Իտալացի մասնագետների մասնակցությամբ Մինաս Ավետիսյանի երկու որմնանկարները, որոնք գտնվում են Գյումրիի Էլեկտրատեխնիկական գործարանի նախկին ճաշարանում, կտեղափոխվեն կառավարության շենք: Այդ մասին ՀՀ կառավարության նիստում հունիսի 17-ին հայտնել է մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Ըստ նրա, «Հանդիպում» և «Խաչքարի մոտ» որմնանկարների տեղափոխման, ամրացման և վերականգնման համար Մինաս Ավետիսյանի հիմնադրամին կհատկացվի շուրջ 20 մլն դրամ:
«Ընդհանուր առմամբ Գյումրիում է գտնվում Մինասի 12 որմնանկար, որոնք շատ վատ վիճակում են գտնվում և վերականգնման կարիք ունեն: Անհրաժեշտ աշխատանքների համար Հայաստանում համապատասխան մասնագետներ և նյութեր չկան»,-ասել է մշակույթի նախարարը:
Իր հերթին, ՀՀ վարչապետն առաջարկել է աճուրդի հանել այդ աշխատանքները` նշելով, որ բազմաթիվ հայ գործարարներ կցանկանան իրենց մեծ գրասենյակներում ունենալ արվեստի գործեր և միջոցներ կհայթայթեն որմնանկարների տեղափոխման համար: «Ես կարծում եմ, որ նրանց համար դա շահութաբեր ներդրում կլինի»,-նշել է Տիգրան Սարգսյանը:

17 Июнь 2010 - 08:05 AMT
С участием итальянских специалистов две фрески Минаса Аветисяна, которые находятся в бывшей столовой “Электротехнического завода” города Гюмри, будут перемещены в здание правительства РА. Об этом на заседании правительства РА 17 июня сообщила министр культуры Асмик Погосян. По ее словам, для перемещения, закрепления на месте и реставрации фресок “Встреча” и “У хачкара” Фонду им. Минаса Аветисяна будет выделено 20 миллионов драмов.
“В целом в Гюмри находятся 12 фресок Минаса, которые находятся в очень плохом состоянии и нуждаются в реставрации. Для необходимых работ в Армении не хватает специалистов и материалов”,- подчеркнула министр культуры.
В свою очередь, премьер-министр РА предложил выставить эти работы на аукцион, отмвтив, что многие армянские предприниматели захотят иметь в своих больших офисах произведения искусства и сами выделят средства для их перемещения. “Я думаю, что для них это будет прибыльным вложением”,- отметил Тигран Саркисян.