«Անցած թատերական շրջանն ինձ ուրախացրեց, որովհետև գրեթե բոլոր հայկական թատրոնները համալրեցին իրենց խաղացանկը նոր ներկայացումներով»,- ասել է թատերական քննադատ Լևոն Մութաֆյանը հունիսի 30-ին մամլո ասուլիսում: Լևոն Մութաֆյանը ողջունեց նաև համաշխարհային դասականների ստեղծագործությունների ներկայացումները. «Այն, որ հայկական թատրոններում սկսել են Շեքսպիր բեմադրել, խոսում է ռեժիսորների վարպետության աճի մասին, որոնք հեռանում են թեթև թեմաներից»:
«Անցյալ թատերաշրջանը ձախողեց Գաբրիել Սունդուկյանի անվան Ազգային ակադեմիական թատրոնը: Նա ապացուցեց, որ մենք այսօր ակադեմիական թատրոն չունենք»,- ընդգծել է Լևոն Մութաֆյանը:
Նա ցավով նշեց նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի անտարբերությունը թատերական գործիչների նկատմամբ: Մայիսի 27-ին` Թատրոնի միջազգային օրը, նախագահը դերասաններին շնորհավորական ուղերձներ չի հղել: Նրան նաև զայրացրել է անհայտ արտիստներին Արվեստի վաստակավոր գործչի կոչումի շնորհումը:
«Կոչումները թուլացնում են դերասաններին, և թուլացնում են նրանց մեջ մրցակցության զգացողությունը, ուստի ավելի լավ է ընդհարապես կոչումներ չշնորհել», – նշել է դերասանուհի Հասմիկ Տեր-Կարապետյանը:

“Прошедший театральный сезон меня порадовал, поскольку практически все армянские театры пополнили свой репертуар новыми спектаклями”,- сообщил театральный критик Левон Мутафян на пресс-конференции 30 июня. Левон Мутафян поприветствовал также постановку произведений мировых классиков: “То, что в Армянских театрах начали ставить Шекспира говорит о повышении мастерства режиссеров, которые отошли от легких тем”.
Критик особенно похвалил работу молодых режиссеров, в частности отметив постановку “Благочестивой куртизанки” Жана-Поля Сартра в Ванадзорском театре, “Какая разница с кем”, Ереванского камерного театра и другие спектакли.
“Прошедший театральный сезон загубил Государственный национальный академический театр им. Габриэла Сундукяна. Он доказал, что у нас сегодня нет академического театра”,- подчеркнул Левон Мутафян.
Он с болью отметил также безразличие президента Армении Сержа Саргсяна к театральным деятелям: 27 мая, во Всемирный день театра президент не направил актерам поздравительного послания. Его также возмутило присвоение звание Заслуженного деятеля искусств никому не известным артистам.
“Вообще звания расслабляют актеров, и ослабляют в них чувство конкуренции, поэтому лучше вообще не присваивать звания, поскольку, как сказал Ваграм Папазян “Актерское искусство – это постоянный экзамен”,- отметила актриса Асмик Тер-Карапетян.