Շաբաթվա վերջում հայտնի դարձավ, որ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 5-ին հրամանագիր է ստորագրել , որի համաձայն` «Արարատից Սիոն» փաստագրական ֆիլմի ստեղծման համար «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով պարգևատրվել են` Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմական խորհրդի անդամ Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը, «Գանձասար» աստվածաբանական կենտրոնի տնօրենը, ֆիլմի հեղինակը և պրոդյուսերը, ինչպես նաև ֆիլմի ռեժիսոր Էդգար Բաղդասարյանը: Կաննի փառատոնի կինոշուկայում ցուցադրվել են հայկական գեղարվեստական ֆիլմեր: «Կաննի կինոփառատոնի մրցութային հիմնական ծրագրին մասնակցելուց առաջ, մենք երկար ճանապարհ պետք է անցնենք: Սակայն այնտեղ չորս ծրագիր կա, որից յուրաքանչյուրին մասնակցելը ազգային տոն պետք է դառնա», – ասել է կինոռեժիսոր Հովհաննես Գալստյանը` մայիսի 31-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Նա նշել է, որ փառատոնի նպատակը կինոշուկայի փառատոնին մասնակցելն է: Այսպես ավելի մեծ հնարավորություններ են ստեղծվում ֆիլմեր ներկայացնելու և այլ երկրների հետ դրանք փոխանակելու համար:
Ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանն իր հերթին նշել է, որ հայկական կինոյի հանդեպ հետաքրքրություն են ցուցաբերել Անգլիայի, Նորվեգիայի, Ռուսաստանի, Հնդկաստանի, Ֆրանսիայի և այլ երկրների կինոընկերությունները: Կաննի կինոփառատոնում ցուցադրվել է հայկական երկու ֆիլմ` Սուրեն Բաբայանի «Մի նայիր հայելուն» և Հովհաննես Գալստյանի «Խճճված զուգահեռներ»:
Երևանում հունիսի 2-ին մեկ համերգով ավարտվեց «Ազգային պատկերասրահ» վեցերորդ փառատոնը և անմիջապես հայտարարվեց «Հենրիկ և Հերոնտի Թալալյանների անվ. ալտ և թավջութակ» փառատոնի բացման մասին; Փառատոների կազմակերպիչները նշեցին, որ երաժշտական տոն լինելուց բացի, դրանք նաև հիանալի միջոց են նոր անուններ բացահայտելու համար, ինչն էլ մեծ հաջողությամբ արդեն երկար տարիներ իրականացվում է: «Ալտ և թավջութակ» փառատոնի նպատակը այդ երկու գործիքները ուշադրության արժանացնելն էր:
Այս տարվա հոկտեմբերին կմեկնարկի Աղասի Այվազյանի դրամատուրգիայի թատերական փառատոնը: Ներկայացվելու են թատրոնների խաղացանկերում տեղ գտած ներկայացումները, ինչպես նաև հատուկ մրցույթի համար նախատեսված Ա. Այվազյանի ստեղծագործությունների հիման վրա բեմադրված ներկայացումներ: Փառատոնի հիմնական նպատակը նոր ներկայացումների բեմադրումն է: Սակայն դեռևս լուծված չէ ֆինանսավորման հարցը, քանի որ ՀՀ մշակույթի նախարարությունը շատ քիչ գումար է տրամադրել փառատոնի անցկացման համար:
Փառատոնն անցկացվելու է հոկտեմբերի 18-28-ը, մասնակցելու են մոտ 11 հայկական թատրոններ: Փառատոնը սահմանելու է մրցանակներ, անվանակարգեր, դիպլոմներ: Փառատոնի հանձնաժողովի կազմում են քննադատներ և գրականագետներ, իսկ պատվավոր անդամներն են` Սոս Սարգսյանը, Զորի Բալայանը, Արմեն Ջիգարխանյանը, Պերճ Զեյթունցյանը, Տիգրան Մանսուրյանը և այլք: Հանձնաժողովի նախագահը Հ. Թումանյանի անվան Երևանի պետական տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանն է:
Այս տարի մշակութային մի շարք հայ գործիչների հոբելյանն է նշվում: Միջնադարյան ճարտարապետ, մանրանկարիչ և խաչքարերի կերտման վարպետ Մոմիկի 750-ամյակին և Վարդգես Սուրենյանցի 150-ամյակին նվիրված միջոցառումների նախապատրաստման հոբելյանական հանձնաժողովի անցյալ շաբաթ տեղի ունեցած նիստի ընթացքում, որը վարում էր հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահ, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, որոշվեց հոբելյանական միջոցառումների ծրագիրը: Մոմիկի հոբելյանի առթիվ միջոցառումների մեծ մասը կանցկացվի նրա ծննդավայրում` Վայոց ձորում: Այնտեղ մեծ վարպետին նվիրված թանգարաններ, ցուցահանդեսներ կբացվեն, կանցկացվեն նկարների և ստեղծագործությունների մրցույթներ: Գեղանկարիչ Վարդգես Սուրենյանցի 150-ամյակին նվիրված ցուցահանդես է նախատեսվում բացել Հայաստանի ազգային պատկերասրահում և հրատարակել նրա աշխատանքների կատալոգը:
Անուշադրության չի մատնվել նաև ռուս մեծ բանաստեղծ Ալեքսանդր Պուշկինի ծննդյան օրը: Հունիսի 6-ին անցկացվեց Պուշկինի պոեզիայի հանրապետական հինգերորդ տոնը` «Բարև, Ալեքսանդր Սերգեևիչ» խորագրով` նվիրված Ա.Ս. Պուշկինի ծննդյան 211- ամյակին: Տոնակատարությունն անցկացվել է Լոռու մարզի Գարգառ գյուղում, Պուշկինի լեռնանցքում:
Հայ և թուրք մասնագետները արևմտահայ գրող, երգիծաբան Հակոբ Պարոնյանին նվիրված գիտաժողով անցկացրին մայիսի 5-ին, Թուրքիայի Բողազիչի համալսարանում: Գիտաժողովի աշխատանքներին մասնակցել են թուրք և հայ հետազոտողներ, մասնավորապես, պրոֆեսոր Գևորգ Բարդակչյանը` Միչիգանի համալսարանից, «Մեծապատիվ մուրացկաններ» և «Պաղտասար Աղբար» պիեսների թարգմանիչները` Տրապզոնի լեզվի ու թարգմանությունների կենտրոնից, Պարոնյանի ստեղծագործության մասին զեկույցով հանդես է եկել «Ակոս» թերթի աշխատակից Զաքարիա Միլդանօղլուն:
Այսպիսով, հայկական ֆիլմերը շարունակեցին հաղթական արշավն աշխարհի փառատոներում, իսկ արդեն հայտնի ու նոր թատերական և երաժշտական փառատոները հաջողությամբ անցկացվում են Հայաստանում: Միևնույն ժամանակ ակտիվանում են Հայաստանի և այլ երկրների միջև մշակութային միջոցառումների փոխանակումները` մենք հարգանքի տուրք ենք տալիս ու հիշատակման երեկոներ ենք անցկացնում մշակույթի արտասահմանյան գործիչներին նվիրված, իսկ ուրիշ երկրներում հիշատակման ու հարգանքի տուրք են մատուցում մեր գործիչներին:

А в конце недели стало известно о том, что президент Республики Арцах Бако Саакян подписал указ, о награждении орденом “Месроп Маштоц” создателей документального «Из Арарата в Сион». Медаль получили автор и продюсер фильма иерей Месроп Арамян и режиссер фильма Эдгар Багдасарян.
Армянские художественные фильмы были показаны на кинорынке Каннского кинофестиваля. Как отметил один из участников кинорынка, автор фильма “Сплетенные параллели” Ованнес Галстян, “нам предстоит пройти большой путь, перед тем, как мы начнем участвовать в основной конкурсной программе Каннского кинофестиваля. Однако там есть 4 программы, участие в каждой из которых должно стать национальным праздником”.
Директор Национального киноцентра Армении Геворг Геворгян же заметил, что интерес к армянскому кино проявили кинокомпании из Англии, Норвегии, России, Индии, Чехии, Франции и других стран.
А в Ереване 2 июня одним концертом закрылся шестой фестиваль “Национальная галерея” и сразу же открылся новый – фестиваль “Альта и виолончели имени Генрика и Геронти Талалянов”. Организаторы фестивалей отметили, что кроме музыкального праздника, фестивали являются также отличным средством раскрытия новых имен в музыке, что с успехом происходит уже многие годы. Целью фестиваля “Альта и виолончели” является привлечение внимания к двум этим инструментам.
В октябре этого года стартует новый “Театральный фестиваль по драматургии Агаси Айвазяна”. На фестивале будут представлены уже имеющиеся в репертуаре театров, а также созданные специально для конкурса спектакли по произведениям Агаси Айвазяна. Это основная цель фестиваля – постановка новых пьес писателя. Однако пока не решен вопрос финансирования, поскольку Министерство культуры Армении выделило небольшую сумму для проведения фестиваля. Театральный фестиваль пройдет с 18 по 28 октября. В нем примут участие около 11 армянских театров. Членами жюри будут именитые актеры, писатели и литературоведы.
В этом году отмечается много юбилеев армянских деятелей искусства. На прошлой неделе на заседании юбилейной комиссии по подготовке мероприятий в честь 750-летия средневекового зодчего, миниатюриста и мастера по изготовлению хачкаров Момика и 150-летия живописца Вардгеса Суренянца, которое провел председатель юбилейной комиссии, премьер-министр Армении Тигран Саркисян, был намечен план юбилейных мероприятий. В честь юбилея Момика большое количество мероприятий пройдет на его малой родине – в Вайоц Дзоре. Здесь откроются музеи, пройдут выставки, конкурсы рисунков и сочинений, посвященных великому мастеру. К 150-летию живописца Вардгеса Суренянца планируется открыть выставку в Национальной галерее Армении и выпустить каталог его работ.
Не остался без внимания и день рождения великого русского поэта Александра Сергеевича Пушкина. Его отметили пятым Республиканским праздником пушкинской поэзии “Здравствуйте, Александр Сергеевич”, который прошел в селе Гар-Гар Лорийской области, на Пушкинском перевале у памятника встречи Пушкина с арбой, перевозящей тело А.С.Грибоедова.
А армянские и турецкие специалисты провели конференцию, посвященную армянскому писателю Акопу Пароняну, в турецком университете Богазичи. В конференции приняли участие профессор Геворг Бардакчян из университета Мичигана, переводчики пьес «Высокочтимые попрошайки» и «Дядя Багдсар» из центра языка и перевода и Трабзона и докладчик о творчестве Пароняна Закариа Милданоглу из газеты «Акос».
Таким образом, армянские фильмы продолжили свое победное шествие по мировым фестивалям, а уже известные и новые театральные и музыкальные фестивали с успехом проходят в Армении. При этом активизируется также культурный обмен между Арменией и другими странами: мы почитаем иностранных деятелей культуры, а в других странах воздают дань уважения нашим писателям.