«Ոսկե ծիրան» փառատոնում մեծ ուշադրություն է հատկացվում ինչպես մրցութային, այնպես էլ ոչ մրցութային ծրագրին. հետահայաց ցուցադրություններին և պրեմիերաներին, – հունիսի 25-ին մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի ծրագրերի ղեկավար Միքայել Ստամբոլցյանը:
«Այդ պրեմիերաներից առաջինը Բեռլինի կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակակիր Սեմիխ Կապլանօղլու «Մեղր» ֆիլմն է, լեհ ռեժիսոր Քշիշտոֆ Զանուսիի «Փոխադարձ այցելություն», Կարեն Շահնազարովի «Հիվանդասենյակ համար 6» ֆիլմերը և այլն»,- նշել է փառատոնի միջազգային բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Մանուկյանը:
Խոսելով հետահայաց ցուցադրությունների մասին`կազմակերպիրչներն ընդգծեցին, որ այս տարի ցուցադրվելու են ռեժիսորների ֆիլմեր, որոնց հոբելյանները նշվում են այս տարի: Ցուցադրվելու են Անրի Վեռնոյի, «Ոսկե ծիրանի» ղեկավար Ատոմ Էգոյանի ֆիլմերը: Հենրիկ Մալյանի հոբելյանի առթիվ ցուցադրվելու են նրա 3 ֆիլմեր, ինչպես նաև Սերգեյ Փարաջանովի «Աշուղ Ղարիբ» ֆիլմը` նվիրված նրա օպերատոր Ալբերտ Յավուրյանի հոբելյանին:
Կինոյի սիրահարներին սպասում են նաև անվանի ռեժիսորներ Սերգեյ Գովորուխինի, Կլեր Դենի, Ֆաբի Ակինի ֆիլմերը, ինչպես նաև ճեպազրույց` Թեոդորոս Անգելոպուլոսի հետ:

25 Июнь 2010 - 14:29 AMT
На фестивале «Золотой абрикос» большое внимание уделяется как конкурсной, так и внеконкурсной программе, в которую входят ретроспективы и ереванские премьеры,- сообщил руководитель программ кинофестиваля «Золотой абрикос» Микаел Стамболцян на пресс-конференции 25 июня.
“Первой из этих премьер является фильм обладателя главного приза Берлинского кинофестиваля Семиха Капланоглу “Мед”, известного польского режиссера Кшиштофа Занусси “Взаимный визит”, “Палата N6” Карена Шахназарова, и работы других известных режиссеров из разных стран мира”,- отметила руководитель международного отдела фестиваля Татевик Манукян.
Говоря же о ретроспективах, организаторы подчеркнули, что в этом году будут показаны фильмы режиссеров, юбилеи которых справляются в этом году. Будут показаны фильмы Анри Верноя, руководителя фестиваля «Золотой абрикос» Атома Эгояна, все его полнометражные фильмы будут показаны в Национальной галерее Армении. К юбилею Генрика Маляна будет показано 3 его фильма, а также фильм “Ашик Кериб” Сергея Параджанова, посвященный юбилею его оператора Альберта Явуряна.
Ценителей кино ожидают также мастер-классы известных режиссеров – Сергея Говорухина, Клер Дени, Фаби Акина, а также брифинг с Теодоросом Ангелопулосом.