Փառատոնի ևս մեկ ինտրիգը գերմանացի ռեժիսոր Էրիկ Ֆրիդլերի «Աղետ» վավերագրական ֆիլմի ցուցադրումն է` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին: Ֆիլմում օգտագործված են փաստագրական նյութեր և արխիվային փաստաթղթեր: Ֆիլմն այնքան կարևոր է, որ անգամ նախատեսվում էր կազմակերպել ֆիլմի հատուկ ցուցադրություն` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին, բայց ֆիլմի հեղինակը պնդեց, որպեսզի այն ցուցադրվի մրցութային ծրագրում: Հարկ է նաև նշել, որ վերջերս «Աղետ» ֆիլմը ցուցադրվել է Գերմանիայի առաջատար հեռուստաալիքներից մեկով, ինչը, ըստ փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սուսաննա Հարությունյանի, հիստերիա է առաջացրել Գերմանիայի ծայրահեղական ուղղվածություն ունեցող թուրքերի մոտ: Փառատոնը կփակվի թուրքերի շրջանում ևս մեծ բողոք առաջացրած Սերժ Ավեդիկյանի «Շների կղզի» ֆիլմով:
Երգի մրցույթների սիրահարների համար ինտրիգ դարձավ այն, որ «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի մասնակիցներին այսուհետ ընտրելու է Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության գեղարվեստական խորհուրդը: Նման փորձ եղել է 2008 թվականին, երբ մրցույթին մասնակցեց երգչուհի Սիրուշոն: Եվ հենց այդ արդյունքն ամենաբարձրն էր մրցույթին Հայաստանի մասնակցության բոլոր տարիների ընթացքում:
Իսկ ռոքի սիրահարները վերջապես տեղեկացան System of a Down ռոք-խմբի նախկին մենակատար Սերժ Թանկյանի երկար սպասված երևանյան համերգի ամսաթիվը: Ցավոք, նախատեսվում է ընդամենը մեկ համերգ` կապված երգչի հագեցած գրաֆիկի հետ: Մենահամերգի ժամանակ երգիչը հիմնականում կներկայացնի երգեր Elect the Dead ալբոմից և մի քանի նոր երգեր: Համաշխարհային ռոքին կմիանան նաև դասական երաժշտություն կատարող հայ երաժիշտներ, որոնք համերգի ժամանակ կնվագակցեն երգչին և նրա խմբի 6 անդամներին:
Հայաստանի կառավարությունը բարձր է գնահատում Հայաստանում դասական երաժշտության ոլորտում առկա ձեռքբերումները և այդ կապակցությամբ ՀՀ կառավարության նիստում որոշվել է շուրջ 62 մլն 897 հազար դրամ հատկացնել ֆիլհարմոնիայի Արամ Խաչատրյանի անվան մեծ համերգասրահի համար «Սթենվեյ» ռոյալ ձեռք բերելու համար: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ նվաճումներ ունի դասական երաժշտության ոլորտում, աշխարհահռչակ երաժիշտներ են գալիս Երևան համերգներով, իսկ առկա երաժշտական գործիքները չեն համապատասխանում անհրաժեշտ համաշխարհային չափանիշներին: Եվ ռոյալի ձեռքբերումը միայն առաջին քայլն է այդ չափանիշներին համապատասխանելու գործում:
Բացի դրանից, իտալացի մասնագետների մասնակցությամբ կառավարության շենք կտեղափոխվեն Մինաս Ավետիսյանի երկու որմնանկարները, որոնք գտնվում են Գյումրիի Էլեկտրատեխնիկական գործարանի նախկին ճաշարանում: «Հանդիպում» և «Խաչքարի մոտ» որմնանկարների տեղափոխման, ամրացման և վերականգնման համար Մինաս Ավետիսյանի հիմնադրամին կհատկացվի շուրջ 20 մլն դրամ: Ընդհանուր առմամբ Գյումրիում է գտնվում Մինասի 12 որմնանկար, որոնք շատ վատ վիճակում են գտնվում և վերականգնման կարիք ունեն: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը և առաջարկել է աճուրդի հանել այդ աշխատանքները` նշելով, որ բազմաթիվ հայ գործարարներ կցանկանան իրենց մեծ գրասենյակներում ունենալ արվեստի գործեր և միջոցներ կհայթայթեն որմնանկարների տեղափոխման համար:
Իսկ հայկական հուշարձանների պահպանությանը ձեռնամուխ է եղել հայ երիտասարդությունը. հունիսի 16-ին Երևանում ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպությունը Երևանի պետական կոնսերվատորիայի Ուսանողական խորհրդի հետ համատեղ կազմակերպեց մի ակցիա, որի շրջանակներում մաքրվեցին և բարեկարգվեցին Կոմիտասի, Սայաթ-Նովայի և Արամ Խաչատրյանի հուշարձանները: Հուշարձանների մաքրման ակցիան կրելու է շարունակական բնույթ: Նմանատիպ միջոցառումների միջոցով երիտասարդները փորձում են հասարակության ուշադրությունը հրավիրել անվանի գործիչների հուշարձանների պահպանության խնդրին:
Հայաստանը միացել է աշխարհի 110 երկրներին, որտեղ նշվում է երաժշտության համաշխարհային օրը: Այստեղ այն կնշվի 4րդ անգամ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան և ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ:
Աշխարհում ավանդույթ է դարձել նշանակալի միջազգային փառատոնները բացել և փակել հայ ջութակահար Խաչատուր Ալմազյանի ղեկավարած Almazian's Obsession համույթի ելույթով: Համույթը ելույթ է ունեցել առաջատար ԶԼՄ, այդ թվում CNN կարծիքով լավագույն միջազգային փառատոններում: Այս տարի համույթն իր ելույթով կբացի Սկոպյեի ամառային փառատոնը (Skopje Summer 2010): Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել Խաչատուր Ալմազյանը, փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը և համույթի համերգը տեղի կունենան հունիսի 21-ին` Մակեդոնիայի օպերայի և բալետի մեծ դահլիճում:
Երևանում նշեցին ռուս կոմպոզիտոր Պյոտր Իլյիչ Չայկովսկու 170-ամյակը: Հունիսի 18-ին Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցում տեղի ունեցավ «Ռուսաստանի մեծ անունները» երեկոն` նվիրված մեծանուն ռուս կոմպոզիտորի հոբելյանին, որի ժամանակ հնչեցին երգահանի անմահ ստեղծագործությունները:
Սանկտ-Պետերբուրգում Հայաստանի մշակութային ժառանգությանը ծանոթացել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Շաբաթ օրը նա Սանկտ Պետերբուրգի Սալտիկով-Շչեդրինի անվան ազգային գրադարանում ներկա է գտնվել հայկական ձեռագրերի և հին տպագիր գրքերի ցուցադրության բացմանը, գրառում կատարել պատվավոր հյուրերի գրքում: Այնուհետև նախագահն ուղեկցվել է Վոլտերի սենյակ, որտեղ ծանոթացել է նրա անձնական գրադարանին, Հայաստանին և հայերին ունեցած նրա առնչություններին:
Շաբաթվա ավարտը նշանավորվեց տխուր իրադարձությամբ. մշակույթի և արվեստի գործիչները հրաժեշտ են տվել նկարիչ Վարուժան Վարդանյանին: ՀՀ վաստակավոր նկարչին հրաժեշտ տալու համար գործիչները եկել էին Հայաստանի Նկարիչների միություն: Ներկա են եղել բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, մշակույթի և արվեստի գործիչներ:

The British Council Armenia has set a special prize – the fest winner will be screened at Bristol Film Festival, with the British Council covering all expenses. Serge Avedikian’s Barking Island film will close the festival.
As to music contests, Chairman of the Council of the Armenian Public Television and Radio Company Alexan Harutyunyan announced that from now on the Art Council of the Armenian Public TV will be selecting participants of Eurovision song contest. Starting from 2011, the Armenian audience will choose not the participant but the song he/she will perform at the contest.
Rock lovers were celebrating the news about Serj Tankian’s solo concert he will perform with a at Yerevan's Karen Demirchyan Sports and Concert Complex on August 12, 2010. Tankian will perform songs from his Elect the Dead album with six of his SOAD band members accompanied by classical musicians from Armenia.
The Armenian government has decided to allocate AMD 62mln to purchase a Steinway Grand Piano for Aram Khachaturian Philharmonic Hall.
Armenian painter Minas Avetisyan's 2 frescos will be transported from Gyumri to the RA government building for further restoration by Italian experts. “Minas's 12 frescos, which are kept in Gyumri, are in a very poor condition. Armenia lacks specialists and essential materials but AMD 20 mln will be allocated for transportation and restoration,” Culture Minister Hasmik Poghosyan said. For his part, RA Prime Minister Tigran Sargsyan offered to put the frescos up for auction. “Many Armenian businessmen would like to have artworks in their offices and can assign funds for their transportation, I believe. It would be a good bargain,” he said.
Armenian youth representatives gathered to clean the monuments to Komitas, Aram Khachaturian and Sayat Nova on the initiative of RPA youth wing and Komitas Yerevan State Conservatory’s student union. The event aimed to increase public awareness on monument preservation.
Tchaikovsky Music School hosted an event dedicated to the 170th anniversary of the great Russian composer, Pyotr Ilyich Tchaikovsky. Famous works of the composer were performed by students and graduates of the school, as well as by the teaching staff of Yerevan Komitas State Conservatory and soloists of Spendiaryan State Academic Opera and Ballet Theatre. The event was organized by the Russian Center of Science and Culture of Rossotrudnichestvo representative office in Armenia.
Armenia has joined the countries celebrating the World Music Day on June 21 on the initiative of the French Embassy to RA and Armenian Ministry of Culture. 7 regions of Armenia will be engaged in festivities this year. Concerts with participation of local musicians will take place in 24 towns and villages.
Armenian President Serzh Sargsyan attended the opening of Armenian manuscripts and ancient printed books exhibition at Saltykov-Shchedrin national library in St. Petersburg. In the library, the President visited Voltaire’s hall where he familiarized himself with writer’s private library and evidences of the latter’s connections with Armenia.
Artists’ Union of Armenia hosted a farewell ceremony to honor Armenian artist Varuzhan Vardanyan, with high-ranking officials, art and culture workers attending. “It’s regretful that talent is often valued after the death of the person,” writer Edward Militonyan said in a conversation with a PanARMENIAN.Net reporter. “I am hopeful that Varuzhan Vardanyan’s works will be famous in future.”