Մայիսի 26-ին վեցամյա ընդմիջումից հետո Բորոդինի անվան քառյակը կրկին ելույթ կունենա Հայաստանում: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը մայիսի 26-ին մամլո ասուլիսում: Նա նշել է, որ քառյակի համերգը տեղի կունենա «21-րդ դարի հեռանկարներ» փառատոնի շրջանակներում: «Շատ կարևոր է, որ քառյակը հավատարիմ է մնացել իր ավանդույթներին: Կարևոր է նաև, որ քառյակն այս տարի նշում է իր 65-ամյակը: Այդ հոբելյանի, ինչպես նաև մեր մեծ հայրենակից, կոլեկտիվի անդամ Ռուբեն Ահարոնյանի ծննդյան օրվա հետ կապված ես կցանկանայի Բորոդինի անվան քառյակին հանձնել մշակույթի նախարարության բարձրագույն պարգևը` «Ոսկե մեդալը»: Այս մեդալում ամփոփված են հայ ժողովրդի բարի զգացմունքները Բորոդինի քառյակի նկատմամբ»:
Նախարարը մեդալը հանձնել է քառյակի առաջին ջութակ Ռուբեն Ահարոնյանին:
«Մեդալը պարտավորեցնում է մեզ ելույթ ունենալ այնպես, որ չհիասթափեցնենք նախարարությանը»,- նշել է երաժիշտն, ավելացնելով, որ այսօր քառյակը նվագելու է ամենալավ ստեղծագործությունները:
Համերգը կբացի կոլեկտիվի այցեքարտը` Ալեքսանդր Բորոդինի «Նոկտյուրնը»: Կկատարվեն նաև Դմիտրի Շոստակովիչի ամենահայտնի 8-րդ կոնցերտը և Պյոտր Չայկովսկու 2-րդ կվարտետը:

Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan said that on May 26 the Borodin Quartet will again perform in Armenia after a six-year break.
The concert is organized in the framework of Prospects of the 21st Century festival, Minister Poghosyan told a press conference.
“It is very important that the Quartet observes its traditions. Besides, the quartet celebrates its 65th anniversary this year. I would like to award the musicians with the highest award of the Armenian Ministry of Culture – Gold Medal – with respect to the anniversary, as well as congratulating the birthday of our compatriot, violin player Ruben Aharonyan. This medal symbolizes the Armenian people’s attitude towards the Borodin Quartet,” she said.
“The medal obliges us not to disappoint the Ministry with our performance,” Ruben Aharonyan said, adding that the Quartet will perform its most famous compositions during the concert.