Հունիսի 4-ից 11-ը Մոսկվայում կայացած բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնության ժամանակ հայ բռնցքամարտիկները 3 մեդալ նվաճեցին: Հրաչիկ Ջավախյանը (64կգ ք/կ) Եվրոպայի չեմպիոն դարձավ, իսկ Հովհաննես Դանիելյաը (48կգ ք/կ) և Արթուր Խաչատրյանը (81կգ ք/կ) բրոնզե մեդալներ նվաճեցին: Առաջնությանը մասնակցում էին Հայաստանի 10 ներկայացուցիչներ:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ռաֆայել Մեհրաբյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է, որ Հայաստանի հավաքականի ելույթը նորմալ է համարում: Դա նախապատրաստական փուլ է նախքան Օլիմպիական խաղերը: «Ազատ Հովհաննիսյանն ու Անդրանիկ Հակոբյանը քառորդ եզրափակչում լավ ելույթներ ունեցան, սակայն դուրս մնացին պայքարից մրցավարների ոչ օբյեկտիվ որոշման պատճառով»,- նշել է Մեհրաբյանը:
Նրա խոսքով, Ջավախյանն ապացուցեց, որ շատ ուժեղ բռնցքամարտիկ է և իր հնարավորությունները ցույց կտա նաև Օլիմպիական խաղերում: «Խաչատրյանը մրցաշարում ելույթ ունեցավ իր հնարավորությունների շրջանակներում, և ես կարծում եմ, որ նա դեռ կաճի որպես բռնցքամարտիկ: Իսկ 2008 թվականի Եվրոպայի չեմպիոն Դանիելյանը լարվածության պատճառով կիսաեզրափակչում չկարողացավ հաղթել»,- ավելացրել է մարզիչը:
Առաջնության ժամանակ հայկական կողմը Ֆրանսիայի հավաքականի հետ համատեղ հավաքների մասին պայմանավորվեց: Հուլիսի 20-27-ը բռնցքամարտիկները կմարզվեն Հայաստանում, իսկ հետո` Ֆրանսիայում:

На чемпионате Европы по боксу, который состоялся в Москве 4-11 июня, армянские боксеры завоевали 3 медали. Грачик Джавахян (в/к 64) стал чемпионом Европы, а Оганнес Даниелян (в/к 48) и Артур Хачатрян (в/к 81) завоевали бронзовые медали. На чемпионате выступали 10 представителей Армении.
Главный тренер сборной Рафаэль Меграбян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил, что выступление сборной Армении считает нормальным. Это подготовительный этап перед Олимпийскими играми. “Азат Оганнисян и Андраник Акопян в четвертьфинале боксировали хорошо, но выбыли из борьбы из-за необъективного решения судей”,- отметил Меграбян.
По его словам, Джавахян доказал, что очень сильный боксер и свои возможности покажет также на Олимпийских играх. “Хачатрян на чемпионате выступил в рамках своих возможностей, и я думаю, он будет расти, как боксер. А чемпион Европы 2008 года Даниелян не смог в полуфинале победить из-за напряжения”,- добавил тренер.
Во время чемпионата армянская сторона договорилась со сборной Франции о совместных сборах. 20-27 июля боксеры будут тренироваться в Армении, а потом – во Франции.