Շախմատի աշխարհի առաջնության հավակնորդների հանդիպումները կկայանան երկու երկրներում: 4 շախմատիստներ կխաղան Բաքվում (Ադրբեջան), իսկ մնացած 4-ը, այդ թվում` Լևոն Արոնյանը` մեկ այլ երկրում, որը հայտնի կդառնա ավելի ուշ:
Ավելի վաղ Արոնյանը հայտնել էր, որ ինքը չի պատրաստվում Բաքվում անցկացնել հանդիպումները աշխարհի առաջնության եզրափակիչ խաղերի ուղեգիր նվաճելու համար:
Խաղերը մեկնարկում են 2011 թվականի մարտի 1-ին և տեղի կունենան նոկաուտ համակարգով: Առայժմ 8 հավակնորդներից հայտնի են 7-ի անունները` Լևոն Արոնյան (Հայաստան), Վեսելին Տոպալով (Բուլղարիա), Վլադիմիր Կրամնիկ (Ռուսաստան), Մագնուս Կարլսեն (Նորվեգիա), Գատա Կամսկի (ԱՄՆ), Բորիս Գելֆանդ (Իզրայել) և Տիմուր Ռաջաբով (Ադրբեջան):

3 Июнь 2010 - 10:38 AMT
Встречи претендентов чемпионата мира по шахматам состоятся в 2 странах. 4 шахматиста сыграют в Баку (Азербайджан), а остальные 4, в том числе и Левон Аронян, в другой стране, которая станет известна позже.
Ранее Аронян заявил, что он не собирается в Баку проводить матчи за путевку в финальные игры чемпионата мира.
Игры стартуют 1 марта 2011 года, и пройдут по системе нокаут. Пока из 8-ми претендентов известны семеро: Левон Аронян (Армения), Веселин Топалов (Болгария), Владимир Крамник (Россия), Магнус Карлсен (Норвегия), Гата Камски (США), Борис Гельфанд (Израиль) и Тимур Раджабов (Азербайджан).