«Ազգային պատկերասրահը մեր հանրապետության կարևորագույն մշակութային կենտրոններից մեկն է: Այն ոչ միայն ցուցադրություն է այլ գիտական մտքի զարգացում»-այս մասին Երեևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Ազգային պատկերասրահի տնօրեն, գեղանկարիչ Փարավոն Միրզոյանը:
Այսօր թանգարանն ունի բազմաթիվ խնդիրներ, ամենակարևորը, դա ընդհանուր օդափոխության համակարգն է. «ստեղծագործություններն էլ են շնչում»,- ասաց Փարավոն Միրզոյանը:
«Մշակույթի նախարարության հետ միասին ամեն ինչ արել ենք Ճապոնիայից համապատասխան սարքավորումները բերելու և աշխատանքները ռեստավրացիայի ենթարկելու համար»,- նշեց ՀԱՊ-ի տնօրենը:
Նա հավելեց, որ «Թանգարանային գիշեր»-ի շրջանակներում պատկերասրահ մեկ օրում այցելեց 7000 մարդ: «Այցելուների հոսքը շատ լավ է, բայց մյուս կողմից բացասական է, քանի որ ժողովուրդը վճարունակ չի և թանգարան է այցելում միայն ամսվա վերջին, երբ մուտքն անվճար է, մնացած օրերին համեմատաբար քիչ են այցելուները»,- նշեց նա: Ըստ Միրզոյանի, թանգարանում գործում է անվճար համակարգ, որը նախատեսված է մինչև 7 տարեկան երեխաների, հայրենական պատերազմի մասնակիցների համար:
Պատկերասրահի տնօրենը ափոփելով ասաց, որ սեպտեմբեր ամսին Ա. Պուշկինի անվ. կերպարվեստի թանգարանում Մոսկվայում կցուցադրվեն պատկերասրահի հավաքածուի 120 աշխատանքներ:

11 Июнь 2010 - 11:42 AMT
“Национальная картинная галерея Армении является одним из главных культурных центров нашей республики. Оно является не только музеем, но и стимулом развития научной мысли”, – на пресс-конференции в Ереване заявил директор Национальной галереи Армении, художник Фараон Мирзоян.
“Сегодня у музея много проблем и самая главная из них это специальная система вентиляции. Ведь картины и скульптуры тоже дышат”,- подчеркнул директор НГА.
По его словам, Национальная картинная галерея Армении и Министерство культуры РА сделали все возможное для приобретения специального оборудования из Японии и для реставрации некоторых произведений коллекции.
Обращаясь к вопросу посещаемости музея, Фараон Мирзоян подчеркнул, что в рамках акции “Ночь музея” в НГА побывало свыше 7000 человек. “Это хороший показатель, но хочу заметить, что из-за отсутствия средств граждане в основном ходят в музей только в последнюю субботу каждого месяца, когда вход бесплатный”,- отметил директор, добавив, что в музее есть бесплатная система для детей, участников Великой отечественной войны. Фараон Мирзоян также сказал, что в сентябре планируется выставка 120 работ из коллекции музея в Государственном музее изобразительных искусств им. А.С. Пушкина в Москве.