«Մոսկվա» կինոթատրոնում եղել է «Արարատից Սիոն» ֆիլմի 20 000 ցուցադրություն և դիտումների քանակով այն առաջ է անցել «Ավատարից»: Մայիսին կինոթատրոն այցելած հանդիսատեսի 92 տոկոսը եկել էր կինոթատրոն այդ ֆիլմը դիտելու համար»,-հայտնել է կինոթատրոնի գլխավոր տնօրեն Մարտուն Ադոնյանը:
«Արարատից Սիոն» ֆիլմը մրցանակ է ստացել «Լավագույն փաստագրական ֆիլմ» անվանակարգում Մեծ Բրիտանիայի Swansea Bay Film Festival կինոփառատոնում:
Ֆիլմը հայտնվել է ևս 8 փառատոների եզրափակչում և կներկայացվի նաև Մոսկվայի կինոփառատոնում և Կոլորադոյի Docuwest փառատոնում:
«Մեզ համար շատ հաճելի է, որ դրական արձագանքները հայաստանյան ֆիլմի մասին ստիպեցին, որ այն դիտեն նաև սփյուռքահայերը, օրինակ, Լոնդոնում մենք ցուցադրեցինք ֆիլմն անշլագի պայմաններում»,-նշել է ֆիլմի պրոդյուսեր, քահանա Մեսրոբ Արամյանը` հավելելով, որ դրական արձագանքը ցույց տվեց, որ հայ հանդիսատեսի ճաշակը չկարողացան փչացնել նույնիսկ ցածրորակ հեռուստահաղորդումները:

2 Июнь 2010 - 10:50 AMT
Документальный фильм “Из Арарата в Сион” в кинотеатре “Москва” посмотрели 20 000 раз, и по количеству просмотров он обошел даже “Аватар”. 92% посетителей кинотеатра в мае текущего года, пришли чтобы посмотреть этот фильм”,- сообщил генеральный директор кинотеатра Мартун Адонян.
“Фильм “Из Арарата в Сион” получил приз “Лучший европейский документальный фильм” на кинофестивале Swansea Bay Film Festival Великобритании.
Фильм попал в финал еще 8-и фестивалей, и будет представлен также в Московском кинофестивале и фестивале Docuwest в Колорадо.
“Нам очень приятно, что положительные отзывы о фильме из Армении заставили посмотреть его и жителей Диаспоры, например в Лондоне мы показали фильм при полном аншлаге”,- отметил продюсер фильма, иерей Месроп Арамян, добавив, что положительная реакция общества на этот фильм, показала, что вкус армянского зрителя не смогли испортить низкокачественные программы TV.