«Ոսկե ծիրանը» երևանցիներին ևս երկու տոն է նվիրում. փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենան «Երևանյան գիշերներ» փառատոնային ֆիլմերի երեկոյան բաց ցուցադրություններ և «Ջազ-կինո» երաժշտական մրցույթը, որտեղ ելույթ կունենան հայկական ջազային խմբերը:
Այդ երկու միջոցառումներն ուղղված են երիտասարդությանը կինոյին հաղորդակից դարձնելուն: «Երևանյան գիշերների» շրջանակներում նախատեսվում է ֆիլմերի բացօթյա ցուցադրություն: Ինչպես նշել է փառատոնի միջոցառումների կազմակերպիչ Վարդան Հակոբյանը, դիտումից հետո հնարավոր է ֆիլմերի քննարկում դրանց հեղինակների հետ: Նախատեսվում է նաև կազմակերպել ֆիլմերի ակումբային ցուցադրություններ «Ուլիխանյան» ակումբում:
Նա նշեց, որ «Ոսկե ծիրան» երևանյան 7-րդ միջազգային կինոփառատոնի մշակութային ծրագրի գլխավոր իրադարձություններից է լինելու է «Ջազ-կինո» ջազային խմբերի մրցույթը, որը կանցկացվի փառատոնի օրերին` հուլիսի 11-17-ը, Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում, որտեղ ամեն օր երեկոյան ժամերին հանդես կգան ջազային համույթներ: «Ոսկե ծիրանի» հետ համատեղ անցկացվող մրցույթի կազմակերպիչն է հանդիսանում հայ ջազի անվանի վարպետ Լևոն Մալխասյանը, ով նաև նախագահելու է պրոֆեսիոնալ ժյուրին:
Ջազային մրցույթի համար նախատեսված են դրամական մրցանակներ, ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը` 6.000 դոլարին համարժեք դրամ:
Փառատոնի պաշտոնական բացումն ավանդաբար կսկսվի ծիրանի օրհնությունից հուլիսի 11-ին Սբ. Զորավոր եկեղեցում, իսկ երեկոյան տեղի կունենա համերգ Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում:

25 Июнь 2010 - 14:47 AMT
Организаторы международного кинофестиваля “Золотой абрикос” подарят жителям Еревана 2 праздника: открытые вечерние просмотры фестивальных фильмов “Ереванские ночи” и музыкальный конкурс-фестиваль “Джазз-кино”, на котором будут выступать армянские джазовые коллективы.
Оба эти мероприятия направлены на приобщение молодежи к кино. В рамках “Ереванских ночей” планируется показ фильмов на открытом воздухе. Как отметил организатор мероприятий фестиваля Вардан Акопян, после просмотра возможно также обсуждение фильмов с их авторами. Планируется также устроить клубные показы фильмов в клубе “Улиханян”.
Говоря же о конкурсе “Джаз-кино” Вардан Акопян отметил, что он будет проходить ежедневно, со дня открытия фестиваля (11-17 июля) на площади Шарля Азнавура. Организатором этого фестиваля является джазовый музыкант Левон Малхасян. Он же будет председателем жюри музыкального конкурса.
“На конкурсе будут выступать только армянские музыканты, которые представят интересные композиции с неожиданными сочетаниями”,- отметил руководитель программ “Золотого абрикоса” Микаел Стамболцян, добавив, что по окончании фестиваля будут объявлены победители конкурса “Джаз-кино”.
Официальное открытие фестиваля золотой абрикос по традиции начнется с освящения абрикосов в церкви Зоравор – 11 июля, а вечером еревнацев и гостей столицы ожидает концерт на площади Шарля Азнавура.