Հայաստանում կինոյի հետ կապված ամենալուրջ խնդիրներից մեկը կինոթատրոնների բացակայությունն է, հայտարարել է «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի ղեկավար Հարություն Խաչատրյանը հունիսի 29-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, Երևանի քաղաքապետարանը խոստացել է նոր շենք տրամադրել կինոդպրոցին`«հուսով եմ, շուտով մենք բոլորս միասին կտոնենք նրա բացումը»:
Ըստ նրա, հարկավոր է նոր կինոթատրոններ բացել, որտեղ ամեն շաբաթ և կիրակի դասախոսություններ կանցկացվեն հանդիսատեսին կինոփառատոներին նախապատրաստելու նպատակով:
Հարություն Խաչատրյանը նշել է նաև, որ տարածված կարծիքին հակառակ, հետաքրքրությունը հայկական կինոյի հանդեպ աշխարհում աճում է: «Աշխարհում չկա այնպիսի կինոդպրոց կամ գրադարան, որտեղ չցանկանային երիտասարդներին ուսուցանել հայկական կինոյի օրինակով: Ամեն տարի 3-4 ֆիլմ է ներկայացվում Եվրոպայի ու ԱՄՆ-ի փառատոներում»,-ասել է ռեժիսորը:

Одной из главных проблем, связанных с кино в Армении является отсутствие кинотеатров, заявил руководитель международного кинофестиваля “Золотой абрикос” Арутюн Хачатрян на пресс-конференции 29 июня. По его словам, мэрия Еревана обещала вскоре предоставить новое здание киношколы: “надеюсь, что вскоре мы все вместе отпразднуем его открытие”.
По его словам, нужно открывать новые кинотеатры, в которых каждую субботу и воскресенье будут проходить лекции для подготовки зрителей к кинофестивалям.
Арутюн Хачатрян отметил также, что вопреки распространенному мнению, интерес к армянскому кино во всем мире возрастает. “В мире нет такой киношколы или библиотеки, которые не хотели бы обучать молодежь на примере армянских фильмов. Также ежегодно по 3-4 армянских фильма представляется на фестивалях в Европе и США”,- подчеркнул режиссер.