2010 թ. հունիսի 6-ին կանցկացվի Պուշկինի պոեզիայի հանրապետական հինգերորդ տոնը` «Բարև, Ալեքսանդր Սերգեևիչ» խորագրով: Այն նվիրված է Ա.Ս. Պուշկինի ծննդյան 211- ամյակին:
Հայաստանում «Ռուսհամագործակցության» ներկայացուցչության մամլո ծառայությունը հաղորդում է, որ տոնակատարությունն անցկացվելու է Լոռու մարզի Գարգառ գյուղում, Պուշկինի լեռնանցքում:
Տոնակատարությանը կմասնակցեն Հայաստանում ՌԴ դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն, Հայաստանի բազմաթիվ ազգային համայնքների ներկայացուցիչներ, ուսանողներ, դպրոցականներ:
Տոնակատարության կազմակերպիչը Հայաստանում «Ռուսհամագործակցության» ներկայացուցչությունն է, «Հայաստան-Ռուսաստան»բարեկամության միությունը, «Ռոսիա» ՀԿ-ն, «Օդա-լուչ» ՀԿ-ն, ՀՀ-ում Ռուսաստանի հայրենակիցների աջակցության հիմնադրամը, Երևանի մարդասիրական ինստիտուտը, «Ռուսաստանի բարեկամներ» ՀԿ-ն, «Ռուսական մշակույթի տուն» ՀԿ-ն, «Ներբող» ՀԿ-ն:

6 июня 2010 года состоится Пятый Республиканский праздник пушкинской поэзии “Здравствуйте, Александр Сергеевич”, приуроченный к 211-ой годовщине со дня рождения А.С. Пушкина.
Как сообщает пресс-служба Представительства “Россотрудничество” в Армении, праздник пройдет в селе Гар-Гар Лорийской области, на Пушкинском перевале у памятника встречи Пушкина с арбой, перевозящей тело А.С.Грибоедова.
Предполагается, что в празднике примет участие посол Российской Федерации в Республике Армения Вячеслав Коваленко, представители многочисленных национальных общин Армении, в том числе белорусской, греческой, ассирийской, еврейской, а также, студенты и школьники.
Организаторами праздника являются Представительство “Россотрудничества” в Армении, Общество дружбы “Армения-Россия”, ОО “Россия”, ОО “Ода-луч”,Фонд помощи и содействия российским соотечественникам РА, Ереванский гуманитарный институт, МЦРК “Гармония”, ОО “Друзья России”,ОО “Очаг русской культуры”, ОО “Ода”.