«Աշխարհի հնագույն կոշիկ ասելով մենք նկատի ունենք աշխարհի ամենահին փակ կաշվե կոշիկը, որը հայտնաբերվել է Արենի 1 քարանձավում: Աշխարհում կան հայնտաբերված ավելի վաղ շրջանի ոտնամաններ, բայց դրանք փակ չեն և պատրաստված են այլ նյութերից»,- ասաց Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատող, արշավախմբի հայկական կողմի տնօրեն Բորիս Գասպարյանը հունիսի 18-ին կայացած մամլո ասուլիսում:
Նա հայտնեց նաև, որ համարվում էր, որ 2008թ. սեպտեմբերի 18-ին հայտնաբերված կոշիկն, ըստ հնագետների, պատկանել է միջնադարին` Օրբելյանների իշխանության շրջանին, «սակայն փորձաքննությունը ցույց տվեց, որ այն ունի 5500 տարվա պատմություն և պատկանում է բրոնզե դարին, ինչը հրաշք էր մեզ համար»: Նա ավելացրեց նաև, որ տարբեր լրատվամիջոցներ խեղաթյուրել են այս փաստը` ճիշտ չըմբռնելով որ սա աշխարհի ամենահին փակ կաշվե կոշիկն է և ոչ թե մարդու կրած ամենահին ոտնամանը: «Այս պատճառով կաշվե կոշիկը դարձավ հարևանների հետ «կաշիգալանտերիական» պատերազմի առարկա»:
Արշավախումբը բաղկացած էր երեք երկրների ներկայացուցիչներից` Հայաստան, Հյուսիսային Իռլանդիա և ԱՄՆ: Առաջին գիտական հոդվածը գտածոի մասին զետեղվել է Plosone գիտական ամսագրում, որից հետո ըստ նախանական պայմանավորվածության, տարածվել է National Geographic գիտահանրամատչելի ամսագրում: ԶԼՄ-ներում տպագրվելուց մեկ ժամ անց աշխարհի հնագույն կոշիկի մասին նյութը կարդացել է 170 մլն մարդ, իսկ հաջորդող երկու օրում` 3 մլրդ մարդ, ինչն ըստ Գասպարյանի, Հայաստանի անունը միանգամից հայտնի դարձրեց աշխարհում:
Արշավախմբի ամերիկյան կողմի տնօրեն, UCLA Կալիֆորնիայի համալսարանի Քոդսենի անվան ինստիտուտի պրոֆեսսոր Գրիգոր Արեշյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց նաև, որ 2007-2009թթ. հայտնաբերվել է 39 քարանձավային համալիր, որտեղ նկատվել են մարդու գործունեության հետքեր, և Արենի 1-ը նրանց մեջ ամենախոշոր քարանձավը չէ:

“Говоря о древнейшем в мире башмаке, мы имеем ввиду самую древнюю кожаную закрытую обувь, которая была обнаружена в пещере Арени 1, 16 сентября 2008 года. Поскольку ранее были обнаружены и другие виды обуви, намного древнее этой. Но обнаруженные более ранние виды обуви – это открытые сандалии, изготовленные из дерева или других материалов. На сегодняшний день мы обнаружили самую древнюю закрытую кожаную обувь”,- заявил научный сотрудник Института археологии и этнографии Национальной академии наук Армении, руководитель армянской группы археологов, участвующей в раскопках в ущелье реки Арпа, Борис Гаспарян на пресс-конференции 18 июня. Он добавил, что именно это недоразумение сделало “кожаный башмак причиной “кожгалантерейной” войны Армении с соседями”.
Он сообщил также, что раскопки в местности проводились с целью обнаружения свидетельств жизнедеятельности обитателей пещер раннего средневековья, эпохи династии Орбелянов. “Когда мы обнаружили башмак, то подумали, что он относится именно к этому периоду, но решили не оглашать результатов раскопок до тех пор, пока не будут установлены точные сроки изготовления башмака. Но когда экспертиза показала, что башмак принадлежит бронзовому веку и имеет 5500-летнюю историю, мы были просто ошеломлены”.
Археологическая группа, осуществляющая раскопки в местности, состоит из представителей трех стран: Армении, Ирландии и США. Первая научная статья о находке в Арени 1 была опубликована в научном журнале Plosone, после чего, по заранее достигнутой договоренности, информация была распространена в научно-популярном журнале National Geographic.
Через час после распространения информации о самой древней кожаной обуви, ee прочли 170 миллионов человек, а за два дня существования информации в прессе ее прочли 3 млрд. человек, что, по мнению Бориса Гаспаряна, надолго закрепило имя Армении на устах международной общественности.
“С 2007 по 2009 годы в ущелье реки Арпа было обнаружено 39 пещер. Из которых Арени 1 – не самая крупная”,- подчеркнул руководитель американской археологической группы, профессор Калифорнийского университета Лос Анджелеса UCLA Григор Арешян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.