«Չգիտեմ, թե ինչու են մարդիկ այսքան տարի շարունակում սիրել երաժշտությունը, ըստ երևույթին, մարդկանց վրա ազդում է մոգությունը, որի հանդեպ մենք անզոր ենք: Միգուցե այդ կախարդանքը ստեղծվում է դահլիճի հետ հաղորդակցվելու ժամանակ, կամ էլ դա հնչյունների մոգությունն է, սակայն ինչ էլ որ դա լինի, մենք շնորհակալ ենք»,- այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Deep Purple-ի լեգենդար ռոք-խմբի առաջատար Յան Գիլլանը:
Նա նշել է, որ իր համար դժվար է ասել, թե կոնկրետ ինչ է ներդրել Deep Purple-ը համաշխարհային ռոքի մեջ: «Սակայն երբ ես և Ռոջերը (Ռոջեր Գլովեր` հեղ.) սկսեցինք նվագել խմբում, մենք հասկացանք, որ դա ինչ-որ այլ բան է: Իր կարիերան խումբը ճեղքումից չսկսեց, բայց ռոքի, սվինգի, նվագախմբային ու այլ երաժշտության համադրությունը հաջողության բերեցին»,- ավելացրել է Գիլլանը:
Deep Purple-ի առաջատարը պատմել է նաև, թե ինչն է իրեն ձգում դեպի Հայաստան: «Ես հիշում եմ, որ 20 տարի առաջ մենք համերգ տվեցինք ճիշտ այնտեղ, որտեղ ելույթ ենք ունենալու վաղը, և ես հիշում եմ իմ զգացողություններն ու հայ հանդիսատեսի ջերմությունը»:
Խմբի մասնակիցները նշել են նաև, որ շատ գոհ են Գյումրիում երաժշտական դպրոցի նոր շենքի կառուցման աշխատանքներից, որոնց իրականացմանը կուղղվի նաև համերգից ստացված հասույթը: «Մենք տեսանք նոր շենքի նախագիծը, և շատ գոհ ենք»,- ասել է խմբի կիթառահար Սթիվ Մորսը:
Հանդիպման վերջում Յան Գիլլանն ավելացրել է նաև, որ իրեն հաճախ են դիմում բարեգործական ծրագրեր կազմակերպելու խնդրանքով: «Սակայն գերադասում եմ անել այն ամենը, ինչն իսկապես կախված է իմ ուժերից, ուստի ես բարեգործությամբ եմ զբաղվում տանը` Անգլիայում, և այստեղ` Հայաստանում»,- ընդգծել է երգիչը:

“Не знаю, почему нашу музыку любят уже многие годы, по-видимому, на людей действует магия, которая нам не подвластна. Быть может, это магия создается во время контакта с залом, или это магия звуков, однако, что бы это ни было – мы благодарны”,- сказал лидер легендарной рок-группы Deep Purple Ян Гиллан на пресс-конференции в Ереване.
Он отметил, что ему трудно сказать, что конкретно внесла группа Deep Purple в мировой рок. “Однако когда я и Роджер (Роджер Гловер – прим. ред.) начали играть в группе, мы поняли, что это нечто другое. Свою карьеру группа не начала со взрыва, но сочетание элементов рока, свинга, оркестровой и другой музыки привели к успеху”, – добавил Гиллан.
Лидер Deep Purple рассказал также, что тянет его в Армению: “Я помню, что 20 лет назад мы давали концерт там же, где будем играть завтра, и я помню свои чувства и тепло армянского зрителя”.
Участники группы отметили также, что очень довольны работой по строительству нового здания музыкальной школы в Гюмри, на что пойдут доходы от концерта. “Мы посмотрели проект нового здания, и очень им довольны”,- сказал гитарист группы Стив Морс.
В конце встречи Ян Гиллан добавил также, что к нему часто обращаются с просьбой организовать благотворительные программы. “Но предпочитаю делать все, что действительно в моих силах, поэтому я занимаюсь благотворительностью дома, в Англии, и здесь, в Армении”,- подчеркнул артист.