Հուլիսի 16-19-ը Երևանում կանցկացվի Սամբոյի պատանեկան միջազգային մրցաշար, որը կրելու է ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս Նելսոն Ստեփանյանի անունը: Հուշամրցաշարը նվիրված է Երկրորդ աշխարհամարտում ֆաշիզմի դեմ տարած Մեծ հաղթանակի 65-րդ տարեդարձին և անցկացվելու է Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի և Ռուսաստանի «Ռուսհամագործակցություն» դաշնային գործակալության ՀՀ ներկայացուցչության նախաձեռնությամբ:
Արդեն մրցաշարին մասնակցելու հայտեր են ներկայացրել ԼՂՀ-ն, Վրաստանը, Հունաստանը, ՌԴ Կրասնոդարի և Ստավրոպոլի երկրամասերը: Օրերս սպասվում են նաև Մոսկվայի, Սանկտ Պետերբուրգի, ՌԴ այլ երկրամասերի, ինչպես նաև` Ուկրաինայի և Բելոռուսի թիմերի մասնակցությունը հաստատող տեղեկություններ:
Հուշամրցաշարն անց է կացվելու ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյի և Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հովանու ներքո, հաղորդում է Հայաստանի Սամբոյի ֆեդերացիայի մամլո ծառայությունը:

From July 16 to 19, Yerevan will be hosting an international youth sambo tournament dedicated to Double Hero of the USSR Nelson Stepanyan and 65th anniversary of the Great Victory.
Sportsmen from NKR, Georgia, Greece, as well as Krasnodar and Stavropol regions of Russia have already applied for participation in the tournament.
Besides, representatives of Ukraine, Belarus, Moscow, Saint Petersburg and other regions of Russia are also expected to participate in the tournament, the press service of the Armenian Sambo Federation told PanARMENIAN.Net.
The tournament is organized under the auspices of Russian Ambassador to Armenia Vyacheslav Kovalenko and President of the Armenian National Olympic Committee Gagik Tsarukyan.