2009 թ. նոյեմբերին ՌԴ նախագահի տիկնոջ` Սվետլանա Մեդվեդևայի հովանու ներքո անցկացված «Ծագող աստղերը Կրեմլում» միջազգային փառատոնի հաղթողները կմասնակցեն «Մոսկվան դիմավորում է բարեկամներին» 7-րդ փառատոնին:
Փառատոնը անցկացվելու է Մոսկվայում, մայիսի 21-ից մինչև հունիսի 2-ը: Մասնակցելու են Նարե Ղազարյանը (Հայաստան, քանոն), Տատյանա Կորմազինովան (Բելառուս, ֆլեյտա), Նանա Չերկեզիան (Վրաստան, սոպրանո), Սերգեյ Ֆինոեդովը (Ռուսաստան, հոբոյ), Կամոլիդին Ուրինբաևը (Ուզբեկստան, գիջակ), Նազարի Պիլատյուկը (Ուկրաինա, ջութակ) և Էլվին Գալիևը (Ադրբեջան, ջութակ): Նրանք աշխարհի ավելի քան 30 երկրից 1500 տաղանդավոր պատանիներից մեկը պետք է դառնան:
«Մոսկվան դիմավորում է բարեկամներին» փառատոնը Վ. Սպիվակովի հիմնադրամի ամենազանգվածային նախագիծն է որին 2004 թ.-ից ի վեր մասնակցել է ավելի քան 12.000 տաղանդավոր երեխա` 60 երկրից:
Փառատոնի անբաժան մասնակիցներն են` մաեստրո Վլադիմիր Սպիվակովը և «Մոսկվայի վիրտուոզներ» պետական կամերային նվագախումբը, որի հետ որպես մենակատար հանդես կգան պատանի երաժիշտները:
Այս տարի փառատոնը անցկացվելու է «Հույսո լույս» նշանաբանով: Մասնակիցներին սպասվում է հագեցած փառատոնային ծրագիր, որում նախատեսված են համերգներ, մրցույթներ, ցուցահանդեսներ և վարպետության դասեր;

20 Май 2010 - 15:34 AMT
Победители международного фестиваля “Восходящие звезды в Кремле”, прошедшего под патронажем супруги Президента РФ Светланы Медведевой в ноябре 2009 года, примут участие в VII Международном фестивале “Москва встречает друзей”.
Фестиваль пройдет в Москве с 21 мая по 2 июня. В нем примут участие Нарев Казаян (Армения, арык канон), Татьяна Кормазинова (Беларусь, флейта), Нана Черкезия (Грузия, сопрано), Сергей Финоедов (Россия, гобой), Камоллидин Уринбаев (Узбекистан, гиджак), Назарий Пылатюк (Украина, скрипка) и Эльвин Ганиев (Азербайджан, скрипка) станут одними из 1500 юных талантов из более чем 30 стран мира.
“Москва встречает друзей” – самый масштабный проект Фонда В.Спивакова, в котором с 2004 года приняли участие уже более 12 000 одаренных детей из 60-ти стран мира.
Участниками фестиваля неизменно являются маэстро Владимир Спиваков и Государственный Камерный оркестр “Виртуозы Москвы”, с которыми в качестве солистов выступают лучшие юные музыканты.
В этом году фестиваль пройдет под девизом “Свет надежды!”. Его участников ожидает яркая и насыщенная фестивальная программа, которая включает концерты, конкурсы, выставки и мастер-классы.