Հունիսի 24-ին Ջերմուկում մեկնարկեց ՖԻԴԵ-ի կանանց Գրան պրիի 4-րդ տուրը, որին մասնակցում են աշխարհի 12 ուժեղագույն շախմատիստուհիները:
Իննակի օլիմպիական չեմպիոն և 1978-91թթ. աշխարհի չեմպիոն Մայա Չիբուրդանիձեն (Վրաստան) ասել է, որ մեծ սպասելիքներ չունի Գրան պրիից: «Չեմ խաղալու առաջին տեղի համար: Գրան-պրիին մասնակցում են շատ ուժեղ շախմատիստուհիներ, հատկապես Հու Յիֆանը և Տատյանա Կոսինցևան, նրանք հաղթանակի մեծ շանսեր ունեն»,-ասել է Չիբուրդանիձեն:
Շախմատիստուհին նշեց նաև, որ յուրաքանչյուր մրցաշար լի է անակնկալներով և ամեն ինչ կարող է պատահել:
Աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Տատյանա Կոսինցևան գտնում է, որ Գրան պրիի մասնակիցների կազմը շատ ուժեղ է: «Այսօր առաջին տուրն է: Ամեն ինչ նոր է սկսվում: Ես խաղալու եմ աշխարհի գործող չեմպիոն Պիա Քրամլինգի հետ: Կարծում եմ, պարտիան կանցնի հետաքրքիր պայքարում»,-ասել է Կոսինցևան:
Հայաստանը ներկայացնում են Եվրոպայի թիմային առաջնության հաղթող, Եվրոպայի արծաթե մեդալակիր Լիլիթ Մկրտչյանը և Եվրոպայի թիմային ու ակումբայի առաջնությունների հաղթող Էլինա Դանիելյանը: Առաջին տուրում Մկրտչյանը կխաղա Սյու Յուհանի (Չինաստան), իսկ Էլինա Դանիելյանինը` Մայա Չիբուրդանիձեի (Վրաստան) հետ:

The first round of FIDE Women's Grand Prix with participation of 12 strongest chess players of the world kicked off in Jermuk Resort on June 24.
Nine-time Olympic Champion and World Champion from 1978 to 1991 Maia Chiburdanidze (Georgia) said that Grand Prix has brought together very strong chess players. “I would like to mention Hou Yifan and Tatiana Kosintseva, who have good chances to win,” noted Chiburdanidze.
Two-time World Champion Tatiana Kosintseva (Russia) also stressed that the competition will be tough at the tournament.
Armenia will be represented at the tournament by winner of the European team championship, silver medalist of European championships Lilit Mkrtchyan and winner of the European team and club championship Elina Daniyelyan.
In the first round Mkrtchyan will play vs. Xu Yuhua (China), while Daniyelyan – vs. Maia Chiburdanidze (Georgia.)