Հունիսի 11-ին Հարավաֆրիկյան Հանրապետության Յոհաննեսբուրգ քաղաքի «Սոքքեր Սիթի» մարզադաշտում մեկնարկեց FIFA ֆուտբոլի աշխարհի 19-րդ առաջնությունը, որը կավարտվի հուլիսի 11-ին:
Բացման արարողությանը ներկա էին ՀԱՀ նախագահ Ջեյկոբ Զուման, FIFA նախագահ Յոզեֆ Բլատտերը, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը, ՄԱԿ նախագահ Պան Գի Մունը և այլ բարձրաստիճան անձինք:
Աշխարհի առաջնությանը մասնակցում են աշխարհի 32 ազգային հավաքականներ. 13 հավաքականներ ներկայացնում են Եվրոպան, 5-ը` Ասիան ու Օվկիանիան, 4-ը` Հյուսիսային և 5-ը` Հարավային Ամերիկան, 5 հավաքականներ Աֆրիկա մայրցամաքից են, գումարած առաջնության տանուտեր ՀԱՀ հավաքականը: Թիմերը 8 խմբերի են բաժանվել: Առաջնության առաջին հանդիպումը տեղի կունենա ՀԱՀ և Մեքսիկայի ազգային հավաքականների միջև:
Առաջնության հանդիպումները կկայանան 10 քաղաքների 10 մարզադաշտերում: Եզրափակիչ հանդիպումը նույնպես տեղի կունենա «Սոքքեր Սիթի» մարզադաշտում:

11 июня в Южно-Африканской Республики на стадионе города Йоханнесбурга “Соккер Сити” стартовал 19-й чемпионат мира по футболу FIFA, который завершится 11 июля.
На церемонии открытия присутствовали президент ЮАР Джейкоб Зума, президент FIFA Йозеф Блаттер, вице-президент США Джо Байден, президент ООН Пан Ги Мун и другие высокопоставленные лица.
На чемпионате мира принимают участие 32 национальных сборных мира, 13 сборных представляют Европу, 5 Азию и Океанию, 4 Северную и 5 Южною Америку, 5 из Африканского континента плюс хозяева чемпионата – ЮАР. Команды разделились на 8 групп. Первый матч этого чемпионата пройдет между национальными сборными ЮАР и Мексики.
Матчи чемпионата состоятся на 10 стадионах 10 городов. Финальный матч тоже состоится на стадионе “Соккер Сити”.