Հունիսի 26-ին` Nicosia Jazz Festival փառատոնի երկրորդ օրը, Կիպրոսի Ստասիկրատուս քաղաքի բացօթյա բեմում ելույթ կունենա հայկական Koharapayl համույթը: Այդ մասին հաղորդում է Կիպրոսի հայերի Gibrahayer ինտերնետ-ամսագիրը:
Koharapayl համույթը բաղկացած է 15 հայտնի կատարողներից: Նրանք ելույթ են ունեցել զանազան երկրների խոշորագույն բեմերում` աշխարհով մեկ տարածելով հայկական երաժշտությունը և հիացնելով երաժշտությունը գնահատողներին:
Համույթի երաժիշտները ներկայացնում են հայկական ազգային երաժշտությունը ժամանակակից մշակմամբ: Այդ երաժշտության յուրօրինակ գործիքավորումը նոր ուժ է հաղորդում լայն տարածում ունեցող հայկական երգերին: Համույթը խոստանում է զարմացնել Կիպրոսում բնակվող երաժշտության սիրահարներին «Արևելքի ու Արևմուտքի երաժշտության համադրությամբ Միջերկրածովյան կախարդական փայլի ներքո»:

On June 26, Nicosia Jazz Festival in Stasikratous will feature Koharapayl Armenian jazz band, comprised of 15 artists.
The band has performed in different countries, spreading Armenian music by enthusing music-loving audiences.
Koharapayl musicians present the Armenian national and folk music, meticulously adhering to its origin, but with modern arrangements. Its ingenious orchestration gives a new vigour to Armenian popular songs.
Their repertoire for the Nicosia Jazz Festival in Stasikratous promises to be a surprising release of diverse musical techniques where east meets west in a magically Mediterranean ambiance, Gibrahayer e-magazine reported.