Հուլիսի 2-ին «Նելսոն Մանդելա Բեյ» (Պորտ-Էլիզաբեթ) մարզադաշտում կայացավ ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության 1/4 եզրափակչի առաջին հանդիպումը: Հանդիպեցին Բրազիլիայի և Հոլանդիայի հավաքականները:
Առաջինը հաշիվը բացեցին բրազիլացիները: 10-րդ րոպեին աչքի ընկավ Ռոբինյոն: Առաջին խաղակեսում կողմերն այդպես էլ չկարողացան իրացնել իրենց բոլոր հնարավորությունները, և թիմերը ընդմիջման գնացին 1:0 հաշվով:
Երկրորդ խաղակեսում հոլանդացիներն ավելի ակտիվ էին: 53-րդ րոպեին Վեյսլի Սնեյդերի հարվածից հետո գնդակը սեփական դարպասն ուղարկեց բրազիլացիների պաշտպան Ֆելիպե Մելուն: 15 րոպե անց Ռոբբեն անկյունային հարվածով իրեն ուղարկված գնդակը պտտեցրեցնելով դարպասաձողին հարվածեց: Քայթը կասեցրեց գնդակը, և Սնեյդերը հարվածեց հոլանդացիների 2-րդ գոլը: Ֆելիպե Մելուին հեռացնելուց հետո Բրազիլիայի հավաքականը սկսեց զիջել բոլոր դիրքերում, և հանդիպումն ավարտվեց 1:2 հաշվով` հօգուտ Հոլանդիայի հավաքականի:
Կիսաեզրափակչում նրանք իրենց ուժերը կչափեն Ուրուգվայի հավաքականի հետ, որը «Սոքքեր Սիթի» մարզադաշտում (Յոհաննեսբուրգ) դժվարությամբ, հետխաղյա 11-մետրանոց հարվածների շարքում հաղթեց Գանայի հավաքականին:
Առաջինը հաշիվը բացեցին Գանայի ֆուտբոլիստները: Գոլի հեղինակ դարձավ կիսապաշտպան Սուլեյ Մունտարին: Երկրորդ խաղակեսում ուրուգվայցիների ռմբարկու Դիեգո Ֆորլանը տուգանային հարվածով հավասարեցրեց հաշիվը:
Թիմերը խաղացին լրացուցիչ 30 րոպեները, որոնք ընթացան առանց գոլերի: Արդեն վերջին վայրկյաններին ուրուգվայցիները երկու անգամ գնդակը դարպասի գծից դուրս հանեցին: Երկրորդ անգամ դա արեց հարձակվող Լուիս Սուարեսը և կարմիր քարտ ստացավ: Իսկ Ասամոա Գյանը չկարողացավ գոլով ավարտել 11-մետրանոց հարվածը:
Հետխաղյա 11-մետրանոց հարվածներում ավելի ճշգրիտ էին Ուրուգվայի ֆուտբոլիստները: Նրանք հաղթեցին 4:2 հաշվով:
Հուլիսի 3-ին կկայանան քառորդ եզրափակչի վերջին 2 խաղերը: Արգենտինայի հավաքականը կհանդիպի Գերմանիայի, Իսպանիայի հավաքականը` Պարագվայի հավաքականի հետ:

3 Июль 2010 - 10:25 AMT
2 июля на стадионе "Нельсон Мандела Бэй" (Порт-Элизабет) состоялся первый матч 1/4 финала чемпионата мира по футболу. Встретились сборные Бразилии и Голландии.
Первыми счет открыли бразильцы. На 10 минуте отличился Робинью. В первом тайме стороны так и не смогли реализовать все свои возможности, и команды пошли на перерыв со счетом 1:0.
Второй тайм активнее начали голландцы. На 53 минуте, после удара Вейсли Снейдера мяч в собственные ворота отправил защитник бразильцев Фелипе Мелу. 15 минут спустя Роббен, при подаче углового, закрутил к ближней штанге. Кайт подрезал мяч себе за спину, и Снейдер забил 2 мяч голландцев. После удаления Фелипе Мелу, сборная Бразлии начала уступать во всех позициях, и матч закончился со счетом 1:2 в пользу сборной Голландии.
В полуфинале они сыграют против сборной Уругвая, которая на стадионе “Соккер Сити” (Йоханесбург) с трудом, в серии послематчевых 11-метровых ударов победила сборную Ганы.
Первыми счет открыли футболисты Ганы. Гол на счету у полузащитника Сулей Мунтари. Во втором тайме форвард уругвайцев Диего Форлан с штрафного удара сравнял счет.
Команды сыграли дополнительные 30 минут, которые прошли без голов. Уже на последних секундах уругвайцы дважды выносили мяч с линии ворот. Второй раз это сделал нападающий Луис Суарес и получил красную карточку. Асамоа Гьян не смог забить назначенный 11-метровый удар.
В послематчевых 11-метровых ударах точнее оказались футболисты Уругвая. Они победили со счетом 4:2.
3 июля состоятся последние 2 игры четвертьфинала. Аргентина сыграет против Германии. Соперником Испании будет Парагвай.