Հայ բռնցքամարտիկ Հրաչիկ Ջավախյանը (64կգ ք/կ), որն օրերս չեմպիոն դարձավ Եվրոպայի առաջնությունում, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ 5 դժվար մենամարտ է անցկացրել, բայց լավ տրամադրվածության շնորհիվ կարողացել է հաղթել: «Իմ մրցակիցները աշխարհի, Եվրոպայի առաջնություններում ու Օլիմպիական խաղերում բարձր տեղեր էին զբաղեցնում, բայց ես նպատակ ունեի և կարողացա իրականացնել այն»,- ասել է Ջավախյանը:
Ջավախյանը, որը 60կգ քաշային կարգում Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր էր դարձել, առաջին անգամ նման խոշոր մրցաշարում ելույթ ունեցավ 64կգ քաշային կարգում և եզրափակչում հաղթեց Դյուլա Կատեին (Հունգարիա): «Իմ մրցակիցը 2009 թվականի աշխարհի փոխչեմպիոն է, բայց այս մենամարտում ես ավելի ուժեղ էի և հաղթեցի,- ընդգծել է Ջավախյանը:- Առջևում Օլիմպիական խաղերն են, և ես պետք է ուղղեմ իմ սխալներն ու լավ պատրաստվեմ»:
Եվրոպայի չեմպիոնը հավաքականի հետ միասին նախքան Եվրոպայի առաջնությունը մարզվում էր Ծաղկաձորում և Ուկրաինայում:

14 Июнь 2010 - 11:28 AMT
Армянский боксер Грачик Джавахян (в/к 64), который на днях на чемпионате Европы по боксу стал чемпионом Европы, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что провел 5 трудных поединков, но смог победить, благодаря хорошему настрою. “Мои соперники на чемпионатах мира, Европы и на Олимпийских играх занимали высокие места, но я имел цель и смог осуществить ее”,- сказал Джавахян.
Джавахян, который в 60 весовой категории стал бронзовым призером Олимпийских игр, впервые на подобном крупном турнире выступил в 64 весовой категории, и в финале победил Гюла Кате (Венгрия). “Мой соперник – вице-чемпион мира 2009 года, но в этом поединке я был сильнее и победил,- подчеркнул Джавахян.- Впереди Олимпийские игры, и я должен исправить свои ошибки и хорошо подготовиться”.