Հունիսի 26-ին` Nicosia Jazz Festival փառատոնի երկրորդ օրը, Կիպրոսի Ստասիկրատուս քաղաքի բացօթյա բեմում ելույթ կունենա հայկական Koharapayl համույթը: Այդ մասին հաղորդում է Կիպրոսի հայերի Gibrahayer ինտերնետ-ամսագիրը:
Koharapayl համույթը բաղկացած է 15 հայտնի կատարողներից: Նրանք ելույթ են ունեցել զանազան երկրների խոշորագույն բեմերում` աշխարհով մեկ տարածելով հայկական երաժշտությունը և հիացնելով երաժշտությունը գնահատողներին:
Համույթի երաժիշտները ներկայացնում են հայկական ազգային երաժշտությունը ժամանակակից մշակմամբ: Այդ երաժշտության յուրօրինակ գործիքավորումը նոր ուժ է հաղորդում լայն տարածում ունեցող հայկական երգերին: Համույթը խոստանում է զարմացնել Կիպրոսում բնակվող երաժշտության սիրահարներին «Արևելքի ու Արևմուտքի երաժշտության համադրությամբ Միջերկրածովյան կախարդական փայլի ներքո»:

26 июня, во второй день фестиваля Nicosia Jazz Festival на открытой сцене города Стасикратус (Кипр) выступит армянский коллектив Koharapayl. Об этом сообщает интернет-журнал армян Кипра Gibrahayer.
Группа Koharapayl состоит из 15-и известных исполнителей. Они выступали на крупнейших сценах различных стран, распространяя армянскую музыку по всему миру, восхищая ценителей музыки.
Музыканты коллектива представляют армянскую национальную и музыку в современной обработке. Ее оригинальная аранжировка дает новую силу популярным армянским песням. Коллектив обещает также удивить любителей музыки на Кипре “сочетанием музыки Востока и Запада в волшебном Средиземноморском сиянии”.