Սերգեյ Մովսիսյանը Օդեսայում (Ուկրաինա) անցկացվող աշխարհի արագ շախմատի գավաթի խաղարկության քառորդ եզրափակիչում 0,5:1,5 հաշվով պարտությունն կրեց Ալեքսանդր Գրիշչուկից և ավարտեց իր ելույթներն Աշխարհի գավաթում:
Հնդկաստանի Օրիսա քաղաքում անցկացված շախմատի միջազգային առաջնությունում գրոսմայստեր Գևորգ Հարությունյանը 11 հնարավորից վաստակեց 8 միավոր և 249 մասնակիցների մեջ գրավեց 13-րդ տեղը: Նա միայն կես միավորով հետ մնաց հաղթողներից` գրոսմայստերներ Կրավցիվից (Ուկրաինա), Ալեքսանդրովից (Բելառուս), Տուրովից, Դրեևից, Կոկարևից (Ռուսաստան) և միջազգային վարպետ Ադհիբանից (Հնդկաստան):
Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան ՖԻԴԵ-ի վարպետի կոչում է շնորհել Վանաձորի շախմատի դպրոցի տնօրեն Արշակ Ռամազյանին:

31 Май 2010 - 13:55 AMT
Сергей Мовсисян (Словакия) в Одесе (Украина) на розыгрыше Кубка мира по быстрым шахматам в четвертьфинале со счетом 0,5-1,5 потерпел поражение от Александра Грищука (Россия) и завершил выступление в Кубке мира.
В городе Ориса (Индия) прошел международный турнир по шахматам, где выступили 2 армянских шахматиста – Грайр Симонян и Геворк Арутюнян. Среди 249 участников Геворк Арутюнян из 11 возможных набрал 8 очков и занял 13 место. Арутюнян уступил 4 победителям лишь на 0,5 очков.
Международная шахматная Федерация (FIDE) директору шахматной школы Ванадзора Аршаку Рамазяну вручила звание мастера.