«Երևանի քաղաքապետը վերջապես թույլատրեց ատղերի ճեմուղի բացել մայրաքաղաքում, դա հեշտ գործ չէր, քանի որ այս հարցը քննարկվել է դեռեևս 20 տարի առաջ, սակայն այդպես էլ լուծում չստացավ»,-ասել է «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի տնօրեն, ռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը հունիսի 29-ի մամլո ասուլիսում:
Ըստ նրա, ճեմուղու առաջին աստղերը կկրեն համաշխարհային կինոյի պատմության մեջ մտած ռեժիսորների` Համո Բեկնազարյանի, Ռուբեն Մամուլյանի, Սերգեյ Փարաջանովի ու Անրի Վերնոյի անունները: «Ինձ շատերը չեն ների, քանի որ և Ֆրունզե Դովլաթյանը, և Հենրիկ Մալյանը, և Ստեփան Գևորգյանն արժանի են նման պատվի, սակայն ժամանակ է հարկավոր, որպեսզի հաջորդականությունը ճիշտ լինի: Ամեն տարի 3-4 աստղ կավելանա»,-ասել է ռեժիսորը:
Աստղերի ճեմուղին կբացվի փառատոնի առաջին օրը: Այն կլինի «Մոսկվա» կինոթատրոնի շենքի առջև`աստիճաններից 2 մետր հեռավորության վրա: Ճեմուղու հեղինակն է ճարտարապետ Համլետ Խաչատրյանը:

“Мэр Еревана наконец разрешил открытие Аллеи звезд в столице, что было нелегким делом, поскольку этот процесс обсуждался еще 20 лет назад и так и не был завершен”,- сообщил директор фестиваля Золотой Абрикос, режиссер Арутюн Хачатрян на пресс-конференции 29 июня.
По его словам, первые звезды на Алее будут носить имена режиссеров, вошедшие в каталог мирового кино. Это Амо Бекназарян, Рубен Мамулян, Сергей Параджанов и Анри Верной. “Меня не простят многие, поскольку и Фрунзе Довлатян, и Генрик Малян, и Степан Геворкян достойны этой чести, но нам нужно время, чтобы последовательность была правильной. Каждый год на алее будет добавляться по 3-4 звезды”,- подчеркнул режиссер.
Аллея звезд откроется в день открытия фестиваля. Она будет находиться перед зданием кинотеатра Москва, на расстоянии около 2-х метров от лестницы, ведущей в здание. Автором Аллеи звезд будет архитектор Гамлет Хачатрян.