Հունիսի 11-ին ՀԱՀ-ում մեկնարկեց ֆուտբոլի աշխարհի 19-րդ առաջնությունը: Առաջին խաղում դաշտ էին դուրս եկել «Ա» խմբի թիմերը` մրցաշարի տերերը և Մեքսիկայի հավաքականը:
Խաղն ակտիվորեն սկսեցին Մեքսիկայի ֆուտբոլիստները: Նրանք աչքի էին ընկնում մի քանի վտանգավոր հարվածներով, սակայն խաղի հաշիվն առաջինը բացեց ՀԱՀ հավաքականի ֆուտբոլիստը` 54-րդ րոպեին առաջին գոլը խփեց կիսապաշտպան Սիֆիվ Շաբալալան: Մեքսիկացիներին պարտությունից փրկեց «Բարսելոնի» պաշտպան Ռաֆայել Մարկեսը: Խաղն ավարտվեց 1:1 հաշվով:
Երկրորդ խաղը նույնպես ավարտվեց ոչ ոքի: Խաղում էին Ֆրանսիայի և Ուրուգվայի թիմերը, որոնցից ոչ մեկը գոլ չկարողացավ խփել: Խաղի ավարտից 18 րոպե առաջ Ուրուգվայի հավաքականի կազմից հեռացվեց Նիկոլաս Լոդեյրոն, սակայն ֆրանսիացիները, միևնույն է, չկարողացան օգտագործել իրենց քանակական առավ ելությունը:
Առաջին շրջանի խաղերից հետո «Ա» խմբի առաջնորդը դարձավ ՀԱՀ հավաքականը, երկրորդ տեղում են Մեքսիկան, Ուրուգվայն ու Ֆրանսիան, համապատասխանաբար, երրորդ և չորրորդ տեղերում են: Բոլոր թիմերը մեկական միավոր ունեն:
Հունիսի 12-ին կխաղան «Բ» խմբի թիմերը` Կորեայի և Հունաստանի, Արգենտինայի և Նիգերիայի հավաքականները, իսկ «Գ» խմբում մրցելու են Անգլիայի և ԱՄՆ-ի հավաքականները:

11 июня в ЮАР стартовал 19 чемпионат мира по футболу. В первой игре чемпионата на поле вышли команды группы “А” хозяева турнира и сборная Мексики. Матч активнее начали футболисты Мексики. Они отличились несколькими опасными ударами, но первыми счет игры открыла сборная ЮАР. На 54 минуте гол забил полузащитник Сифиве Шабалала. Мексиканцев от поражения спас защитник “Барселоны” Рафаель Маркес. Игра закончилась со счетом 1:1.
Вторая игра дня, тоже закончилась вничью – команды Франции и Уругвая не смогли забить голов. За 18 минут до окончания игры в составе сборной Уругвая был удален Николас Лодейро, но французы так и не смогли использовать численное преимущество.
После игр первого круга лидером группы “А” является сборная ЮАР, на втором месте Мексика, Уругвай и Франция занимают соответственно 3 и 4 места. Все команды имеют по одному очку.
12 июня сыграют команды группы “В” сборные Кореи и Греции, Аргентины и Нигерии, а в группе “С” сразятся сборные Англии и США.