Հունիսի 17-ին ՀՀ կառավարության նիստում որոշվել է շուրջ 62 մլն 897 հազար դրամ հատկացնել ֆիլհարմոնիայի Արամ Խաչատրյանի անվան մեծ համերգասրահի համար «Սթենվեյ» ռոյալ ձեռք բերելու համար: Ինչպես հայտնել է Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, 4 տարի առաջ ֆրանսիացի մասնագետներ հրավիրվեցին եղած ռոյալը վերականգնելու համար, սակայն, ըստ նրանց գնահատականների, գործիքը կարելի էր շահագործել ևս 2-3 տարի, ոչ ավել:
Իր հերթին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հավելեց, որ Հայաստանը մեծ նվաճումներ ունի դասական երաժշտության ոլորտում, աշխարհահռչակ երաժիշտներ են գալիս Երևան համերգներով, իսկ առկա երաժշտական գործիքները չեն համապատասխանում անհրաժեշտ համաշխարհային չափանիշներին:
«Այդ նպատակով միջոցներ հատկացնելու վերաբերյալ կառավարության որոշումը լուրջ քայլ է, և մենք կաշխատենք հետագայում ևս հետևողական լինել անհրաժեշտ երաժշտական գործիքներ ձեռք բերելու համար: Կարծում եմ, որ դասական երաժշտության գործիչներին կուրախացնի այս որոշումը»,-հայտարարել է ՀՀ վարչապետը:

During the June 17 sitting, the Armenian government decided to allocate AMD 62mln to purchase a musical instrument for Aram Khachaturian Philharmonic Hall.
Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan said that French specialists were invited to reconstruct the existing grand piano four years ago. However, according to them, the instrument could be used for 2-3 years.
For his part, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan added that great achievements have been recorded in the field of classical music in Armenia, and world-known musicians arrive in Yerevan to perform concerts, while the existing musical instruments in Armenia do not comply with world standards.
"The government's decision on allocation of funds is a serious step, and we will try to continue purchasing the required instruments also in future," noted Mr. Sargsyan.