Ջեք Կևորկյանի, ով ավելի շատ հայտնի է «Բժիշկ Մահ» մականունով, կյանքն ու կարիերան կրկին ամերիկյան կինեմատոգրաֆիստների ստեղծագործության թեմա են դարձել: Հունիսի 28-ին HBO ամերիկյան հեռուստացանցով կայացավ 90 րոպեանոց «Կևորկյան» փաստագրական ֆիլմի պրեմիերան: Ֆիլմը պատմում է Ջեք Կևորկյանի կյանքի, կարիերայի, ինչպես նաև կյանքի ու մահվան վերաբերյալ նրա մտորումների մասին, հաղորդում է Reuters-ը:
Ավելի վաղ էկրան էր բարձրացել «Դուք չգիտեք Ջեքին» ֆիլմը, որում «Բժիշկ Մահի» դերը ստանձնել էր հայտնի հոլիվուդյան դերասան Ալ Պաչինոն:
Ջեք ԿեւորԿյանը ամերիկահայ բժիշկ է, որը էվթանազիայի համոզված կողմնակիցն է և պայքարում է դրա օրինականացման համար: Ընդհանուր առմամբ 1990-1998թթ. մերսիտրոնով նա օգնել է կյանքից հեռանալ ավելի քան 130 հիվանդի: Ինքնասպանների մարմինները նա թողնում էր մոթելներում, հիվանդանոցների ընդունարաններում և դիարաններում:
1999 թվականի մարտին Ջեք Գեւորգյանը մեղադրվեց երկրորդ աստիճանի ուղղակի սպանության մեջ, երբ իրավապահ մարմինների ձեռքն ընկավ 52-ամյա Թոմաս Յորքի ինքնասպանության տեսագրությունը: Դատարանի վճռով Գեւորգյանը 10-25 տարվա ազատազրկման դատապարտվեց Միչիգան նահանգի ուղղիչ հիմնարկում:
2008 թվականի վերջին 80-ամյա Կևորկյանն իր թեկնածությունտ դրեց Կոնգրեսում: Նա առաջադրվել էր որպես Դեթրոյթի արվարձանի շրջաններից մեկի անկախ թեկնածու, հավաքեց ձայների 2,7 տոկոսը և պարտություն կրեց ընտրություններում:

“Dr Death” Jack Kevorkian, 82, is the topic of a new HBO documentary "Kevorkian" which reviews a colorful career that included an eight-and-a-half year prison term for second-degree murder between 1999 and 2007.
The 90-minute film includes his musings about life, death and the future, and interviews with close family members, colleagues, and even his former cellmate – with some frank admissions. "I think I'm afraid of dying as much as anybody is," Kevorkian, a former pathologist, told Reuters Television. "But that's only because I'm comfortable."
"Kevorkian" reveals an oft-overlooked creative side to "Dr Death": a provocative painter, composer, quirky inventor, a bad filmmaker, and a terrible golfer.
But the film also follows one of America's most polarizing figures as he runs for Congress in 2008.
Asked whether he feels about his worldwide reputation as "Dr. Death", Kevorkian said: "I suppose if they said Dr. Life, people would be happy. People are taught that life is a wonderful gift. Oh sure, if you're healthy, eating well, got a job, but ask someone in Darfur or in Afghanistan if he thinks life's a gift. Many wouldn't agree with what we say."
Kevorkian said the world has a hypocritical attitude toward voluntary euthanasia, or assisted suicide.
"Now we've avoided death because we don't like death. Religion says that's a big enemy, leave it alone. But we went beyond birth, into conception. Now we're dabbling in that," he said. "If we can aid people into coming into the world, why can't we aid them in exiting the world?"
The Armenian-American pathologist said he had no regrets, not even his imprisonment for the 1998 death of Thomas Youk, 52, who was in the final stages of a form of motor neuron disease. Film footage of Kevorkian giving Youk a lethal injection was shown on national television.
But he admitted that some moments during his incarceration were torture.
"What was the hardest thing in prison? Listening to the snoring," Kevorkian said.
"Kevorkian" debuted on HBO on June 28, two months after the cable network aired a movie about Kevorkian, "You Don't Know Jack," starring Al Pacino in the title role, Reuters reported.