Խաղերը մեկնարկում են 2011-ի մարտի 1-ից և անցնելու են նոկաուտ համակարգով: 8 հավակնորդներից հայտնի են 7-ը. Լևոն Արոնյան (Հայաստան), Վեսելին Տոպալով (Բուլղարիա), Վլադիմիր Կրամնիկ (Ռուսաստան), Մագնուս Կարլսեն (Նորվեգիա), Գատա Կամսկի (ԱՄՆ), Բորիս Գելֆանդ (Իսրայել) և Թիմուր Ռաջաբով (Ադրբեջան):
Իսկ արդեն հունիսի 4-6-ը Արոնյանն իսպանական Լեոն քաղաքում կմասնակցի արագ շախմատի ավանդական մրցաշարին: Նրա մրցակիցներն են լինելու Բորիս Գելֆանդը, Լենյեր Դոմինգեսը (Կուբա) և Ֆրանսիսկո Վալյեխո Պոնսը:
Բռնցքամարտ. Բրիտանացի բռնցքամարտիկ Կարլ Ֆրոչը պատրաստվում է փոխել իր ոճն Արթուր Աբրահամի հետ մարտում: «Super Six World Boxing Classic» մրցաշարի երրորդ փուլն այդ բռնցքամարտիկների միջև կկայանա, բայց դեռ ոչ ոք չի կարող կոնկրետ ամսաթիվ նշել, քանի որ բռնցքամարտիկները չեն կարողանում որոշել մենամարտի անցկացման վայրը: Ֆրոչն ասել է, որ մանրակրկիտ ուսումնասիրել է Աբրահամ-Անդրե Դիրել (ԱՄՆ) մենամարտը, որում հայ բռնցքամարտիկը որակազրկվեց արգելված հարվածի պատճառով:
Հայ բռնցքամարտիկի փրոմոութեր Կալե Զաուերլանդն առաջարկել է, որպեսզի մենամարտը կայանա Մայորկայում (Իսպանիա), բայց Ֆրոչը և նրա թիմը հրաժարվել են: Պատճառը` շոգ եղանակն է: Ֆրոչը ցանկանում է, որպեսզի մենամարտը կայանա Նոթինգհեմում կամ ԱՄՆ-ում, իսկ Աբրահամի թիմն առաջարկում է մարտն անցկացնել Գերմանիայում կամ Եվրոպայի այլ երկրում:
Աբրահամի և «Զաուերլանդ» թիմի մարզիչ Ուլի Վեգները ստացել է գերմանական Դաշնային խաչ ներդրած ավանդի համար: «Նման պարգև ստանալը մեծ պատիվ է ինձ համար և այն, իրականում, շատ մեծ նշանակություն ունի: Առանց իմ թիմի և իհարկե առանց իմ բռնցքամարտիկների ես չէի կարող հասնել նման հաջողությունների»,- ասել է Վեգները:
Ֆուտբոլ. Մայիսի 29-ին և 30-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի ֆուտբոլի բարձրագույն լիգայի 9-րդ տուրը: Առաջին օրը «Ուլիսն» ընդունեց «Գանձասարին» և հաղթեց 1:0 հաշվով: 88-րդ րոպեին գոլ խփեց Արա Հակոբյանը:
«Միկա»-«Փյունիկ» կենտրոնական խաղը «Միկա» մարզադաշտի փոխարեն տեղի ունեցավ Արարատի «Այգ» մարզադաշտում: Առաջին խաղակեսի վերջում սեփական դարպասը գրավեց Հրայր Մկոյանը, իսկ խաղի վերջնական հաշիվը հաստատեց Վահագն Մինասյանը: «Փյունիկը» հաղթել է 2:0 հաշվով: «Բանանցը» հաղթեց «Իմպուլսին» Միգել դա Սիլվայի օգնությամբ: Իսկ «Շիրակը» առաջին հաղթանակը տարավ այս խաղաշրջանում` հաղթելով «Կիլիկիային» 4:1 հաշվով: Մրցաշարային աղյուսակը գլխավորում է «Փյունիկը», որն ունի 23 միավոր, 2-րդ տեղում է «Բանանցը» 20 միավորով, իսկ «Ուլիսը» 3-ն է 20 միավորով:
Դոնեցկի «Մետալուրգի» պաշտոնական կայքէջը որոշել է ակումբի 2009-2010թթ. խաղաշրջանի լավագույն կիսապաշտպանին: Քվեարկության արդյունքում առաջին տեղը գրավեց Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիկ Մխիթարյանը: Ի օգուտ նրան քվեարկել է 134 երկրպագու` 32 տոկոսը: Սերբ կիսապաշտպան Ջորջ Լազիչը 92 ձայնով ` 22 տոկոս, գրավել է երկրորդ տեղը: Մեկ այլ հայ կիսապաշտպան Արտակ Դաշյանը հավաքել է 10 ձայն` 2 տոկոս, և զբաղեցնում է 7-րդ տեղը: Իսկ Արարատ Առաքելյանը, որը խաղաշրջանի կեսից տեղափոխվեց Երևանի «Բանանց» ակումբը` 8-րդ տեղում է:
Երևան է ժամանել հայազգի ֆուտբոլիստ Արազ Օզիբիլիսը, որը հանդես է գալիս հոլանդական «Այաքս» ակումբում: Նա մարզվում է Երևանի «Փյունիկ» ակումբի հետ, ինչը հնարավորություն կտա Հայաստանի ազգային և երիտասարդական հավաքականների գլխավոր մարզիչներ Վարդան Մինասյանին և Ֆլեմինգ Սերցիլևին ծանոթանալ հարձակվողի հնարավորություններին:
Թենիս. Արգենտինայի թենիսի տղամարդկանց հավաքականի ավագ Մոդեստո Վասկեսը հրապարակեց Արգենտինայի հավաքականի կազմը, որը հուլիսի 9-11-ը Մոսկվայում Դևիսի գավաթի 1/4 եզրափակչում կհանդիպի Ռուսաստանի հավաքականի հետ, հաղորդում է Դավիթ Նալբանդյանի պաշտոնական կայքէջը: Հավաքականի կազմում ընդգրկվել են Դավիթ Նալբանդյանը, Խուան Մոնակոն, Օրասիո Սեբալյոսը, Էդուարդո Շվանկը, Լեոնարդո Մայերը և Ֆեդերիկո Դել Բոնիսը: Խուան Մարտին Դել Պոտրոն բացակայում է, քանի որ շարունակում է բուժել դաստակի վնասվածքը: 1/8 եզրափակչում արգենտինացիները հաղթեցին Շվեդիայի հավաքականին, երբ Դավիթ Նալբանդյանը, որը հասցրել էր վերականգնվել վնասվածքից հետո, հաղթեց որոշիչ` հինգերորդ մենամարտում:
Հոկեյ. Օրերս կայացավ Հոկեյի միջազգային ֆեդերացիայի (IHF) կոմիտեի նիստը, որի ժամանակ որոշում ընդունվեց անորոշ ժամկետով Հայաստանի հավաքականի որակազրկման մասին: Հայաստանի հավաքականը հանդես է գալիս երրորդ (ամենաստորին) դիվիզիոնում: Այս տարի աշխարհի առաջնությանը թիմի կազմում մասնակցում էին մի քանի ամերիկահայ մարզիկներ: Հայաստանի Հոկեյի ֆեդերացիան նրանց մասին ոչ ստույգ տվյալներ էր ներկայացրել: Որակազրկման ժամկետն ավելի ուշ կորոշվի:
Ըմբշամարտ. Մայիսի 29-30-ը «Դինամո» մարզադահլիճում տեղի ունեցավ հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի օլիմպիական չեմպիոն Լևոն Ջուլֆալակյանի անվան միջազգային երիտասարդական մրցաշարը: 9-րդ միջազգային մրցաշարին մասնակցում էին 40 ըմբիշներ Հայաստանից, Ռուսաստանից և Վրաստանից: 8 քաշային կարգերից 6-ում հաղթող են դարձել հայ մարզիկները` Գոռ Ներսիսյանը (55 ք/կ), Դավիթ Խաչատրյանը (60 ք/կ), Գևորգ Սահակյանը (66 ք/կ), Ռուբեն Ղարիբյանը (74 ք/կ), Արթուր Ալեքսանյանը (84 ք/կ), Էդուարդ Սողոմոնյանը (96 ք/կ): 50 և 120 կգ քաշային կարգերում հաղթել են համապատասխանաբար Տորնիկե Մախարաձեն (Վրաստան) և Վրեժ Հարությունյանը (Ռուսաստան): Ազատ ոճի ըմբշամարտի մրցաշարը Հայաստանում տեղի կունենա հոկտեմբերին, այն կնվիրվի Ստեփան Սարգսյանին:
Օլիմպիադա. Իտալիայում կայացած Նետաձգության Եվրոպայի երիտասարդական գավաթի խաղարկության ժամանակ Վասիլ Շահնազարյանը գրավեց 2-րդ տեղը 87 մասնակիցների թվում, հաղորդում է Հայաստանի Օլիմպիական կոմիտեի պաշտոնական կայքէջը: Եվրոպայի գավաթը վարկանշային է և Շահնազարյանը նվաճեց օգոստոսի 14-26 կայանալիք Սինգապուրի Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր: Ավելի վաղ Սինգապուրի ուղեգիր էր նվաճել յոթ հայ մարզիկ` 2 ծանրորդ և ըմբիշ, ինչպես նաև մեկական ատլետ, ձյուդոիստ և նետաձիգ:
Ատլետիկա. Ստամբուլում կայացել է Սազակիի անվան ատլետիկայի պատանեկան միջազգային մրցաշարը, որին մասնակցել են շուրջ 20 երկրների մարզիկներ:
Հայաստանի հավաքականը նվաճեց մեկ ոսկե և երկու բրոնզե մեդալ: Սաթենիկ Հովհաննիսյանն առաջին տեղը գրավեց հեռացատկում` ցույց տալով 5,43 մետր արդյունքը: Նարեկ Խաչատրյանը (1995-96թթ. ծնված պատանիների շրջանում) և Էրիկ Փորսուղյանը (1993-94թթ. ծնվածների շրջանում) 100 մ վազքում գրավեցին 3-րդ տեղը, PanARMENIAN.Net ի թղթակցին է հայտնել Հայաստանի ատլետիկայի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Նարինե Շահբազյանը:
Մայիսի 30-ին տեղի ունեցավ ատլետիկայի Հայաստանի առաջնությունը, մասնակցում էին 120 մարզիկներ Երևանից, Արտաշատից, Մասիսից, Կապանից և 12 թիմ Լեռնային Ղարաբաղից: Առաջնության արդյուներով կձևավորվի Հայաստանի հավաքականը, որը հունիսի 19-20 Մարսա քաղաքում (Մալթա) կմասնակցի Եվրոպայի թիմային առաջնությանը:
Հեռացատկի առաջնությունում Արսեն Սարգսյանը ցույց տվեց 7.96 մ արդյունք և նվաճեց Բարսելոնայի միջազգային մրցաշարում հանդես գալու իրավունք, որը տեղի կունենա հունիսին: Բարսելոնայում հանդես կգա նաև Արմեն Անդրեասյանը (100-մետրանոց վազք), որը դեռ 2009-ին միջազգային մրցաշարի ուղեգիր է նվաճել:
Սուսերամարտ. Քութայիսում (Վրաստան) տեղի է ունեցել սուսերամարտի միջազգային մրցաշար: Մասնակցում էին մարզիկներ Հայաստանից, Վրաստանից, Թուրքիայից և Ադրբեջանից: Հայ սուսերամարտիկները հաջող են հանդես եկել և նվաճել են 7 մեդալ:
Տղամարդկանց շարքում «ճկասուսեր» ոճում առաջին և երկրորդ տեղերը զբաղեցրել են Արմենակ Գասպարյանը և Գևորգ Հարությունյանը: «Խոցասուսերում» հավասարը չուներ Սպարտակ Հարությունյանը, իսկ Ռոբերտ Խաչատրյանը զբաղեցրել է 2-րդ տեղը:
Կանանց թվում «ճկասուսեր» ոճում Սուսաննա Ղազարյանը դարձել է մրցաշարի հաղթող, իսկ Հասմիկ Աղաբաբյանը և Մանիկ Հակոբյանը զբաղեցրել են 3-րդ տեղը:
Ձյուդո. Վրացական Ախմետա քաղաքում ընթանում է ձյուդոյի պատանեկան մրցաշարը` նվիրված օլիմպիական չեմպիոն Զվիադ Զվիադուրիի մարզիչ Գուգուրի Աբրամաշվիլուն: Հայ ձյուդոիստներից Էդգար Միքայելյանը (60 ք/կ) եզրափակիչում պարտվել է և նվաճել արծաթե մեդալ, Արսեն Գևորգյանը (42 ք/կ) և Հարություն Դերմիշյանը (46 ք/կ) բրոնզե մեդալակիրներ են դարձել:

Игры стартуют 1 марта 2011 года, и пройдут по системе нокаут. Пока из 8-ми претендентов известны семеро: Левон Аронян (Армения), Веселин Топалов (Болгария), Владимир Крамник (Россия), Магнус Карлсен (Норвегия), Гата Камски (США), Борис Гельфанд (Израиль) и Тимур Раджабов (Азербайджан).
А уже с 4 по 6 июня в испанском городе Леон Аронян примет участие в традиционном турнире по быстрым шахматам. Его соперниками будут Борис Гельфанд (Израиль), Леньер Домингес Перес (Куба) и Франсиско Вальехо Понс.
Бокс: Британский боксер Карл Фроч собирается изменить свой стиль в бою против Артура Абрахама (Германия). Поединок третьего круга турнира “Super Six World Boxing Classic” между этими боксерами состоится, но пока никто не может назвать точную дату, так как боксеры никак не могут определиться с местом проведения боя. Фроч сказал, что досконально изучил поединок Абрахам – Андре Диррелл (США), в котором армянский боксер был дисквалифицирован за запрещенный удар.
А промоутер армянского боксера Калле Зауэрланд предложил, чтобы поединок состоялся на Майорке (Испания), но Фроч и его команда отказались. Причина отказа – жаркий климат. Фроч хочет, чтобы поединок состоялся или в Ноттингеме, или же в США, а команда Абрахама предлагает бой провести в Германии или в другой стране Европы. Тренер Абрахама и команды “Заурленд” Ули Вегнер получил немецкий Федеральный крест за заслуги. “Получить такую награду, большая честь для меня, и она, действительно, очень много значит. Без моей команды и конечно моих боксеров, я не смог бы достичь таких успехов”,- сказал Вегнер.
Футбол: 29 и 30 мая состоялся 9 тур Высшей лиги Армении по футболу. В первый день “Улисс” принял “Гандзасар” и победил со счетом 1:0. В центральном матче тура “Мика” – “Пюник” сильнее оказались гости и победили со счетом 0:2. “Бананц” благодаря голу Мигеля да Сильвы победил “Импульс”. А “Ширак” одержал первую победу в этом сезоне, победив “Киликию” со счетом 4:1. Турнирную таблицу после этого тура возглавляет “Пюник”, который на счету имеет 23 очка, на 2 месте “Бананц” с 20 очками, “Улисс” (20 очков) занимает 3 место. Официальный сайт донецкого «Металлурга» определил лучшего полузащитника клуба в сезоне 2009-2010. Первое место по итогам голосования занял полузащитник сборной Армении Генрих Мхитарян. В его пользу проголосовало 134 (32%) болельщика. Сербский полузащитник Джордже Лазич с 92 голосами (22%) занял второе место. Другой армянский полузащитник Артак Дашян набрал 10 голосов (2 %) и занял 7 место.
В Ереван прибыл футболист армянского происхождения Араз Озибилис, который выступает в голландском клубе “Аякс”. Футболист тренируется с ереванским клубом “Пюник”, что даст возможность главным тренерам национальных и молодежных сборных Армении Вардану Минасяну и Флемингу Серицлеву познакомиться с возможностями нападающего.
Теннис: Капитан мужской сборной Аргентины по теннису Модесто Васкес опубликовал состав сборной Аргентины, которая 9-11 июля в Москве в 1/4 финала Кубка Дэвиса-2010 встретится со сборной России, передает официальный сайт Давида Налбандяна. В сборную вошли Давид Налбандян, Хуан Монако, Орасио Себальос, Эдуардо Шванк, Леонардо Майер и Федерико Дель Бонис.
Аргентинцы в 1/8 финала одержали победу над сборной Швеции после того, как Давид Налбандян, успевший оправиться после повреждения, выиграл решающий, пятый поединок.
Хоккей: На днях в ходе заседания комитета Международной федерации хоккея (IIHF) было принято решение о дисквалификации сборной Армении на неопределенный срок. Причиной дисквалификации была недостоверная информация о несколько игроках сборной Армении, которые имеют двойное гражданство Армении и США. Сборная Армении на чемпионате мира в 3 дивизионе завоевала серебряные медали, но Международная федерация из-за дисквалификации не засчитала этот результат, и в рейтинге 49 сильнейших сборных армянская сборная без очков заняла последнее место.
Ответственный по связям с общественностью Международной федерации хоккея с шайбой Саймон Шемберг сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что дисквалифицированы не отдельные игроки, а вся сборная Армении, поэтому и очки в рейтинг-листе не засчитаны. Окончательное решение будет принято после завершения конечного расследования.
Ранее президент Федерации хоккея с шайбой Армении Айк Джагацпанян сказал, что решение Международная Федерация опубликует на заседании, которое пройдет в сентябре.
Борьба:29-30 мая в спортивном зале “Динамо” прошел международный молодежный турнир имени Олимпийского чемпиона по греко-римской борьбе Левона Джулфалакяна.
В 9-ом международном турнире приняли участие 40 борцов из Армении, России и Грузии.
В 6 из 8 весовых категорий победителями стали армянские спортсмены – Гор Нерсесян (в/к 55), Давид Хачатрян (в/к 60), Геворк Саакян (в/к 66), Рубен Карибян (в/к 74), Артур Алексанян (в/к 84), Эдуард Согомонян (в/к 96). В весовых категориях 50 и 120 кг. победили соответственно Торнике Махарадзе (Грузия) и Вреж Арутюнян (Россия).
Олимпиада: В розыгрыше Кубка Европы по стрельбе из лука среди юношей в Италии Василь Шахназарян занял 2 место среди 87 участников, передает официальный сайт Олимпийского комитета Армении. Кубок Европы был рейтинговым и Шахназарян завоевал право выступить на сингапурских Олимпийских играх, которые пройдут 14-26 августа.
Ранее сингапурские путевки завоевали 7 армянских спортсменов – 2 штангиста и борца, и по одному атлету, дзюдоисту и стрелку.
Легкая атлетика: В Стамбуле (Турция) прошел юношеский международный турнир им. Сазаки по легкой атлетике, где приняли участие спортсмены из 20 стран.
Сборная Армении завоевала одну золотую и две бронзовые медали. Среди девушек в прыжке в длину Сатеник Оганнисян заняла первое место, показав результат 5,43 метра. Нарек Хачатрян (среди юношей родившихся 1995-96 годов) и Эрик Порсугян (среди юношей 1993-94 гг рождения) в беге на 100 метров заняли 3 место, сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net генеральный секретарь Федерации атлетики Армении Нарине Шагбазян.
30 мая прошел чемпионат Армении по легкой атлетике. Принимали участие 120 спортсменов из Еревана, Арташата, Масиса, Капана и 12 команд из Нагорного Карабаха. По результатам чемпионата сформируется сборная Армении, которая 19-20 июня в городе Марса (Мальта) примет участие в командном чемпионате Европы. На чемпионате в виде “прыжок в длину” Арсен Саркисян показал результат в 7,96 метров, и завоевал право выступить на международном турнире в Барселоне, который пройдет в июне. В Барселоне так же выступит Армен Андреасян (бег на100 метров), который еще в 2009 году завоевал путевку на международный турнир.
Фехтование: В Кутаиси (Грузия) прошел международный турнир по фехтованию. Принимали участие спортсмены из Армении, Грузии, Турции и Азербайджана. Армянские фехтовальщики выступили удачно. 7 из них завоевали медали.
Среди мужчин в виде “рапира” первые и вторые места заняли Арменак Гаспарян и Геворк Арутюнян. На “шпаге” не имел равных Спартак Арутюнян, а Роберт Хачатрян занял 2 место. Среди женщин в виде “рапира” Сусанна Казарян стала победительницей турнира, а Асмик Агабабян и Маник Акопян заняли 3 место.
Дзюдо: В грузинском городе Ахмета проходит юношеский турнир по дзюдо, посвященный тренеру Олимпийского чемпиона Звиады Звиадурии – Гугурию Абрамашвили. Из армянских дзюдоистов Эдгар Микаелян (в/к 60) в финале проиграл и завоевал серебряную медаль, Арсен Геворкян (в/к 42) и Арутюн Дермишян (в/к 46) стали бронзовыми медалистами.