Մայիսի 23-ի գիշերը «Զվարթնոց» օդանավակայանում Վալենսիայից վերադարձող Հայաստանի ծանրամարտի պատանեկան հավաքականին դիմավորելու ժամանակ սրտի կաթվածից հանկարծամահ եղավ Հայաստանի ծանրամարտի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ, ՀՀ ֆիզկուլտուրայի և սպորտի վաստակավոր գործիչ և մարզիչ, գյումրեցի 51-ամյա Աշոտ Մխիթարյանը:
Նա 2006 թվականից գլխավորում էր ՀՀ ծանրամարտի ազգային հավաքականը, որը Պեկինի օլիմպիական խաղերից հայրենիք վերադարձավ երեք բրոնզե մեդալով:
Ա. Մխիթարյանի ղեկավարությամբ հայ ծանրորդները տասնյակ հաղթանակներ են տոնել աշխարհի, Եվրոպայի առաջնություններում և միջազգային բարձրագույն կարգի այլ մրցաշարերում:

23 мая в аэропорту “Звартноц” от инфаркта скончался главный тренер сборной Армении по тяжелой атлетике, заслуженный тренер РА Ашот Мхитарян.
51-летний тренер встречал юношескую сборную Армении, которая вернулась из Валенсии (Испания), где прошел чемпионат Европы, передает официальный сайт АНОК.
Мхитарян возглавлял сборную Армении с 2006 года, по его руководством сборная Армении на пекинских Олимпийских играх завоевала 3 бронзовых медалей, из чемпионатов Европы и мира армянские спортсмены привезли множество золотых и серебряных медалей.