Հայաստանում կինոյի հետ կապված ամենալուրջ խնդիրներից մեկը կինոթատրոնների բացակայությունն է, հայտարարել է «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի ղեկավար Հարություն Խաչատրյանը հունիսի 29-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, Երևանի քաղաքապետարանը խոստացել է նոր շենք տրամադրել կինոդպրոցին`«հուսով եմ, շուտով մենք բոլորս միասին կտոնենք նրա բացումը»:
Ըստ նրա, հարկավոր է նոր կինոթատրոններ բացել, որտեղ ամեն շաբաթ և կիրակի դասախոսություններ կանցկացվեն հանդիսատեսին կինոփառատոներին նախապատրաստելու նպատակով:
Հարություն Խաչատրյանը նշել է նաև, որ տարածված կարծիքին հակառակ, հետաքրքրությունը հայկական կինոյի հանդեպ աշխարհում աճում է: «Աշխարհում չկա այնպիսի կինոդպրոց կամ գրադարան, որտեղ չցանկանային երիտասարդներին ուսուցանել հայկական կինոյի օրինակով: Ամեն տարի 3-4 ֆիլմ է ներկայացվում Եվրոպայի ու ԱՄՆ-ի փառատոներում»,-ասել է ռեժիսորը:

Director of Golden Apricot international festival Harutyun Khachatryan said that the lack of cinema theaters is among basic problems related to cinema in Armenia. The Office of Yerevan Mayor promised to provide a new building for cinema school, Khachatryan told a press conference on June 29.
"Hopefully, we will celebrate its opening soon," he said.
According to him, new cinema theaters should be opened to host lectures each weekend to prepare audience for cinema festivals.
Khachatryan also noted that the interest towards the Armenian cinema continues growing worldwide, despite prevailing opinion. "3-4 Armenian films are submitted to European and US festivals annually," concluded Khachatryan.