрикос” в 2010 году было отправлено 500 заявок из 75 стран, что с одной стороны очень радует нас, но с другой – огорчает, так как мы вынуждены выбрать из этих фильмов только 100-120 из-за нехватки больших экранов”, сообщил директор программ фестиваля «Золотой абрикос» Михаил Стамбулцян на пресс-конференции 20 мая. По его словам, обычно заявки на участие в программе приходили из 60-62 стран, а в этом году заявки были получены также из Никарагуа, Коста-Рики, Иордании и других стран.
“Золотой абрикос” останется верным своим традициям. На фестивале будут представлены 3 конкурсные программы: художественный фильм, документальный фильм и армянская панорама.
Основной акцент в этом году будет поставлен на юбилеях. В этом году отмечаются юбилеи 7-ми известных деятелей кино: 90-летие Анри Верноя, 50-летие Атома Эгояна, 75-летие Армена Джигарханяна.
Дань памяти будет отдана также великим актерам Мгеру Мкртчяну, Хорену Абрамяну, режиссеру Генрику Мальяну, и оператору Альберту Явуряну.
Эти юбилеи подкорректировали программу фестиваля. Его откроет фильм Анри Верноя “Майрик” (“Матушка”). Как сообщают организаторы фестиваля, на его открытии будут присутствовать некоторые актеры фильма, а также сын режиссера. А день рождения председателя жюри “Золотого абрикоса” Атома Эгояна в Ереване справят с большим шумом.
Насыщенной в этом году будет также специальная программа фестиваля “Ереванские премьеры”. В ее рамках в фестивале будут представлены фильмы Сергея Соловьева “Одноклассники”, фильм “Мед”, получивший главный приз на Берлинском кинофестивале. Этот фильм является частью трилогии турецкого режиссера Семиха Капланоглу “Яйцо”, “Молоко” и “Мед”. Фильм “Яйцо” был также презентован на фестивале “Золотой Абрикос” в 2009 году. В программе примет участие также нашумевший фильм Карена Шахназарова “Палата N 6”, фильм известного польского режиссера Кшиштофа Занусси “Взаимный визит”, фильм немецкого режиссера с турецкими корнями Фатиха Акина “Кухня души” и другие картины.
А у кинотеатра “Москва” будет открыта своеобразная аллея звезд деятелей армянского кино, которую по техническим причинам пока представят на стене у здания кинотеатра. Первыми на этой стене появятся именные звезды 4-х виднейших деятелей армянского кино: Анри Верноя, Амо Бекназаряна, Сергея Параджанова и Альберта Явуряна.
“Три армянских брэнда, компания VivaCell-MTS, Министерство культуры и “Золотой абрикос” должны объединить свои усилия, чтобы достойно представлять Армению на международной арене. ”,- заявил генеральный директор компани VivaCell-MTS Ральф Йирикян.
7-й фестиваль “Золотого абрикоса” пройдет с 11 по 18 июля. Фильмы также будут показаны в Гюмри и Джавахке.