Հունիսի 17-ին ՀՀ կառավարության նիստում որոշվել է շուրջ 62 մլն 897 հազար դրամ հատկացնել ֆիլհարմոնիայի Արամ Խաչատրյանի անվան մեծ համերգասրահի համար «Սթենվեյ» ռոյալ ձեռք բերելու համար: Ինչպես հայտնել է Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, 4 տարի առաջ ֆրանսիացի մասնագետներ հրավիրվեցին եղած ռոյալը վերականգնելու համար, սակայն, ըստ նրանց գնահատականների, գործիքը կարելի էր շահագործել ևս 2-3 տարի, ոչ ավել:
Իր հերթին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հավելեց, որ Հայաստանը մեծ նվաճումներ ունի դասական երաժշտության ոլորտում, աշխարհահռչակ երաժիշտներ են գալիս Երևան համերգներով, իսկ առկա երաժշտական գործիքները չեն համապատասխանում անհրաժեշտ համաշխարհային չափանիշներին:
«Այդ նպատակով միջոցներ հատկացնելու վերաբերյալ կառավարության որոշումը լուրջ քայլ է, և մենք կաշխատենք հետագայում ևս հետևողական լինել անհրաժեշտ երաժշտական գործիքներ ձեռք բերելու համար: Կարծում եմ, որ դասական երաժշտության գործիչներին կուրախացնի այս որոշումը»,-հայտարարել է ՀՀ վարչապետը:

17 Июнь 2010 - 06:47 AMT
На заседании правительства РА 17 июня было принято решение о выделении 62,897,000 драмов на приобретение музыкального инструмента марки "Стенвей" для Большого концертного зала филармонии им. Арама Хачатуряна. Как сообщила министр культуры Армении Асмик Погосян, 4 года назад были приглашены французские специалисты для реконструкции имеющегося рояля, однако, по их оценкам, инструмент можно было эксплуатировать 2-3 года.
В свою очередь, премьер-министр РА Тигран Саркисян добавил, что есть большие достижения в сфере классической музыки в Армении, и всемирно известные музыканты приезжают в Ереван с концертами, однако музыкальные инструменты в Армении не соответствуют необходимым мировым стандартам.
“Решение правительства о выделении средств – это серьезный шаг, и мы постараемся в дальнейшем быть последовательными в приобретении необходимых музыкальных инструментов. Думаю, что деятелей классической музыки обрадует это решение”,- заявил премьер-министр РА.