Հունիսի 26-ին Երևանում մեկնարկել են ԱՊՀ մասնակից երկրների 6-րդ երիտասարդական բաց «Դելփյան խաղերը»: Բացման արարողությանըներկակլինեն ՀՀ եւ ԱՊՀերկրներից պատվավոր հյուրեր, ԵՊԼՀ ռեկտորը, պաշտոնատար այլ անձինք: Խաղերն անց են կացվում Միջազգային դելֆյան կոմիտեի ու ԱՊՀ երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի հովանավորությամբ: Խաղերին մասնակցում են 10-25 տարեկան շուրջ 500 ներկայացուցիչներ ԱՊՀ 10 երկրներից, ինչպես նաեւ Վրաստանից եւ Բալթյան երկրներից: Մասնակիցներն ուժերը կչափեն 19 անվանակարգերում:
«Վստահ եմ, որ այս խաղերը կնպաստեն աշխարհի ժողովրդների մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու բազմապատկմանը, ստեղծագործական շփումների զարգացմանը մշակույթի, արվեստի, կրթության ոլորտներում»,-ասել է Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Սմբատյանը: Դելֆյան խաղերի նոր դարաշրջանը սկսվեց 2000 թվականին, երբ 27 երկրների մասնակցությամբ Մոսկվայում անցկացվեցին ժամանակակից Առաջին համաշխարհային դելֆյան խաղերը: Այսօրվա դրությամն այս շարժմանը մասնակցում է 63 երկիր: Միջազգային դելֆյան կոմիտեի կենտրոնակայանը գտնվում է Մոսկվայում:

From June 26 to July 2, Yerevan will be hosting CIS Delphic Games held under the auspices of the International Delphic Committee and CIS Interstate Humanitarian Cooperation Foundation (IHCF).
The Games will bring together over 500 young people of art (at the age of 10-25) from 30 countries, including Armenia, Belarus, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Moldova, Tajikistan, Uzbekistan and Ukraine.
The competition will be held in 19 nominations of folk, classic and modern art.
Executive Director of the IHCF Armen Smbatyan said that the Games will contribute to preservation of the world cultural heritage, promotion of cultural contacts and youth cooperation.
The historical timeframe of the Delphic (Pythian) Games starts 582 BCE. But in 394 CE the Delphic Games were banned. In the first half of the 20th century, there was a move to revive the Pythian Games at Delphi again. Delphic festivals were held in Greece from 1927-1930. However, the World War II forced to suspend organization of the games.
The First Delphic Games of the New Era were organized by the National Delphic Council of Russia in Moscow in 2000. Currently, 63 countries are involved in the international Delphic movement. The International Delphic Committee is headquartered in Moscow.