Այդպիսով, 34-ամյա Վիկ Դարչինյանը դարձավ աշխարհի չեմպիոն երրորդ քաշային կարգում անընդմեջ (մինչ այդ նա աշխարհի չեմպիոն է դարձել առաջին թեթև քաշում` մինչև 52,2կգ և թեթևագույն քաշային կարգում` մինչև 50,8 կգ): Դարչինյանի մարզիչ Վազգեն Բադալյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ Բարսելոնայի հետ մենամարտը Դարչինյանի համար հեշտ չէր: «Վիկի ձախ ձեռքի բութ մատը ջարդված էր, բայց նա այդ մասին ոչինչ չէր ասել բժիշկներին, քանի որ ցանկանում էր անցկացնել մենամարտը և նվաճել IBO վարկածով աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը»,- ասել է Բադալյանը: Հաջորդ մենամարտը Դարչինյանը կանցկացնի օգոստոսի 21-ին Ռաֆայել Մարկեսի (Մեքսիկա) հետ:
Իսկ բրիտանացի բռնցքամարտիկ Կառլ Ֆրոչը գտնում է, որ «Super Six» մրցաշարի երրորդ շրջանի Արթուր Աբրահամի դեմ մենամարտը պետք է անցնի Նոթինգհեմում և վստահ է, որ իր փրոմոութեր Միկ Հեննեսին կկարողանա հոգալ այդ մասին: Ֆրոչն ասել է, որ եթե համաձայնության չգա Աբրահամի հետ, դա չի նշանակի, թե նա լքելու է մրցաշարը: «Ուղղակի մենամարտը պետք է անցնի չեզոք տարածքում` Ամերիկայում կամ Անգլիայում: Այլ տարբերակներ ես չեմ դիտարկում: Ես չեմ մեկնի Գերմանիա կամ Շվեդիա կամ Նոթինգհեմից դեպի արևելք, քանի որ այնտեղ ես հնարավորություն չեմ ունենա հաղթելու ըստ միավորների: Իսկ Աբրահամի փրոմոութեր Վիլֆրեդ Զաուերլենդը պնդում է, որ մենամարտը անցկացվի տնտեսապես առավել շահավետ վայրում և աննպատակահարմար է համարում մեկնել ԱՄՆ, որտեղ երկրպագուներն այնքան էլ չեն ձգտում տեսնել երկու եվրոպացի բռնցքամարտիկների մենամարտը:
Ֆուտբոլ. Մայիսի 20-ին Տալինում «Կադրիորգ» մարզադաշտում ֆուտբոլի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը 2011-ի Եվրոպայի առաջնության երկրորդ խմբում հանդիպեց էստոնիայի հավաքականի հետ: Խաղն ավարտվեց 2:3 հաշվով Հայաստանի հավաքականի հաղթանակով: Երկու գոլի հեղինակ դարձավ «Փյունիկի» հարձակվող Գևորգ Ղազարյանը: Հայաստանի հավաքականի երրորդ գնդակը խփեց Դավիդ Մանոյանը: Հակառակորդի թիմում աչքի ընկան Կայմար Սաագը, որը հավասարեցրեց հաշիվը, իսկ երկրորդ գնդակը 81-րդ րոպեին խփեց Կեն Կալաստեն, սակայն հաղթեց Հայաստանի հավաքականը:
Հաջորդ հանդիպումը Հայաստանի հավաքականն անցկացնելու է Երևանում օգոստոսի 11-ին Վրաստանի հավաքականի հետ: Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ֆլեմինգ Սերիցլևը գոհ է իր սաների խաղից և ուրախ է, որ հայ ֆուտբոլիստները հաղթեցին` ցույց տալով գեղեցիկ ու արժանի խաղ: «Խաղը մեզ համար շատ կարևոր ու բարդ էր: Ի տարբերություն էստոնացիների, մենք հարձակողական ֆուտբոլ ցույց տվեցինք և կարճ պասերով խաղացինք: Մխիթարյանն ու Բադալյանը գնդակը խաղարկում էին դաշտի կենտրոնում, իսկ Ղազարյանն ու Մալաքյանը` ֆլանգերով: Եվ նման փոխգործակցությունը գերազանց արդյունք տվեց»,- ասել է Սերիցլևը:
Իսկ Հայաստանի ազգային հավաքականը մայիսի 25-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում հանդիպեց Ուզբեկստանի ֆուտբոլի հավաքականի հետ: Հանդիպումն ավարտվեց հայ ֆուտբոլիստների հաղթանակով` 3:1 հաշվով: Առաջին գնդակը խփեց Դոնեցկի «Մետալուրգի» ֆուտբոլիստ Հենրիկ Մխիթարյանը, իսկ Էդգար Մանուչարյանը դարձավ կրկնակի գոլի հեղինակ: Հյուրերի թվում աչքի ընկավ Ալեքասնդր Հենրիխը:
Խաղից հետո ՀՀ հավաքականի գլխավոր մազրիչ Վարդան Մինասյանը, որի ղեկավարությամբ հավաքականն իր առաջին խաղն անցկացրեց, ասել է, որ գոհ է խաղից: «Առաջին խաղակեսում մենք գերազանց խաղացինք, սակայն երկրորդ խաղակեսում ինչ-որ բան չստացվեց: Այսօրվա դրությամբ մեզ համար կարևոր է խաղի արդյունքը, սակայն առջևում մենք դեռ շատ աշխատանք ունենք»,- ասել է Մինասյանը:
Մայիսի 26-ին FIFA-ն (Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիան) հրապարակեց մարտ ամսվա ազգային հավաքականների հերթական վարկանիշային ցուցակը: Վերջին վարկանիշի հետ համեմատած, որը ներկայացվել էր ապրիլին, Հայաստանի հավաքականը իջել է 1 հորիզոնականով: Հիմա հավաքականը 311 միավորով 100-րդ տեղում է:
Ծանրամարտ. Ավարտվել է ծանրամարտի Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունը, որը տեղի է ունեցել մայիսի 17-23-ը Վալենսիայում (Իսպանիա): Հայաստանի հավաքականի վերջին երկու մեդալները նվաճել են Միշա Մուրադյանը և Գոռ Մինասյանը +94 քաշային կարգում: Մինասյանը «երկամարտի» արդյունքում, բարձրացնելով 340 կգ, նվաճել է արծաթե մեդալ, իսկ Մուրադյանը, բարձրացնելով 321 կգ, զբաղեցրել է 3-րդ տեղը: Այս քաշային կարգում չեմպիոն է դարձել Լաշա Տալախաձեն (Վրաստան) (354 կգ):
Այսպիսով, Հայաստանի հավաքականի 8 ներկայացուցիչներից 5-ը մեդալներ են նվաճել: Սմբատ Մարգարյանը (56 ք/կ) և Վլադիկ Կարապետյանը (62 ք/կ) դարձել են Եվրոպայի չեմպիոններ, իսկ Իզաբելլա Յալյանը (53 ք/կ) նվաճել է Եվրոպայի փոխչեմպիոնի կոչում:
Րաֆֆի Մելիքյանը և Արեն Ներսիսյանը (77 ք/կ) ԵԱ-ում զբաղեցրել են համապատասխանաբար 5-րդ և 6-րդ տեղերը, իսկ Համլետ Պողոսյանը` (94 ք/կ) 5-րդ տեղը: Հայաստանի հավաքականը թիմային հաշվարկով երկրորդ տեղը զբաղեցրեց` զիջելով միայն Ռուսաստանի հավաքականին:
Մայիսի 23-ի գիշերը «Զվարթնոց» օդանավակայանում Վալենսիայից վերադարձող Հայաստանի ծանրամարտի պատանեկան հավաքականին դիմավորելու ժամանակ սրտի կաթվածից հանկարծամահ եղավ Հայաստանի ծանրամարտի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ, ՀՀ ֆիզկուլտուրայի և սպորտի վաստակավոր գործիչ և մարզիչ, գյումրեցի 51-ամյա Աշոտ Մխիթարյանը: Նա 2006 թվականից գլխավորում էր ՀՀ ծանրամարտի ազգային հավաքականը, որը Պեկինի օլիմպիական խաղերից հայրենիք վերադարձավ երեք բրոնզե մեդալով: Ա. Մխիթարյանի ղեկավարությամբ հայ ծանրորդները տասնյակ հաղթանակներ են տոնել աշխարհի, Եվրոպայի առաջնություններում և միջազգային բարձրագույն կարգի այլ մրցաշարերում:
Ըմբշամարտ. Մայիսի 18-23-ին Լեհաստանի Պոզնան քաղաքում անցկացվեցին ազատ և հունահռոմեական ըմբշամարտի պատանեկան միջազգային մրցումներ, որի ընթացքում խաղարկվեցին սինգապուրյան Օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր: Հունահռոմեական ըմբշամարտում 85 քաշային կարգում Վարոս Պետրոսյանը դարձավ արծաթե մրցանակակիր, իսկ Արտակ Հովհաննիսյանը 46 կգ ք/կ-ում արծաթ է նվաճել ազատ ըմբշամարտում:
Օգոստոսի 14-26-ին երկու մարզիկներն էլ մասնակցելու են Սինգապուրում տեղի ունեցող օլիմպիական պատանեկան խաղերին: Հայաստանի մեկ այլ ներկայացուցիչ` Գևորգ Համբարձումյանը (76 կգ ք/կ) գրավել է 3-րդ տեղը:
Շախմատ. Մայիսի 24-ին Ռուսաստանի Աստրախան քաղաքում շախմատի տղամարդկանց Գրան պրիի վերջին` 13-րդ տուրում հայ գրոսմայստեր Վլադիմիր Հակոբյանը հանդիպեց ռուսաստանցի Դմիտրի Յակովենկոյի հետ, պարտիան ավարտվեց ոչ ոքի: Հակոբյանը 5,5 միավորով զբաղեցրեց վերջին տեղը մրցաշարային աղյուսակում, իսկ Յակովենկոն 7 միավորով 3-րդ տեղում է: Գրան պրիի հաղթող դարձավ Պավել Էլյանովը 8 միավորվ, 2-րդ տեղում է Ռուսլան Պոնոմարյովն Ուկրաինայից 7 միավորով:
Իսկ մայիսի 24-ին շախմատի ԱՄՆ առաջնությունում Վարուժան Հակոբյանը 5 միավորով զբաղեցրեց 7-րդ տեղը, Մելիքսեթ Խաչիյանը և Լևոն Ալթունյանը` 3.5 միավորով համապատասխանաբար 20-րդ և 21-րդ տեղերը: Չեմպիոն դարձավ Գատա Կամսկին:
Հանդբոլ. Հայաստանի հանդբոլի երիտասարդական հավաքականն Բելգրադում մասնակցել է մինիչև 18 տարեկանների Եվրոպայի առաջնության ընտրական մրցաշարին: 8-րդ խմբում, որտեղ հանդես են գալիս հայ հանդբոլիստները, ընդգրկված են նաև Սերբիայի, Բուլղարիայի ու Հունաստանի հավաքականները: Բոլոր 3 խաղերում Հայաստանը զիջեց մրցակիցներին: Սերբիայի հավաքականի հետ խաղն ավարտվեց 52:9 հաշվով, իսկ Բուլղարիայի ու Հունաստանի հավաքականներին հայ հանդբոլիստները զիջեցին համապատասխանաբար 12:3 և 8:38 հաշվով:
Այդպիսով, ՀՀ հավաքականն առանց միավորի վերջին տեղն է զբաղցենում 8-րդ խմբում: Առաջին տեղում է Սերբիայի հավաքականը, որն էլ իրավունք ստացավ շարունակել պայքարը Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսի համար:
Հոկեյ. Կայացավ Հոկեյի միջազգային ֆեդերացիայի (IIHF-ը) կոմիտեի նիստը, որում որոշվել է որակազրկել Հայաստանի հոկեյի հավաքականին անորոշ ժամանակով, հաղորդում է IIHF պաշտոնական կայքը: Հայաստանի հավաքականն աշխարհի առաջնությունում հանդես է գալիս 3-րդ դիվիզիոնում: Այս տարի աշխարհի առաջնության ժամանակ թիմի կազմում հանդես էին գալիս մի քանի ամերիկահայ մարզիկներ: Հայաստանի Հոկեյի ֆեդերացիան նրանց մասին ոչ ստույգ տվյալներ էր հաղորդել: Որակազրկման ժամկետը կորոշվի ավելի ուշ:

Таким образом, 34-летний Вик Дарчинян стал чемпионом мира в третьей весовой категории подряд (до этого он становился чемпионом мира в первом легчайшем ( до 52,2 кг) и наилегчайшем (до 50,8 кг) весах). Тренер Дарчиняна Вазген Бадалян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что бой против Барселоны для Дарчиняна был нелегким. “У Вика был сломан большой палец левой руки, но он об этом ничего не сказал врачам, поскольку хотел провести поединок и прибрести пояс чемпиона мира по версии IBO”,- сказал Бадалян. Следующий поединок Дарчинян проведет 21 августа против Рафаэля Маркеса (Мексика).
А британский боксер Карл Фроч считает, что поединок третьего круга турнира “Super Six” против Артура Абрахама (Германия) должен пройти в Ноттингеме и уверен, что его промоутер Мик Хеннесси сумеет позаботиться об этом. Фроч сказал, что если с Абрахамом не придут к согласию, это не будет означать, что он покинет турнир. “Просто поединок должен пройти на нейтральной территории – в Америке или в Англии. Других вариантов я не рассматриваю. Я не поеду в Германию или Швецию, или куда-либо восточнее Ноттингема, потому что там я не буду иметь возможности победить по очкам".
А промоутер Абрахама Вильфренд Зауэрленд настаивает, чтобы поединок прошел в наиболее экономически выгодном месте и считает нецелесообразной поездку в США, где болельщики не горят желанием увидеть поединок двух европейских боксеров.
Футбол: 20 мая в Таллине на стадионе «Кадриорг» молодежная сборная Армении по футболу во второй группе отборочного турнира чемпионата Европы 2011 года встретилась со сборной Эстонии. Матч закончился победой армянской сборной со счетом 3:2. Автором дубля стал нападающий "Пюника" Геворг Казарян. Третий гол сборной Армении на счету у полузащитника ереванского клуба Давида Манояна. В составе хозяев отличились Каймар Сааг, сравнявший счет, а второй мяч на 81-й минуте забил Кен Калласте, но сборная Армении без труда удержала победный результат.
Следующий матч сборная Армении проведет 11 августа в Ереване против сборной Грузии.
Главный тренер молодежной сборной Армении Флеминг Серицлев доволен игрой своих подопечных и рад, что армянские футболисты победили, показав красивую и достойную игру. “ Игра была для нас очень важной и сложной. В отличие от эстонцев, мы показали атакующий футбол и играли короткими пасами. Мхитарян и Бадалян прессинговали по центру поля, а Казарян и Малакян играли флангами. И такое взаимодействие дало отличный результат”,- сказал Серицлев.
А национальная сборная 25 мая на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна встретилась со сборной Узбекистана. Матч завершился победой армянской сборной со счетом 3:1. На 7 минуте счет игры открыл нападающий донецкого “Металлурга” Генрих Мхитарян, а спустя 11 минут красную карточку в составе сборной Узбекистана получил защитник Артем Филипосян, который задним подкатом в штрафной площадке свалил Эдгара Манучаряна. Манучарян успешно реализовал назначенный 11-метровый удар, сделав счет 2:0. До окончания первого тайма Манучарян красивым ударом оформил дубль.
Во втором тайме футболисты сборной Узбекистана смогли создать несколько опасных моментов у ворот сборной Армении. Один из них использовал Александр Генрих, и мяч отправился в ворота Степана Казаряна. После матча главный тренер сборной Армении Вардан Минасян сказал: “В первом тайме мы сыграли отлично, но во втором тайме что-то не получилось. На сегодняшний день для нас важен счет игры, несмотря на это у нас еще много работы”.
26 мая FIFA (Международная федерация футбола) опубликовала очередной рейтинг-лист национальных сборных за март. По сравнению с последним рейтингом, который был представлен в апреле, сборная Армении опустилась на 1 строку. Теперь с 311 очками сборная занимает 100 место.
Тяжелая атлетика: Завершился юношеский чемпионат Европы по тяжелой атлетике, который проходил 17-23 мая в Валенсии (Испания). Последние две медали сборной Армении завоевали Миша Мурадян и Гор Минасян в +94 весовой категории. Минасян в итоге «двоеборья» с 340 кг. завоевал серебряную медаль, а Мурадян, подняв 321 кг., занял 3 место. Чемпионом в этой весовой категории стал Лаша Талахадзе (Грузия) с 345 килограммами.
8 представителей сборной Армении завоевали 5 медали. Смбат Маркарян (в/к 56) и Владик Карапетян (в/к 62) стали чемпионами Европы, а Изабелла Ялян (в/к 53) завоевала звание вице-чемпионки Европы. Раффи Меликян и Арен Нерсесян (в/к 77) на чемпионате Европы заняли 5 и 6 места соответственно, а Гамлет Погосян (в/к 94) – 5 место. Сборная Армении в общекомандном зачете заняла второе место, уступив лишь сборной России.
23 мая в аэропорту “Звартноц”, встречая армянскую делегацию, которая прибывала из Валенсии, от инфаркта скончался главный тренер сборной Армении по тяжелой атлетике, заслуженный тренер РА Ашот Мхитарян. Мхитарян возглавлял сборную Армении с 2006 года, по его руководством сборная Армении на пекинских Олимпийских играх завоевала 3 бронзовых медалей, из чемпионатов Европы и мира армянские спортсмены привезли множество золотых и серебряных медалей.
Борьба: 18-23 мая в Познане (Польша) прошли международные юношеские турниры по вольной и греко-римской борьбе, в которых разыгрывались путевки на сингапурские Олимпийские игры. В греко-римской борьбе в 85 весовой категории Варос Петросян стал серебряным призером, а Артак Оганнисян (в/к 46) завоевал серебро среди вольников.
Оба спортсмена 14-26 августа примут участие в юношеских Олимпийских играх в Сингапуре. Еще один представитель Армении Геворк Амбарцумян (в/к 76) в вольной борьбе занял 3 место.
Шахматы: Владимир Акпоян в последнем этапе мужского Гран При по шахматам, который прошел в Астрахани, с 5,5 очками занял последнее место в турнирной таблице. Победителем Гран При стал Павел Эльянов с 8 очками, на 2 месте Руслан Пономорев из Украины с 7 очками.
А на чемпионате США по шахматам Варужан Акопян занял 7 место с 5 очками, Меликсет Хачиян и Левон Алтунян с 3,5 очками заняли соответственно 20 и 21 места. Чемпионом США стал Гата Камски.
Гандбол: Молодежная сборная Армении по гандболу в Белграде (Сербия) приняла участие на отборочном турнире чемпионата Европы до 18 лет. В 8-й группе, где выступят армянские гандболисты, сыграли также сборные Сербии, Болгарии и Греции.
Во всех 3 матчах сборная Армении уступила соперникам. Матч против сборной Сербии закончился со счетом 52:9, сборным Болгарии и Греции армянские гандболисты уступили соответственно 12:39 и 8:38.
Таким образом, сборная Армении без очков заняла последнее место в 8-й группе. Первое место заняла сборная Сербии, которая и получила право продолжить борьбу за звание чемпиона Европы.
Хоккей: Состоялось заседание комитета Международной федерации хоккея (IIHF), на котором было принято решение о дисквалификации сборной Армении на неопределенный срок, сообщает официальный сайт IIHF. Сборная Армении выступает в третьем дивизионе. В этом году на чемпионате мира в составе команды выступали несколько американских игроков армянского происхождения. Федерация хоккея Армении подала о них недостоверные данные. Срок дисквалификации будет определен позже.