Հունիսի 22-ին «Ռոսհամագործակցություն» դաշնային գործակալության ներկայացուցչությունում կայացել է հանդիպում Ռուսական մշակույթի հիմնադրամի ներկայացուցիչների պատվիրակության հետ, որոնք ժամանել էին Մոսկվայից: Հանդիպմանը քննարկվել են հիմնադրամի հետագա համագործակցության հարցերը Հայաստանի մշակութային և կրթական հաստատությունների հետ:
Ռուսական մշակույթի հիմնադրամի նախագահի տեղակալ Սուրեն Շահումյանը ներկայացրել է Ռուսաստանի պատմության մասին նոր գրքեր «Ռուսական արխիվ» և «Ռուսական արվեստի գանձերը» շարքից: Գրքերի առաջին հավաքածուն հանձնվել է Երևանի Ա. Պ. Չեխովի անվան միջնակարգ դպրոցի գրադարանին:
Ինչպես հայտնում է Հայաստանում «Ռոսհամագործակցության» ներկայացուցչության մամլո ծառայությունը, նոր գրքերը կհամալրեն նաև Ռուսական գիտության և մշակույթի կենտրոնի գրադարանը և Հայաստանի կենտրոնական գրադարանային համակարգը:

22 июня в представительстве Федерального агентства “Россотрудничество” в Армении состоялась встреча с делегацией представителей Российского фонда культуры, прибывшей из Москвы. На встрече обсуждались вопросы дальнейшего сотрудничества Фонда с культурными и образовательными учреждениями Армении.
Заместитель председателя Российского фонда культуры Сурен Шаумян представил новую партию книг об истории России из серии “Российский Архив” и “Сокровище русского искусства”. Первый комплект книг был торжественно вручен активистам Ереванской средней школы им. А. П.Чехова в дар школьной библиотеке.
Как сообщает пресс-служба представительства «Россотрудничество» в Армении, новые комплекты книг пополнят также библиотеку Российского центра науки и культуры и центральную библиотечную систему Армении.