7-րդ «Ոսկե ծիրանը» նվիրված է կինոյի անվանի գործիչներին: «Ոսկե ծիրան» փառատոնում մեծ ուշադրություն է հատկացվում ինչպես մրցութային, այնպես էլ ոչ մրցութային ծրագրին. հետահայաց ցուցադրություններին և պրեմիերաներին: «Այդ պրեմիերաներից առաջինը Բեռլինի կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակակիր Սեմիխ Կապլանօղլու «Մեղր» ֆիլմն է, լեհ ռեժիսոր Քշիշտոֆ Զանուսիի «Փոխադարձ այցելություն», Կարեն Շահնազարովի «Հիվանդասենյակ համար 6» ֆիլմերը և այլն: Խոսելով հետահայաց ցուցադրությունների մասին`կազմակերպիրչներն ընդգծեցին, որ այս տարի ցուցադրվելու են ռեժիսորների ֆիլմեր, որոնց հոբելյանները նշվում են այս տարի: Ցուցադրվելու են Անրի Վեռնոյի, «Ոսկե ծիրանի» ղեկավար Ատոմ Էգոյանի ֆիլմերը:
Ոսկե ծիրանը» երևանցիներին ևս երկու տոն է նվիրում. փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենան «Երևանյան գիշերներ» փառատոնային ֆիլմերի երեկոյան բաց ցուցադրություններ և «Ջազ-կինո» երաժշտական մրցույթը, որտեղ ելույթ կունենան հայկական ջազային խմբերը:
«Ոսկե ծիրանի» գոյության 7 տարիների ընթացքում ձևավորվել են ավանդույթներ, որոնցից մեկը փառատոնի բացման ժամանակ ծիրանի օրհնությունն է: Քանի որ այս տարի հուլիսի 11-ին կայանալու է նաև ֆուտբոլի ԱԱ փակման արարողությունը, ուստի «Ոսկե ծիրանի» փակմանը նվիրված համերգը տեղի կունենա ուշ երեկոյան ֆուտբոլի սիրահարներին տոնից չզրկելու համար: Փառատոնը կփակի Սերժ Ավեդիկյանի աղմուկ հանած «Շների կղզի» ֆիլմը, որը Կաննի կինոփառատոնում ստացել է Ոսկե արմավենի:
Հունիսի 22-27-ին Ստամբուլում տեղի ունեցավ վավերագրական կինոյի միջազգային փառատոն, որտեղ ցուցադրվեց նաև ֆրանսահայ ռեժիսոր Սերժ Ավեդիկյանի ֆիլմը: Նախկինում ֆիլմը ցուցադրվել է նաև Ստամբուլի Բիլջի համալսարանում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ գիտաժողովում:
Կիպրոսի «Համազգային» կրթամշակութային ասոցիացիայում կայացել է ռեժիսոր և պրոդյուսեր Կարմեն Լաբակիի «Իմ անունն Արամ է» փաստագրական ֆիլմի ցուցադրությունը: Ինչպես հաղորդում է Կիպրոսի հայերի Gibrahayer ինտերնետ-ամսագիրը, ցուցադրությունից հետո ասոցիացիայում կկայանա նաև հանդիպում հեղինակի հետ:
Թատերաշրջանի ավարտին Մոսկվայի հանդիսատեսը կարողացավ գնահատել «Ես Ճայ եմ» ներկայացումը: Հայ ռեժիսոր Հակոբ Ղազանչյանի բեմադրությունը` ռուս դերասանների մասնակցությամբ, տեսան Երևանի թատերական գործիչները: Անտոն Չեխովի 150-ամյակին ռուս-հայկական ներկայացման հաջողությունն ապահովված է:
ՀՀ Մշակույթի նախարարության որոշման համաձայն Վիկտոր Մնացականյանը նշանակվել է Վենետիկի 54-րդ բիենալեի հայկական տաղավարի հանձնակատար: : Հայկական տաղավարի նորանշանակ կոմիսարի կարծիքով, Վենետիկյան 54-րդ բիենալեի «Տիզերքները տիեզերքում» ընդհանուր խորագրի ներքո Հայաստանը կներկայանա աննախադեպ հետաքրքիր նախագծով:
Հայկական ժամանակակից գրականության գլոբալիզացիայի հարցերը և գոյություն ունեցող խնդիրները քննարկվելու են «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» փառատոնի շրջանակներում:
Հրանուշ Հակոբյանի խոսքերով, կարևոր խնդիրներից է երիտասարդ գրողների մասնակցությունը ծրագրին: «Մեզ համար շատ կարևոր է, որ այս օրերին Երևանում տեղի են ունենում մի շարք գրքերի շնորհանդեսներ, որ շուտով համաժողովին կմասնակցեն Ստամբուլի «Մարմարա» թերթի խմբագիրը և նրա տեղակալը», – ասել է նա: Համաժողովի աշխարհագրությունը ընդլայնվել է. շուրջ 20 երկրներից գրողներ են ժամանում Հայաստան:
Անցյալ շաբաթը կարելի է փառատոնային անվանել: Հայ հանդիսատեսը «Ոսկե ծիրանի» ակնկալիքով է ապրում, սակայն, չի մոռանում այլ փառատոներին մասնակցող Հայաստանի ներկայացուցիչներին:

27 Июнь 2010 - 14:49 AMT
Все сильнее разгораются страсти вокруг “Золотого абрикоса”, но и другие фестивали не остаются без внимания
7-ой “Золотой абрикос” посвящен юбилеям известных деятелей кино. На нем большое внимание будет уделяться премьерам и ретроспективам. Среди премьер организаторы отмечают фильмы обладателя главного приза Берлинского кинофестиваля Семиха Капланоглу “Мед”, польского режиссера Кшиштофа Занусси “Взаимный визит”, “Палату N6” Карена Шахназарова, и работы других известных режиссеров из разных стран мира.
Говоря же о ретроспективах, организаторы подчеркивают, что будут показаны фильмы режиссеров, юбилеи которых отмечаются в этом году, – Анри Верноя, Атома Эгояна (все его полнометражные фильмы будут показаны в Национальной галерее Армении) и других деятелей кино.
Но одним только показом известных фильмов организаторы фестиваля не ограничились. Они подарят жителям Еревана еще 2 праздника: открытые вечерние просмотры фестивальных фильмов “Ереванские ночи” и музыкальный конкурс-фестиваль “Джазз-кино”, на котором будут выступать армянские джазовые коллективы.
За семь лет существования “Золотого абрикоса” сформировались свои традиции, одной из которых является освящение абрикосов на открытии фестиваля. Но в этом году организаторам пришлось продумать детали и время проведения церемонии чуть больше, поскольку 11 июля состоится также церемония закрытия Чемпионата мира по футболу. Поэтому концерт, посвященный официальному открытию фестиваля “Золотой абрикос”, начнется поздно вечером, чтобы не лишать праздника любителей футбола. Закроет фестиваль нашумевший фильм Сержа Аведикяна “Остров собак”, получивший Золотую пальмовую ветвь на Каннском Кинофестивале.
Этот фильм был представлен на международном фестивале документального кино в Стамбуле. Ранее фильм также был показан в стамбульском университете Билджи во время научной конференции по Геноциду армян в Османской империи.
Показ документального фильма “Меня зовут Арам” режиссера и продюсера Кармен Лабаки состоялся на Кипре. Там же армянский коллектив Koharapayl принял участие в фестивале Nicosia Jazz Festival, представив армянскую национальную музыку в современной обработке с “сочетанием музыки Востока и Запада в волшебном Средиземноморском сиянии”.
В Москве же в конце театрального сезона публика смогла оценить спектакль “Я – чайка” армянского режиссера Акопа Казанчяна. Постановку уже посмотрели в двух странах СНГ и на нескольких международных фестивалях. В год 150-летия Антона Чехова критики гарантируют успех российско-армянскому спектаклю.
Успех предвещают также армянскому павильону 54-го Венецианского биеннале “Космосы в космосе”. Новым комиссаром армянского павильона назначен Виктор Мнацаканян, по словам которого, Армения на биеннале представит необычайно интересный проект.
Вопросы глобализации современной армянской литературы и другие существующие проблемы будут обсуждаться на Форуме армянских книг, который пройдет в рамках фестиваля “Одна нация, одна культура”.
В Форуме, организованном Министерством диаспоры совместно с Союзом писателей Армении, примут участие редактор стамбульской газеты “Мармара”, его заместитель и писатели из 20 стран. В рамках фестиваля состоятся тематические заседания.
Прошедшую неделю можно назвать фестивальной. Армянская публика в предвкушении “Золотого абрикоса”, не забывая, однако, держать кулаки за представителей Армении в ряде других фестивалей.