Միջազգային օլիմպիական օրվա առթիվ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՀԱՕԿ) նախաձեռնությամբ Հայաստանում և ԼՂՀ -ում օլիմպիական օրվա շրջանակներում հունիսի 26-ին նախատեսված են բազմազան միջոցառումներ: Ավանդույթի համաձայն ամենամասսայականը վազքարշավն է: Երևանում այն կմեկնարկի հունիսի 26-ին` ժամը 10-ին, Հանրապետության հրապարակից և կավարտվի «Հրազդան» մարզադաշտի հարավային հրապարակում:
Յոթ տարիքային խմբով անցկացվող «Վազքարշավ – 2010»-ի հաղթողները և մրցանակակիրները կստանան ՀԱՕԿ-ի պատվոգրեր և դրամական մրցանակներ, իսկ մասնակիցները `ՄՕԿ-ի հավաստագրեր ու մարզաշապիկներ, հաղորդում է ՀԱՕԿ մամլո ծառայությունը:
Միջազգային օլիմպիական օրվա առթիվ բոլոր ԱՕԿ-ներին ուղերձ է հղել ՄՕԿ նախագահ, բելգիացի Ժակ Ռոգեն: Ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Միջազգային օլիմպիական օրը հիանալի առիթ է հանդիսանում խորհելու այն մասին, թե ինչ է տալիս մեզ սպորտը: Օլիմպիզմի գաղափարն այսօր միավորում է տարբեր տարիքի և սեռի միլիոնավոր մարդկանց: Սպորտը սովորեցնում է հասնել կատարելության, ապրել խաղաղության, բարեկամության մթնոլորտում : Ավելին, սպորտի միջոցով մարդու մոտ դրսևորվում են լավագույն հատկանիշները, որոնք մեծ ուրախություն ու բավականություն են պատճառում, քանզի ֆիզկուլտուրան , սպորտը կոփում են առողջությունը և մարդուն դարձնում կենսունակ: Ուրեմն բոլորս միասին մասնակցենք օլիմպիական օրվան նվիրված մարզական – մասսայական միջոցառումներին»:
Ամեն տարի միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) հովանու ներքո աշխարհի բոլոր երկրները կազմակերպում են օլիմպիական օրվան նվիրված բազմաթիվ մարզամշակութային միջոցառումներ, որոնց նպատակն է նշանավորել ֆրանսիացի բարոն Պիեռ դե Կուբերտենի նախաձեռնությամբ ՄՕԿ- ի հիմնադրումը 1894թ. հունիսի 23-ին: Այդ օրը նշվում է որպես միջազգային օլիմպիական օր: Հայաստանում վազքարշավն այս անգամ նվիրված է Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի հիմնադրման 20-ամյակին:

24 Июнь 2010 - 14:17 AMT
23 июня в мире празднуется международный Олимпийский день. В 1984 году в этот день по инициативе французского барона Пиера де Кубертена был основан Международный Олимпийский комитет.
“Международный Олимпийский день дает отличную возможность подумать о том, какие возможности предоставляет нам спорт.. Еще в 1984 году на этот вопрос дал отличный ответ барон Кубертен. Его желанием было научить человечество с помощью спорта жить хорошо и построить идеальный мир. Идея Олимпийзма объединяет миллионы людей разного возраста и пола. Во всех уголках нашей планеты люди становятся участниками и свидетелями Олимпийского дня ”, – говориться в послании президента МОК Жакa Роге.
По решению Национального Олимпийского комитета РА в Армении и в Нагорном Карабахе праздничные мероприятия, посвященные Олимпийскому дню, пройдут 26 июня. В этот день в Ереване состоится пробег, который будет посвящен 20-летию АНОК. Пробег стартует с Республиканской площади Армении и завершится в южной части стадиона “Раздан”.
Победители в 7 возрастных категорий получат грамоты АНОК и денежные награды, а участники – сертификаты МОК и майки, PanARMENIAN.Net передали из пресс-службы Национального Олимпийского комитета РА.