Երկրորդ ոսկին 62 կգ քաշային կարգում նվաճեց Վլադիկ Կարապետյանը: Կարապետյանը: «Հրում» վարժությունում Կարապետյանը բարձրացրեց 141 կգ` երկամարտի արդյունքում հավաքելով 253 կգ և դարձավ Եվրոպայի չեմպիոն:
Մայիսի 17-23-ը Վալենսիայում (Իսպանիա) ընթանում է ծանրամարտի Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունը: Հայաստանն առաջնությունում ներկայացնում են 10 ծանրորդներ: Հայաստանի հավաքականի միակ կին ներկայացուցիչ Իզեբելլա Յալյանը (53 ք/կ) ելույթ է ունեցել մայիսի 19-ին: Նա երկամարտի արդյունքում կարողացավ բարձրացնել 163 կգ և նվաճեց արծաթե մեդալ: «Պոկում» վարժությունում Յալյանը բարձրացրեց 72 կգ-անոց ծանրաձողը, իսկ «հրում» վարժությունում` 91 կգ: Նա չեմպիոն Ալյոնա Չիչկանին (Բելառուս) զիջեց 12 կգ-ով: Ֆուտբոլ. Հայաստանի ազգային հավաքականի մարզչական շտաբը` Վարդան Մինասյանի գլխավորությամբ, հրապարակեց հավաքականի ընդլայնված կազմը, որը կնախապատրաստվի մայիսի 25-ին կայանալիք Հայաստան-Ուզբեկստան ընտրական հանդիպմանը: Մայիսի 21-ից թիմը կանցկացնի ուսումնամարզական հավաք: Մայիսի 19-ին Հայաստանի ֆուտբոլի երիտասարդական հավաքականը մեկնեց Էստոնիա, որտեղ մայիսի 20-ին 2011թ. Եվրոպայի առաջնության ընտրական մրցաշարի շրջանակներում կխաղա Էստոնիայի հավաքականի հետ: Մայիսի 18-ին հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ֆ.Սերիցլևը հրապարակել է հավաքականի կազմը, որտեղ ընդգրկվել է 18 ֆուտբոլիստ: Սակայն վերջին մարզմանը կիսապաշտպան Արտակ Դաշյանը վնասվածք ստացավ և հնարավոր է, որ չկարողանա խաղալ էստոնացիների հետ: 8-րդ տուրի մյուս խաղերը` «Բանանց»-«Միկա», «Գանձասար»-«Կիլիկիա» և «Ուլիս»-«Իմպուլս», տեղի կունենան մայիսի 15-ին: Տուրի կենտրոնական խաղում «Բանանցը» Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում ընդունել է «Միկային»: Խաղն ավարտվել է «Բանանցի» հաղթանակով 2:0 հաշվով: 53-րդ և 85-րդ րոպեներին երկու գոլի հեղինակ է դարձել բրազիլացի հարձակվող Էդուարդո դո Սանտոսը: «Ուլիսը» նույն հաշվով հաղթել է «Իմպուլսին»: Գոլեր են խփել Վալերի Ալեքսանյանը և Արտյոմ Ադամյանը: 8-րդ տուրից հետո Բարձրագույն լիգայի աղյուսակը 20 միավորով գլխավորում է «Փյունիկը»: «Բանանցը» և «Ուլիսը» 17 միավորով համապատասխանաբար զաբղեցնում են 2-րդ և 3-րդ տեղերը: Բռնցքամարտ. Թեթևագույն քաշային կարգում WBC/WBA վարկածով աշխարհի չեմպիոն, հայ բռնցքամարտիկ Վիկ Դարչինյանը (34-2-2, 27 KOs) իր մոտակա մենամարտը կանցկացնի ֆիլիպինցի Էրիկ Բարսելոնայի հետ (51-17-4, 19 KOs ): 12 ռաունդից կազմված թեթևքաշային կարգում IBO վարկածով թափուր տիտողսի համար մենամարտը նախատեսված է անցկացնել մայիսի 20-ին, Սիդնեյում: Դարչինյանը վստահ է, որ հաղթելու է: «Ես նրան երբեք չեմ տեսել մենամարտելիս, բայց լսել եմ, որ նա կանգ չի առել իր 70 մենամարտերի ընթացքում,, – ասել է Դարչինյանը:- Ես վստահ եմ, որ լավ մենամարտ է լինելու: Ես շատ լավ մարզական նախապատրաստում եմ անցել և լավ մարզավիճակում կլինեմ այդ մենամարտի ժամանակ»: Մայիսի 20-ին Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականը Կիև կմեկնի (Ուկրաինա), որտեղ Կոնչա-Զասպա Օլիմպիական բազայում վերջին ուսումնամարզական հավաքը կանցկացնի նախքան հունիսի 4-13-ը Մոսկվայում կայանալիք Եվրոպայի առաջնության մեկնարկը: Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ռաֆայել Մեհրաբյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հաղորդել է, որ Հայաստանի հավաքականի հետ համատեղ հավաքներ կանցկացնեն նաև Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի ու Հունգարիայի հավաքականները: «Հնարավոր է, որ մեզ միանա նաև Թուրքիայի հավաքականը: Այնտեղ մենք կմնանք մինչև հունիսի 2-ը և ապա կմեկնենք Մոսկվա: Հավաքներին հայկական հավաքականի կազմում կմասնակցեն 11 բռնցքամարտիկներ, որոնք ելույթ կունենան Եվրոպայի առաջնությանը»,- ընդգծել է Մեհրաբյանը: Երևանի Օլիմպիական հերթափոխի պետական սպորտային քոլեջում մայիսի 13-ին մեկնարկել է ՀՀ բռնցքամարտի պատանեկան առաջնությունը, որին մասնակցում է 170 բնռցքամարտիկ Հայաստանի բոլոր մարզերից: Մայիսի 16-ին տեղի կունենան առաջնության եզրափակիչ մենամարտերը: Մինչ առաջնությունը, բռնցքամարտիկները մասկացեցին քաղաքային առաջնություններին: Հաղթողները նվաճեցին ՀՀ առաջնությանը մասնակցելու իրավունք: «Առաջնության ավարտից հետո կձևավորվի հավաքականը, որը հուլիսի 19-25-ին Յամբուրգում կմասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը»,-հայտնել է ՀՀ բռնցքամարտի պատանեկան հավաքականի ավագ մարզիչ Արման Հարությունյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցին: Շախմատ. PanARMENIAN.Net – Աստրախանում (Ռուսաստան) մայիսի 19-ին կայացել է տղամարդկանց շախմատի Գրան պրիի վերջին փուլի 9-րդ տուրը: Հայ գրոսմայստեր Վլադիմիր Հակոբյանն այդ փուլում ոչ ոքի է խաղացել Ռուսլան Պոնոմարյովի հետ (Ուկրաինա): Ոչ ոքիից հետո Հակոբյանը հավաքել է 3.5 միավոր: Մրցաշարային աղյուսակում նա զբաղեցնում է վերջին` 14-րդ տեղը: Պոնոմարյովը 4.5 միավորով 8-րդ տեղում է: Գրան պրիի առաջատարը Պավել Էլյանովն է (Ռուսաստան): Նա ունի 5.5 միավոր: Իսկ Վարուժան Հակոբյանը, Մելիքսեթ Խաչիյանն ու Լևոն Ալթունյանը Սենտ Լուիսում մասնակցում են ԱՄՆ առաջնությանը: 6-րդ տուրում Հակոբյանը կիսել է միավորները Ալեքս Երմոլենսկու, Խաչիյանը` Դմիտրի Գուրևիչի հետ, իսկ Ալթունյանը զիջեց Ռոբերտ Գեսին: Հակոբյանը 3,5 միավորով 6-րդ տեղում է, Խաչիյանը` 2 միավորով 20-րդ տեղում է, իսկ Ալթունյանը` 1,5 միավորով 24-րդ տեղում է:
Թենիս. Մայիսի 10-15 Հունաստանում տեղի ունեցավ տղամարդկանց Դևիսի գավաթի եվրո-աֆրիկյան գոտու 3-րդ ենթախմբի թիմային առաջնությունը: «B» խմբում ՀՀ հավաքականի մրցակիցներն էին Անդորայի, Ալբանիայի, Հունաստանի, Մոլդովայի, Չերնոգորիայի ու Սան Մարինոյի հավաքականները: ՀՀ հավաքականը (Հարություն Սոֆյան, Աշոտ Գևորգյան, Խաչատուր Խաչատրյան և Կարո Փամբուկյան) 3 հաղթանակ տարավ, 3 պարտություն կրեց և կարողացավ պահպանել իր տեղը 3-րդ խմբում: Արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը չի մասնակցի սեզոնի «Մեծ սաղավարտի» շարքի երկրորդ` «Ռոլան Գարոսի» մրցաշարին: Նալբանդյանը բաց կթողնի մրցաշարը ձախ ոտքի վնասվածքի պատճառով: Նա երկու անգամ հասել է Ֆրանսիայի բաց առաջնության կիսաեզրափակիչ` 2004 և 2006 թվականներին: Ըստ Նալբանդյանի, նա հուսով է լիովին վերականգնվել և մասնակցել Ուիմբլդոն-2010-ին: Ուիմբլդոնը մեկնարկում է Անգլիական Լաուն թենիսի ակումբի կորտերում հունիսի 21-ին: 2002թ. Նալբանդյանն Ուիմբլդոնում հասավ եզրափակիչ, սակայն զիջեց ավստրալացի Լլեյթոն Հյուիթին: Բասկետբոլ. Մայիսի 14-ին մեկնարկում է բասկետբոլի բարձրագույն լիգայի կանանց և տղամարդկանց Հայաստանի առաջնությունը: Բացման արարողությունը տեղի կունենա «Միկա» մարզահամալիրում: Կանանց առաջնությունում հանդես կգան հետևյալ թիմերը` «Հատիս», «Գրանդ քենդի», «Արցախ», «Էրեբունի», «Գյումրի» և «ԳՄՀ» (Գյումրու մանկավարժական համալսարան): «Մալաթիա», «Էջմիածին», «Պոլիտեխնիկ», «Հատիս», «Արցախ» և «Գյումրի» թիմերը հանդես կգան տղամարդկանց մրցախաղերում: Համահայկական խաղեր. Մայիսի 15-ին Երևանում կայացավ 2010թ. Համահայկական խաղերի միջազգային կոմիտեի գործկոմի առաջին նիստը: Նիստին ներկա էին Կոմիտեի նախագահ Արմեն Գրիգորյանը, սպորտի և երիտասարդության հարցերով նախարար Արթուր Պետրոսյանը և զանազան հայկական համայնքների ներկայացուցիչներ: Նիստի ժամանակ մասնակիցներն ամփոփեցին 2009 թվականի բասկետբոլի և ֆուտբոլի Համահայկական խաղերի արդյունքները և քննարկեցին 2011 թվականի մեծ Համահայկական խաղերի կազմակերպումը: Պետրոսյանի խոսքով, խաղերն օգնում են Հայաստանի ու հայկական սփյուռքի միջև կապերի զարգացմանը: «Մենք կփորձենք ամեն կերպ աջակցել 5-րդ Համահայկական խաղերի կազմակերպմանը: Դրանք պետք է ամենաբարձր մակարդակով անցկացվեն»,- ասաց նախարարը: Գրիգորյանը նշեց, որ երկրների աշխարհագրությունն ու մասնակիցների քանակը զգալիորեն աճել է այն ժամանակվանից ի վեր, երբ 1998թ. առաջին անգամ տեղի ունեցան Համահայկական խաղերը: «Առաջին խաղերին մասնակցում էին մարզիկներ 23 երկրների 64 քաղաքներից, իսկ 4-րդ խաղերին` 27 երկրների 94 քաղաքներից: Զարգանում են ոչ միայն հարաբերությունները զանազան համայնքների, այլև մասնակիցների միջև, զգացվում է հաղթելու ցանկությունը»,- ասաց Գրիգորյանը:

23 Май 2010 - 12:53 AMT
Вторую золотую медаль в весовой категории 62 завоевал Владик Карапетян. В упражнении «рывок» он поднял 112 кг., а в «толчке» – 141 кг.. В итоге двоеборья набрал 253 кг. и стал чемпионом Европы. Единственная штангистка сборной Армении Изабелла Ялян (в/к 53) в итоге двоеборья смогла поднять 163 кг. и завоевала серебряную медаль. В упражнении «рывок» Ялян подняла 72-килограммовую штангу, а в «толчке»- 91 кг. Чемпионке Алене Чичкан (Белоруссия) она уступила 12 кг. Футбол: Тренерский штаб Национальной сборной Армении во главе с тренером Варданом Минасяном опубликовал состав сборной, которая 25 мая в Ереване проведет товарищеский матч против сборной Узбекистана. 21 мая футболисты сборной Армении в Ереване проведут сборы. 19 мая молодежная сборная Армении по футболу отправилась в Эстонию, где 20 мая в рамках отборочного турнира чемпионата Европы 2011 года сыграет против сборной Эстонии. 18 мая главный тренер сборной Флеминг Серицлев опубликовал состав сборной, в которую вошли 18 футболистов. Но на последней тренировке полузащитник Артак Дашян получил травму и возможно не сыграет в матче против эстонцев. 14 и 15 мая состоялись игры 8 тура Высшей Лиги Армении. Обладатель Кубка Армении 2010 года и действующий чемпион Армении по футболу «Пюник» принял «Ширак» и победил со счетом 4:1. В центральном матче тура «Бананц» на республиканском стадионе им. Вазгена Саркисяна принял «Мику». Матч закончился победой «Бананца» со счетом 2:0. Автором дубля на 53 и 85 минутах стал бразильский нападающий Эдуардо до Сантос. «Улисс» с таким же счетом победил «Импульс». В этом же туре «Гандзасар» одержал победу над «Киликией» со счетом 3:0. После 8 тура таблицу Высшей лиги возглавляет «Пюник» с 20 очками. «Бананц» и «Улисс» с 17 очками соответственно занимают 2 и 3 места. Бокс: Чемпион мира по версиям WBC – WBA в супернайлегчайшем весе Вик Дарчинян (34-2-2, 27 KOs) свой ближайший поединок проведет против филиппинца Эрика Барселоны (51-17-4, 19 KOs). 12-раундовый поединок за вакантный титул IBO в легчайшем весе запланирован на 20 мая в Сиднее, Австралия. Дарчинян более чем уверен в своей победе: “Я никогда не видел его боев, но слышал, что он ни разу не был остановлен в своих 70 проведенных поединках, – сказал Дарчинян. – Я уверен – это будет хороший бой. Я провел отличный тренировочный лагерь и подойду в хорошей форме к этому бою”. 20 мая сборная Армении по боксу отправится в Киев (Украина), где на Олимпийской базе Конча- Заспа проведет последний учебно-тренировочный сбор до старта чемпионата Европы. Чемпионат пройдет в Москве 4-13 июня. Главный тренер сборной Армении Рафаэль Меграбян передал корреспонденту PanARMENIAN.Net что со сборной Армении совместные сборы проведут так же сборные России, Франции и Венгрии. “Возможно, к нам присоединится и сборная Турции. Там мы пробудем до 2 июня и оттуда поедем в Москву. На сборах в составе армянской сборной примут участие 11 боксеров, которые выступят на чемпионате Европы”,- подчеркнул Меграбян.
В ереванском государственном спортивном колледже олимпийского резерва, 13 мая стартовал юношеский чемпионат Армении по боксу, в котором принимали участие 170 спортсменов из всех регионов Армении. До чемпионата боксеры приняли участие на городских первенствах. Победители завоевали право выступить на чемпионате Армении. «После окончания чемпионата сформируется сборная, в которую войдут сильнейшие боксеры. Сборная 19-25 июля в болгарском городе Ямбург примет участие в чемпионате Европы»,- сообщил старший тренер юношеской сборной Армении по боксу Арман Арутюнян корреспонденту PanARMENIAN.Net
Шахматы: В Астрахани (Россия) продолжается последний этап мужского Гран-При по шахматам. Армянский гроссмейстер Владимир Акопян в этом туре сыграл вничью с Русланом Пономаревым (Украина). После ничьи Акопян набрал 3,5 очка. В турнирной таблице он занимает последнее – 14 место. Пономарев с 4,5 очками на 8 месте. Лидер Гран-При – Павел Эльянов (Россия). У него 5,5 очка. А Варужан Акопян, Меликсет Хачиян и Левон Алтунян в Сент-Луисе принимают участие на чемпионате США. На чемпионате принимают участие так же 24 шахматиста. В 6 туре Акопян поделил очки с Алексом Ермоленским, Хачиян с Димитрием Гуревичем, а Алтунян уступил Роберту Гессу. После этого тура Акопян с 3,5 очками занимает 6 место, Хачиян – 20-е (2 очка), а Алтунян – 24-е (1,5 очка). Лидером чемпионата является Хикару Накамура, он имеет 4,5 очка. Теннис: 10-15 мая в Греции прошло командное первенство мужчин Davis Cup евро – африканской зоны 3-й подгруппы. В группе “В” соперниками сборной Армении были сборные Андоры, Албании, Греции, Молдовы, Черногории и Сан Мариино. В составе сборной Армении выступили Арутюн Софян, Ашот Геворкян, Хачатут Хачатрян и Каро Памбукян. Сборная Армении одержала 3 победы, 3 поражения и смогла удержать свое место в 3-й группе евро-африканской зоны. Таким образом, армянские теннисисты в 2011 году выступят в этой же группе. Капитан сборной Армении Ваге Аветисян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что армянские теннисисты справились со своей задачей. «Мы смогли удержаться в своей группе, это была наша главная цель. Я не ожидал, что мы сможем победить три сборные . В последней игре против Андорры, мы смогли победить со счетом 3:0, несмотря на то, что исход этого матча ничего не решал»,- добавил Аветисян. Давид Налбандян снялся со второго в сезоне турнира из серии «Большого Шлема» – «Ролан Гаррос»-2010. Налбандян пропустит турнир из-за травмы подколенного сухожилия на левой ноге. По словам Налбандяна, он надеется полностью восстановиться и вернуться к старту Уимблдона-2010. Уимблдон стартует на кортах Всеанглийского Лаун-теннисного клуба 21 июня. В 2002 г. Налбандян на Уимблдоне дошел до финала, но уступил австралийцу Ллейтону Хьюитту. Баскетбол: 14 мая стартовал женский и мужской чемпионат Армении по баскетболу высшей лиги. На чемпионате примут участие по 6 команд, которые выступят по 2 круга. Занявшие первые 4 места поборются в плей-оффе. В женском первенстве выступят команды «Атис», «Гранд Кенди», «Арцах», «Эребуни», «Гюмри» и «ГПУ» (Гюмрийский педагогический университет). Команды «Малатия», «Эчмиацин», «Политехник», «Атис», Арцах» и «Гюмри» сыграют на мужском чемпионате. Панармянские игры: 15 мая в Ереване состоялось заседание исполкома международного комитета Панармянских Игр. На заседании присутствовали Президент комитета Армен Григорян, министр спорта и по вопросам молодежи Артур Петросян и представители разных армянских общин. Во время заседания участники подвели итоги Панармянских игр баскетбола и футбола 2009 года и обсудили организацию больших Панармянских игр 2011 года. Григорян отметил, что география стран и число участников значительно увеличилось с тех пор, как в 1998 году впервые прошли Панармянские игры». На первых играх принимали участие спортсмены из 64 городов 23 стран, а на 4 играх – из 94 городов 27 стран. Развиваются не только отношения между разными общинами, но и у участников, чувствуется желание победить»,- сказал Григорян.