Ֆրանսահայ ռեժիսոր Սերժ Ավեդիքյանը 63-րդ Կաննի կինոփառատոնում «Ոսկե արմավենու» է արժանացել կարճամետրաժ «Շան կյանքը» ֆիլմի համար: Դա անիմացիոն ֆիլմ է, որը պատմում է Օսմանյան կառավարության կողմից թափառող շներին Կոստանդնուպոլսից դուրս բերելու և Մարմարի ծովում գտնվող անմարդաբնակ կղզի տեղափոխելու մասին: Մրցանակը հանձնել են Ատոմ Էգոյանն ու Միշել Ռոդրիգեսը, PanARMENIAN.Net-ին է հաղորդել անկախ ֆրանսիացի լրագորղ Ժան Էքիյանը:
Ըստ հեղինակի, դա փոխաբերական իմաստ ունեցող ֆիլմ է, որը պատմում է հայերի ճակատագրի մասին Օսմանյան կայսրությունում: «Ես ֆիլմեր եմ նկարահանում պատմության համար, որպեսզի չխզվի կապը իմ պապի և իմ երեխաների միջև»,-մրցանակի հանձնման արարողության ժամանակ ասել է Ավեդիքյանը:
Շան կղզու մասին պատմությունը նկարագրված է ֆրանսահայ գրող Վահե Քաչայի Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Դաշյունն այգում» վեպում: 1910 թվականին կղզի է տեղափոխվել շուրջ 30 հազար թափառող շուն:

24 Май 2010 - 06:25 AMT
Французский режиссер армянского происхождения Серж Аведикян получил «Золотую пальмовую ветвь» 63-го Каннского фестиваля за короткометражный фильм «Жизнь собаки». Это анимационный фильм, рассказывающий о решении османского правительства вывезти всех бродячих собак из Константинополя на пустой остров в Мраморном море. Приз был вручен Атомом Эгояном и Мишель Родригес, сообщил PanARMENIAN.Net независимый французский журналист ЖанЭкиян.
По словам автора, это фильм-метафора, рассказывающий о судьбе армян в Османской империи. «Я делаю фильмы для истории, чтобы связь между моим дедом и моим детьми не прервалась», – сказал на церемонии вручения премии Аведикян.
История о Собачьем острове была также описана в романе французского писателя армянского происхождения Ваге Кача «Кинжал в саду» о Геноциде армян в Османской империи. В 1910 году на остров было вывезено 30 тысяч бездомных собак.