Հայաստանի մարզերում նոր ֆիլմեր դիտելու հնարավորության մասին հինգշաբթի օրը խոսեց Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, որը նշեց, որ Հայաստանի յուրաքանչյուր մարզում մեկական կինոթատրոն կկառուցվի: Այդ մասին նա հայտարարեց «Ոսկե ծիրան» 7-րդ միջազգային կինոփառատոնի առաջին մամլո ասուլիսի ժամանակ: Այս տարի փառատոնում հիմնական շեշտը դրվելու է հոբելյանների վրա: Այս տարի նշվում են կինոյի 7 անվանի գործիչների հոբելյանները. Անրի Վեռնոյի 90-ամյակը, Ատոմ Էգոյանի 50-ամյակը, Արմեն Ջիգարխանյանի 75-ամյակը: Հարգանքի տուրք է մատուցվելու նաև մեծ դերասաններ Մհեր Մկրտչյանին, Խորեն Աբրահամյանին, ռեժիսոր Հենրիկ Մալյանին և օպերատոր Ալբերտ Յավուրյանին: Ըստ այդ հոբելյանների կազմվել է փառատոնի ծրագիրը: Այն բացելու է Անրի Վեռնոյի «Մայրիկ» ֆիլմը: Ինչպես խոստանում են փառատոնի կազմակերպիչները, բացմանը ներկա են լինելու ֆիլմի մի քանի դերասաններ, ինչպես նաև ռեժիսորի որդին: Իսկ «Ոսկե ծիրանի» ժյուրիի նախագահ Ատոմ Էգոյանի ծննդյան օրը Երևանում կնշեն մեծ շուքով:
Ինչպես անցյալ տարիներին, հագեցած են լինելու փառատոնի բոլոր ծրագրերը: «Երևանյան պրեմիերաներ» ծրագրի շրջանակներում ներկայացվելու են Սերգեյ Սոլովյովի «Համադասարանցիները», «Մեղր» ֆիլմերը: Վերջինը Բեռլինի կինոփառատոնում գլխավոր մրցանակ է ստացել: Այդ ֆիլմը թուրք ռեժիսոր Սեմիխ Կապլանօղլուի «Ձու», «Կաթ», «Մեղր» եռապատման մասն է: «Ձուն» 2009-ին ներկայացվել է «Ոսկե ծիրանի» ժամանակ: Ծրագրին մասնակցելու են նաև Կարեն Շախնազարովի «Հիվանդասենյակ համար 6» աղմուկ հանած ֆիլմը, անվանի լեհ ռեժիսոր Քշիշտոֆ Զանուսիի «Փոխադարձ այցելություն» ֆիլմը, թուրքական արմատներով գերմանացի ռեժիսոր Ֆաթիհ Ակինի «Հոգու խոհանոց» ֆիլմը և այլն: «Ոսկե ծիրանի» 7-րդ փառատոնը տեղի կունենա հուլիսի 11-18-ը:
Հայկական կինոն հաղթարշավ է սկսել միջազգային փառատոներում: Փաստագրական «Արարատից Սիոն» ֆիլմը ստացավ իր առաջին մրցանակը: Մայիսի 17-ին Ուելսի Սուոնսի քաղաքում կայացած կինոփառատունում, որն անցնում է հայտնի հոլիվուդյան դերասանուհի Քեթրին Զետա Ջոնսի հովանու ներքո, Հայաստանի, Թուրքիայի, Իսրայելի ու Եգիպտոսի համատեղ ֆիլմը ճանաչվեց Եվրոպայի լավագույն ֆիլմ:
2009թ. մայիսին Հայաստան այցելության արդյունքում իտալացի ռեժիսոր Պիետրո Կիոդարելլիին նկարահանել էր «Հայաստանի սուրբ քարերը» (Pietre Sacre D'Armenia) փաստավավերագրական ֆիլմը (52 րոպեանոց)` Հայաստանի քրիստոնեական ճարտարապետության վերաբերյալ, ուր խորաթափանց կերպով ներկայացվում են հայ միջնադարյան եկեղեցաշինության կոթողները, հարցազրույցներ են անցկացվում անվանի հայ և իտալացի պատմաբանների ու ճարտարապետների հետ: Pietre Sacre D'Armenia ֆիլմը պատճենահանվել է 25.000 օրինակով և Իտալիայի հեղինակավոր հնագիտական «Արքեոլոջիա վիվա» (Archeologia Viva) ամսագրի 2010թ. մայիս-հունիս համարի հետ միասին որպես ներդիր բաժանվել է ամսագրի բոլոր բաժանորդներին: Ամսագրի նույն համարում տպագրվել է Հայաստանի ճարտարապետական հարուստ ժառանգության և պատմամշակութային հուշարձանների վերաբերյալ հոդված:
Արդեն մի քանի տարի է` մեծ հաջողությամբ տեղի է ունենում«Իմ թանկագին եղբայր. Հայերը Թուրքիայում 100 տարի առաջ» ցուցահանդեսը: Այն բացվել է Բրունեյի պատկերասրահում և տևելու է մինչև հունիսի 24-ը: Ցուցահանդեսը կազմակերպել է Արևելքի և Աֆրիկայի ուսումնասիրման դպրոցը (SOAS):
Ցուցահանդեսում ներկայացված են բացիկներ, դրոշմանիշներ և Օռլանդո Կոլումելոյի լուսանկարները, որոնք պատկերում են հայերի կյանքը Օսմանյան կայսրությունում 1900-1910թթ.: Բացիկները թողարկվել են անցած դարասկզբին Օսմանյան կայսրությունում: Դրանց վրա պատկերված են հայկական եկեղեցիներ, դպրոցներ, հայերին պատկանող գործարաններ, հյուրանոցներ, ռեստորաններ Կոստանդնուպոլսից մինչև փոքր թուրքական գյուղեր:
Երևանում ևս տեղի ունեցավ նշանակալի իրադարձություն. Հովհաննես Թումանյանի և Ալեքսանդր Սպենդիարյանի արձանները զբաղեցրեցին իրենց տեղերը, որոնք անցյալ տարի ժամանակավորապես հեռացվել էին հրապարակի տակ ստորգետնյա ավտոկայանատեղիի շինարարության ժամանակ:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 19-ին մասնակցել է արցախցի ականավոր երաժիշտ Գենադի Բարխուդարովի հուշարձանի բացման հանդիսավոր միջոցառմանը: Գենադի Բարխուդարովը եղել է Ստեփանակերտում առաջին ջազ-նվագախմբի հիմնադիրներից մեկը:
Այսպիսով, անցյալ շաբաթվա մշակութային իրադարձությունները դարձան ֆիլմերը, քանի որ Հայաստանի ամենավառ մշակութային իրադարձություններից մեկը` «Ոսկե ծիրանը», սարերի հետևում չէ:
Երևանը վերագտնում է իր ուրույն դիմագիծը, իսկ նոր մշակութային ավանդույթները հատուկ շուք են հաղորդում մայրաքաղաքին

Sacred Stones of Armenia (Pietre sacre d'Armenia) Paolo Chiodarelli’s documentary has been released. The film, drawing on Armenia’s Christian architecture, was inspired by Italian director’s 2009 visit to Armenia. 25 000 copies of the documentary were ordered on the initiative of Armenian Embassy in Italy and RA Ministry of Culture. Movie CDs were attached to May-June edition of Archeologia Viva Italian periodical, also featuring an article on Armenia’s architectural heritage and historical monuments.
Edgar Baghdasaryan’s From Ararat to Zion documentary won Swansea Film Festival award on May 17. The joint production of Armenia, Egypt, Israel and Turkey was named the best Documentary-Europe of the Festival, whose patron is Catherine Zeta Jones.
An unusual exhibition opening at the Brunei Gallery, SOAS, My Dear Brother: Armenians in Turkey 100 Years Ago, provided fascinating insights into the life of the Armenians living in the borders of modern Turkey at the beginning of the 20th century through a large collection of postcards of daily life and scenery from across the region. The exhibition of both enlarged images and original postcards was conceived and put together by Osman Koker, based on his book by the same name (Istanbul: Birzamanlar, 2005). From scenes of urban Constantinople to small villages in the east, the images show how widespread and integrated Armenian communities were across the Ottoman territory and demonstrate their roles in society. The exhibition also serves the purpose of showing ways in which Armenians, Turks and other peoples of the Ottoman Empire lived and worked together. Added to the London showing of the exhibition will be maps, texts and an oral history-based community exhibit, displaying objects from the same era still found today in Armenians' London homes. The postcards are from the collection of Orlando Carlo Calumeno and have been exhibited in Istanbul, Yerevan, Geneva, Paris, Munich, Cologne and Frankfurt. The Armenian Institute, London, has organized the exhibition and accompanying events programme which are both sponsored by the St Sarkis Charity Trust and Diana and Panos Katsouris.
President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan took part in the unveiling of the monument to musician Gennady Barkhudarov, the founder of Karabakh’s first jazz band, reported the Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President.
Armenian Culture Minister Hasmik Sargsyan dwelled on the opportunities to be offered by the seventh annual Golden Apricot Yerevan International Film Festival, which will be held in Yerevan from July 11 to 18, 2010. With 500 applications from 75 countries, including Jordan, Nicaragua, Venezuela, Costa Rica and others, the program includes two main competition sections: International Competition (Feature and Documentary) and Armenian Panorama National Competition. The Festival will start with the screening of Henri Verneuil’s Mayrik (Mother). Prominent Armenian actors Mher Mkrtchyan, Khoren Abrahamyan, film director Henrikh Malyan and cameraman Albert Yavryan will be commemorated with special events.
The monuments to Hovhannes Tumanyan and Alexander Spendiaryan were re-inaugurated in Liberty Square. The monuments were removed last year for the period of construction of an underground parking. Official unveiling of will take place on May 24.