Իտալացի մասնագետների մասնակցությամբ Մինաս Ավետիսյանի երկու որմնանկարները, որոնք գտնվում են Գյումրիի Էլեկտրատեխնիկական գործարանի նախկին ճաշարանում, կտեղափոխվեն կառավարության շենք: Այդ մասին ՀՀ կառավարության նիստում հունիսի 17-ին հայտնել է մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Ըստ նրա, «Հանդիպում» և «Խաչքարի մոտ» որմնանկարների տեղափոխման, ամրացման և վերականգնման համար Մինաս Ավետիսյանի հիմնադրամին կհատկացվի շուրջ 20 մլն դրամ:
«Ընդհանուր առմամբ Գյումրիում է գտնվում Մինասի 12 որմնանկար, որոնք շատ վատ վիճակում են գտնվում և վերականգնման կարիք ունեն: Անհրաժեշտ աշխատանքների համար Հայաստանում համապատասխան մասնագետներ և նյութեր չկան»,-ասել է մշակույթի նախարարը:
Իր հերթին, ՀՀ վարչապետն առաջարկել է աճուրդի հանել այդ աշխատանքները` նշելով, որ բազմաթիվ հայ գործարարներ կցանկանան իրենց մեծ գրասենյակներում ունենալ արվեստի գործեր և միջոցներ կհայթայթեն որմնանկարների տեղափոխման համար: «Ես կարծում եմ, որ նրանց համար դա շահութաբեր ներդրում կլինի»,-նշել է Տիգրան Սարգսյանը:

Armenian painter Minas Avetisyan's 2 frescos will be transported from Gyumri to the RA government building for further restoration by Italian experts.
“Minas's 12 frescos, which are kept in Gyumri, are in a very poor condition. Armenia lacks specialists and essential materials but AMD 20 mln will be allocated for transportation and restoration,” Culture Minister Hasmik Poghosyan said.
For his part, RA Prime Minister Tigran Sargsyan offered to put the frescos up for auction. “Many Armenian businessmen would like to have artworks in their offices and can assign funds for their transportation, I believe. It would be a good bargain,” he said.