Հունիսի 24-ին Ջերմուկում մեկնարկեց ՖԻԴԵ-ի կանանց Գրան պրիի 4-րդ տուրը, որին մասնակցում են աշխարհի 12 ուժեղագույն շախմատիստուհիները:
Իննակի օլիմպիական չեմպիոն և 1978-91թթ. աշխարհի չեմպիոն Մայա Չիբուրդանիձեն (Վրաստան) ասել է, որ մեծ սպասելիքներ չունի Գրան պրիից: «Չեմ խաղալու առաջին տեղի համար: Գրան-պրիին մասնակցում են շատ ուժեղ շախմատիստուհիներ, հատկապես Հու Յիֆանը և Տատյանա Կոսինցևան, նրանք հաղթանակի մեծ շանսեր ունեն»,-ասել է Չիբուրդանիձեն:
Շախմատիստուհին նշեց նաև, որ յուրաքանչյուր մրցաշար լի է անակնկալներով և ամեն ինչ կարող է պատահել:
Աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Տատյանա Կոսինցևան գտնում է, որ Գրան պրիի մասնակիցների կազմը շատ ուժեղ է: «Այսօր առաջին տուրն է: Ամեն ինչ նոր է սկսվում: Ես խաղալու եմ աշխարհի գործող չեմպիոն Պիա Քրամլինգի հետ: Կարծում եմ, պարտիան կանցնի հետաքրքիր պայքարում»,-ասել է Կոսինցևան:
Հայաստանը ներկայացնում են Եվրոպայի թիմային առաջնության հաղթող, Եվրոպայի արծաթե մեդալակիր Լիլիթ Մկրտչյանը և Եվրոպայի թիմային ու ակումբայի առաջնությունների հաղթող Էլինա Դանիելյանը: Առաջին տուրում Մկրտչյանը կխաղա Սյու Յուհանի (Չինաստան), իսկ Էլինա Դանիելյանինը` Մայա Չիբուրդանիձեի (Վրաստան) հետ:

В Джермуке 24 июня стартовал первый тур 4 турнира женского Гран-при ФИДЕ, в котором принимают участие 12 сильнейших шахматисток мира.
Девятикратная Олимпийская чемпионка и чемпионка мира с 1978-1991 гг. Мая Чебурданидзе (Грузия) сказала, что не имеет больших ожиданий от Гран-при. “Не буду играть за первое место. В Гран-при принимают участие очень сильные шахматистки, особо выделю Ху Йифан и Татьяну Косинцеву, они имеют большие шансы на победу”,- сказала Чебурданидзе.
Шахматистка так же отметила, что каждый турнир полон сюрпризов, и все может произойти.
Двукратная чемпионка мира Татьяна Косинцева считает, что на Гран-при очень сильный состав, и, что все ее соперницы титулованные. “Сегодня первый тур. Все только начинается. Я сыграю с действующей чемпионкой мира – Пией Крамлинг. Думаю, партия пройдет в интересной борьбе”,- сказала Косинцева.
По словам российской шахматистки, в каждой партии она будет максимально использовать свои возможности.
Армению на Гран-при представляет победительница командного чемпионата Европы, серебряная медалистка чемпионатов Европы Лилит Мкртчян и победительница командного и клубного чемпионата Европы Элина Даниелян. В первом туре Мкртчян сыграет против Сю Юхуан (Китай), а Даниелян – Мая Чибурданидзе (Грузия).