Օրերս Հոկեյի միջազգային ֆեդերացիայի (IIHF-ը) կոմիտեի նիստում որոշվել է որակազրկել Հայաստանի հոկեյի հավաքականին անորոշ ժամանակով: Որակազրկման պատճառն որոշ անդամների մասին ոչ հավաստի տեղեկություններն են, որոնք ունեն ԱՄՆ-ի ու Հայաստանի երկքաղաքացիություն: Հայաստանի հավաքականն աշխարհի առաջնության 3-րդ դիվիզիոնում նվաճեց արծաթե մեդալներ, սակայն Միջազգային ֆեդերացիան որոշ խաղացողների որակազրկման պատճառով չգրանցեց արդյունքը և ուժեղագույն 49 հավաքականների կազմում հայկական հավաքականն առանց միավորների զբաղեցրեց վերջին տեղը:
Տափօղակով հոկեյի միջազգային ֆեդերացիայի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Սայմոն Շեմբերգը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել, որ որակազրկվել են ոչ թե առանձին խաղացողներ, այլ Հայաստանի հավաքականը, ուստի միավորները չեն գրանցվել վարկանիշային աղյուսակում: Վերջնական որոշում կկայացվի հանգամանքները պարզելուն պես: Ավելի վաղ Հայաստանի տափօղակով հոկեյի ֆեդերացիայի նախագահ Հայկ Ջաղացպանյանն ասել էր, թե Միջազգային ֆեդերացիան իր որոշումը կհրապարակի սեպտեմբերին կայանալիք նիստում:

На днях в ходе заседания комитета Международной федерации хоккея (IIHF) было принято решение о дисквалификации сборной Армении на неопределенный срок. Причиной дисквалификации была недостоверная информация о несколько игроках сборной Армении, которые имеют двойное гражданство Армении и США. Сборная Армении на чемпионате мира в 3 дивизионе завоевала серебряные медали, но Международная федерация из-за дисквалификации не засчитала этот результат, и в рейтинге 49 сильнейших сборных армянская сборная без очков заняла последнее место.
Ответственный по связям с общественностью Международной федерации хоккея с шайбой Саймон Шемберг сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что дисквалифицированы не отдельные игроки, а вся сборная Армении, поэтому и очки в рейтинг-листе не засчитаны. Окончательное решение будет принято после завершения конечного расследования.
Ранее президент Федерации хоккея с шайбой Армении Айк Джагацпанян сказал, что решение Международная Федерация опубликует на заседании, которое пройдет в сентябре.