ՖԻԴԵ-ի Գրան պրիում արդեն 6 տուր է խաղացվել: Այս տուրում Լիլիթ Մկրտչյանը հաղթել է Մայա Չիբուրդանիձեին (Վրաստան), իսկ Հայաստանի մեկ այլ ներկայացուցիչ Էլինա Դանիելյանը հանդիպել է Անտոանետա Ստեֆանովայի (Բուլղարիա) հետ և պարտվել է:
Մկրտչյանը հավաքել է 4,5 միավոր և զբաղեցնում է 2-րդ տեղը: Առաջատար Նան Ձագնիձեից (Վրաստան) Մկրտչյանը ետ է մնւմ 1 միավորով: Տատյանա Կոսինցևան (Ռուսաստան) 4 միավորով զբաղեցնում է 3-րդ տեղը:
ՖԻԴԵ-ն հրապարակել է 100 ուժեղագույն շախմատիստների վարկանիշային ցուցակը: Գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը 2783 միավորով 5-րդ տեղում է: Վարկանիշային ցուցակի առաջատարը 2826 միավորով Մագնուս Կառլսենն է (Նորվեգիա), 2-րդ տեղում 2803 միավորով Վեսելին Տոպալովն է (Բուլղարիա), երրորդ տեղում` 2800 միավորով Վիշվանաթան Անանդը (Հնդկաստան):
Վլադիմիր Հակոբյանը 2691 միավորով զբաղեցնում է 44-րդ տեղը , Գաբրիել Սարգսյանը` 61-րդ տեղը (2673 միավոր): Կանանց շարքում Լիլիթ Մկրտչյանը 30-րդ տեղում է (2468 միավոր), Էլինա Դանիելյանը` 52-րդ (2431) և Լիլիթ Գալոյանը` 78 (2384): Կանանց վարկանիշային ցուցակում առաջատարը 2682 միավորով Յուդիթ Պոլգարն է (Հունգարիա):
Բասկետբոլ. Հունիսի 28-ին «Միկա» մարզահամալիրում մեկնարկեց բասկետբոլի կանանց Եվրոպայի առաջնության C դիվիզիոնի առաջնությունը: A խմբում Հայաստանի հավաքականը զբաղեցրեց 1 տեղը 6 միավորով` հաղթելով բոլոր 3 խաղերում: 2 տեղը խմբում գրավել է Մոլդովայի հավաքականը:
B խմբում Մալթան առաջատարն է 4 միավորով, երկրորդ տեղում է Շոտլանդիայի հավաքականը: Հուլիսի 2-ին կիսաեզրափակչում կհանդիպեն Հայաստանը և Շոտլանդիան, Մոլդովան և Մալթան:
Ֆուտբոլ. Արման Ամիրխանյանն ու Զավեն Հովհաննիսյանը կսպասարկեն 2011թ. ֆուտբոլի Եվրոպայի մինչև 19 տարեկանների առաջնության 10-րդ ընտրական խմբի հանդիպումները: Մրցաշարը տեղի կունենա 2010 թվականի հոկտեմբերի 6-ից 13-ը Բուլղարիայում: Եվրոպայի առաջնության ուղեգրերը կվիճարկեն Բուլղարիայի, Իռլանդիայի, Սերբիայի, և Լյուքսեմբուրգի ընտրանիները:
Հունիսի 26-ին և 27-ին Հայաստանի Բարձրագույն լիգայում կայացել է 13-րդ տուրը: Առաջին խաղն ավարտվել է ոչ ոքի` 2:2: Իսկ Հայաստանի 2010-ի գավաթակիր «Փյունիկը» կրել է երրորդ պարտությունը` զիջելով «Գանձասարին» (0:1):
Հունիսի 27-ին «Ուլիսը» ջախջախել է «Շիրակին»` 4 անպատասխան գնդակ ուղարկելով Գյումրիի թիմի դարպասը: «Բանանցի» հետ դիմակայությունում «Կիլիկիան» առավել ուժեղ էր «Բանանցից» և հաղթել է 2:0 հաշվով:
Առաջնությունում առաջատարը «Բանանցն» է 32 միավորով, «Ուլիսի» հաշվին կա 29 միավոր, «Փյունիկի»` 26: Իտալիայի Ֆուտբոլի ֆեդերացիան ուշացումով սկսեց զբաղվել օգոստոսի 11-ին կայանալիք ընկերական հանդիպման համար մրցակցի որոնումներով: Այդ իսկ պատճառով իտալացիների ընտրությունը հարուստ չէր. միակ եվրոպական հավաքականը, որի հետ նրանք կկարողանան խաղալ:
Հուլիսի 1-ին «Ուլիս» ֆուտբոլային ակումբը 2010-2011թթ. խաղաշրջանի Եվրոպայի լիգայի առաջին որակավորման փուլում կխաղա «Բնեյ Եհուդայի» հետ (Իսրայել): Հունիսի 30-ին իսրայելական ակումբի գլխավոր մարզիչ Դրոր Կաշտանը և թիմի ավագ Ասի Բալդուտը հանդիպել են լրագրողների հետ: «Բնեյ Եհուդան» նվաճել է Եվրոպայի լիգայի ուղեգիր` անցնելով երկրի գավաթի եզրափակիչ: Անցյալ մրցաշրջանում թիմը Իսրայելի առաջնությունում զբաղեցրել է 4-րդ տեղը: Մարզչի խոսքերով, թիմը հաղթահարել է Եվրոպայի լիգայի 3 փուլերը, բայց այս տարի կփորձի հասնել ավելի մեծ հաջողությունների: «Իհարկե, մենք պետք է ավելի շատ աշխատենք: Մենք շատ երիտասարդ ու տաղանդավոր ֆուտբոլիստներ ունենք և կփորձենք գերազանցել անցյալ տարվա ձեռքբերումները»,- ասել է Կաշտանը:
Երևանյան ակումբի գլխավոր մարզիչ Սևադա Արզումանյանն ասել է, որ «Ուլիսն» առաջին անգամ է հանդես գալիս Եվրոպայի լիգայում և ֆուտբոլիստները ջանադրաբար պատրաստավում են: «Նրանք հասկանում են, որ սա եվրոպական ֆուտբոլում իրենց դրսևորելու հիանալի շանս է: Այս խաղում «Ուլիսի« կազմում չեն խաղա Կարեն Ալեքսանյանը, որը վնասվածք է ստացել Հայաստանի առաջնության 13-րդ տուրում և Ալեքսանդր Պետրոսյանը, որը դեռեևս չի ապաքինվել վնասվածքից»,-ասել է մարզիչը:
«Ուլիսը» պայմանագիր է կնքել բելառուս հարձակվող Վիտալի Լեդենյովի հետ: «Լեդենյովը մեծ փորձ ունի, տակտիկապես ճիշտ է խաղում, սակայն շատ քիչ է խաղացել մեր թիմի հետ և դեռևս մենք չենք կարող ճշգրիտ ասել նրա ֆունկցիոնալ պատրաստվածության մասին»,-ասել է Արզումանյանը:
Ինքը ֆուտբոլիստը գտնում է, որ «Ուլիսը» կկարողանա արժանի դիմադրություն ցույց տալ Իսրայելի թիմին: «Ես ինքս խաղացել եմ իսրայելյան «Ապոել» թիմում և ծանոթ եմ «Բնեյ Եհուդայի» հնարավորություններին ու խաղի մակարդակին»,-ասել է հարձակվողը:
Բռնցքամարտ. Լվով քաղաքում ավարտվեց Եվրոպայի բռնցքամարտի պատանեկան առաջնությունը: Հայաստանի պատվիրակներից երկրորդ տեղը գրավեցին և արծաթե մեդալներով պարգևատրվեցին Հենրիկ Մոքոյանը /46կգ / և Արթուր Ներսիսյանը /50կգ /: Նրանց թիմակիցներ Գոռ Երիցյանը /57կգ / և Ռաֆայել Սիմոնյանը /+80կգ / կանգնեցին պատվո պատվանդանի երրորդ աստիճանին և հայրենիք կվերադառնան բրոնզե մեդալներով:
Խորեն Գևորը (Գերմանիա, 31-4-0, 16 ԿՕ) Սեբաստյան Զբիկի փոխարեն (Գերմանիա) կմենամարտի Դմիտրի Սարտիսոնի հետ (Գերմանիա, 26-1-0, 17 ԿՕ) նրա WBA վարկածով գոտուն տիրանալու համար: Գևորը փոխել է իր քաշային կարգը և բարձրացել երկրորդ միջին քաշային կարգ (մինչև 76,2 կգ):
Խորեն Գևոր – Դմիտրի Սարտիսոն չեմպիոնական մենամարտը կկայանա հուլիսի 31-ին Համբուրգում (Գերմանիա), նույն օրը կմենամարտեն նաև Սեբաստյան Զբիկն ու Խորխե Սեբաստյան Հեյլանդը:
Մեկ այլ հայ բռնցքամարտիկ, առաջին թեթև քաշային կարգում (մինչև 59 կգ) Եվրոպայի չեմպիոն Լյովա Կիրակոսյանը, որը ներկայացնում է Ռուսաստանը, իր հաջորդ մենամարտը կանցկացնի հուլիսի 16-ին: Կիրակոսյանի հակառակորդը կլինի իսպանացի Ֆրանսիսկո Նոխալեսը: Կիրակոսյանի ու Նոխալեսի մենամարտը տեղի կունենա Տուլոնում (Ֆրանսիա):
Քիքբոքսինգ. Հայաստանի քիքբոքսինգի հավաքականը 8 մեդալով վերադարձավ Հունաստանում կայացած աշխարհի առաջնությունից: Հավաքականը ներկայացնում էր 10 մարզիկ, որոնցից երեքը նվաճեցին ոսկի, երկուսը` արծաթ և երեքը` բրոնզ: 2010 թվականի աշխարհի չեմպիոններ դարձան Գեղամ Մկրտչյանը (65 կգ ք/կ), Գարիկ Ծատուրյանը (75 կգ ք/կ), Միսաք Ասլանյանը (75 կգ ք/կ), արծաթե մեդալներ նվաճեցին Ռաֆայել Հակոբյանը (40 կգ ք/կ) և Հայկ Խաչատրյանը (55 կգ ք/կ), բրոնզ նվաճեցին Արսեն Աբգարյանը (40 կգ ք/կ), Սուրիկ Խաջոյանը և Լևոն Սարգսյանը (55 կգ ք/կ):
Այս տարի հայ քիքբռնցքամարտիկները հուլիսի 17-18-ին կմասնակցեն Հայաստանի առաջնությանը, ինչպես նաև հոկտեմբերին Անապայում կայանալիք Աշխարհի գավաթի խաղարկությանը:
Վազք. Հունիսի 26-ին Երևանում տեղի է ունեցել Միջազգային օլիմպիական օրվան և ՀՀ ԱՕԿ 20-ամյակին նվիրված վազքարշավ: ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը նշել է, որ Հայաստանի Օլիմպիական կոմիտեի նպատակը սպորտը զանգվածային դարձնելն է և հնարավորինս շատ մարդկանց ներգրավելը: «Յուրաքանչյուր տարի մեր երկրում երիտասարդ մասնակիցների թիվն ավելանում է և ավելի շատ է զգացվում սպորտային ոգին»,- ասել է Ծառուկյան:
Վազքարշավին մասնակցում էին մարզիկներ 7 տարիքային կարգերում, ինչպես նաև հեծանվորդներ և ֆիզիկական սահմանափակ հնարավորություններով մարդիկ:

2 Июль 2010 - 06:31 AMT
На Гран При ФИДЕ уже сыграно 6 туров. В этом туре Лилит Мкртчян победила Майю Чибурданидзе (Грузия), а другая представительница Армении Элина Даниелян встретилась с Антуанетой Стефановой (Болгария) и проиграла. После победы Мкртчян набрала 4,5 очка, и поднялась на 2 место. От лидера – Наны Дзагнидзе (Грузия) Мкртчян отстает на 1 очко. Татьяна Косинцева (Россия) с 4 очками занимает 3 место.
А ФИДЕ опубликовал рейтинг-лист 100 самых сильных шахматистов. Армянский гроссмейстер Левон Аронян с 2783 очками занял 5 место. Лидер рейтинга – Магнус Карлсен (Норвегия) с 2826 очками, 2 место занимает Веселин Топалов (Болгария) с 2803 очками, тройку замыкает Вишванатан Ананд из Индия (2800). Из армянских шахматистов Владимир Акопян занимает 44 место с 2691 очком, Габриель Саркисян 61 место (2673 очка). Среди женщин Лилит Мкртчян занимает 30 место (2468 очков), Элина Даниелян – 52 (2431 очков) и Лилит Галоян – 78 (2384 очка). Лидер женского рейтинга Юдит Полгар (Венгрия), она имеет 2682 очка.
Баскетбол: 28 июня в спортивном комплексе “Мика” стартовал чемпионат Европы “С” дивизиона по баскетболу среди женщин. Сборная Армении в группе А заняла 1 место с 6 очками, победив во всех 3 матчах. 2 место в группе заняла сборная Молдовы.
В группе В Мальта стала лидером группы с 4 очками, на втором месте – сборная Шотландии.2 июля в полуфиналах встретятся сборные Армении и Шотландии, Молдовы и Мальты.
Футбол: Арман Амирханян и Завен Оганнисян обслужат матчи 10-ой отборочной группы чемпионата Европы по футболу до 19 лет. Игры состоятся 6-13 октября в Болгарии. За путевки чемпионата Европы будут бороться национальные сборные Болгарии, Ирландии, Сербии и Люксембурга. 26 и 27 июня в Высшей Лиге Армении по футболу состоялся 13 тур. Первый матч закончился вничью – 2:2. А обладатель Кубка Армении этого года “Пюник” потерпел третье поражение подряд, проиграв “Гандзасару” со счетом 0:1.
“Улисс” разгромил “Ширак”, отправив 4 безответных мяча в ворота гюмрийской команды. В противостоянии “Бананц” – “Киликия” сильнее оказался “Бананц”, победив со счетом 2:0. На чемпионате лидирует “Бананц” с 32 очками, на счету “Улисса” 29 очков, “Пюника” – 26. Федерация футбола Италии с опозданием занялась поиском партнёра для товарищеского матча, запланированного на 11 августа. По этой причине выбор итальянцев оказался небогат: единственной европейской сборной, с которой они могут сыграть, является команда Армении.
1 июля футбольный клуб “Улисс” в первом квалификационном этапе Лиги Европы сезона 2010-2011 сыграет против “Бней Ехуды” (Израиль). Матч состоится на стадионе “Раздан”. “Бней Ехуда” путевку в Лигу Европы завоевала, выйдя в финал Кубка страны. В прошлом сезоне команда на чемпионате Израиля заняла 4 место. По словам тренера “Бней Ехуды” Дрора Каштана, команда преодолела 3 этапа Лиги Европы, но в этом году постарается достичь большего достижения.
Главный тренер ереванского клуба Севада Арзуманян сказал, что “Улисс” впервые выступает в Лиге Европы, и футболисты готовятся тщательно. “Игроки понимают, что это отличный шанс проявить себя в европейском футболе. К этому матчу мы готовились во время чемпионата Армении и последние победы на чемпионате нам дали уверенность в своих силах ”,- подчеркнул наставник “Улисса”. Тренер отметил, что в этом матче “Улиссу” не смогут помочь Карен Алексанян, который получил травму в 13 туре чемпионата Армении, и Александр Петросян, он не успел излечить травму.
“Улисс” до матча с израильском клубом успел подписать контракт с белорусским форвардом Виталием Леденевом. “Леденев имеет большой опыт, тактически играет грамотно, но очень мало времени играет с нашей командой и пока что не можем точно сказать о его функциональной подготовке”,- сказал Арзуманян. Сам футболист считает, что “Улисс” сможет достойно противостоять израильской команде. “Я сам играл в израильской команде “Апоэль” и знаком с возможностями и с игровым уровнем “Бней Йехуды”,- подчеркнул нападающий.
Бокс: В Львове (Украина) завершился чемпионат Европы по боксу среди юношей, родившихся в 1994-1995 годы. Армянские боксеры Генрик Мокоян (в/к 46) и Артур Нерсисян (в/к 50) завоевали серебряные медали. А Гор Ерицян (в/к 57) и Рафаэль Симонян (в/к +80) стали бронзовыми медалистами.
А армянский боксер Хорен Гевор (Германия) вместо Себастьяна Збика (Германия) сразится против обладателя пояса по версии WBA Дмитрия Сартисона (Германия). Гевор изменил весовую категорию и поднялся во второй средний вес (до 76,2 кг). Он сразится за пояс WBA.
Чемпионский бой Хорен Гевор – Дмитрий Сартисон состоится 31 июля в Гамбурге (Германия), в тот же день сразятся и Себастьян Збик-Хорхе Себастьян Хейланд.
Чемпион Европы в первом легком весе (до 59 кг) Лева Киракосян, который представляет Россию, свой следующий бой проведет 16 июля. Соперником Киракосяна будет испанец Франсиско Нохалес. Бой между Киракосяном и Нохалесом пройдет в Тулоне (Франция).
Кик-боксинг: Сборная Армении по кик-боксингу c чемпионата мира, который прошел в Александруполисе (Греция), вернулась c восьмью медалями. Сборная Армении на чемпионате выступила 10 спортсменами, трое из которых завоевали золотые, двое – серебряные и трое – бронзовые медали.
Чемпионами мира 2010 года стали Гегам Мкртчян (в/к 65), Гарик Цатурян (в/к 70) и Мисак Асланян (в/к 75), серебряные медали завоевали Рафаэль Акопян (в/к 40) и Айк Хачатрян (в/к 55), бронзовые медали на счету у Арсена Абгаряна (в/к 40), Сурика Хаджояна и Левона Саркисяна (оба в/к 55).
В этом году армянские кикбоксеры 17-18 июля примут участие на чемпионате Армении, они также примут участие в розыгрыше Кубка мира, который пройдет в октябре в Анапе (Россия).
Президент Федерации отметил, что уже подал заявку для проведения Кубка мира 2011 года в Армении, на которую международная федерация даст окончательный ответ в октябре этого года.
Бег: 26 июня в Ереване прошел пробег, посвященный Олимпийскому дню и 20-летию Национального Олимпийского комитета РА. Президент АНОК Гагик Царукян отметил, что цель Олимпийского комитета Армении – сделать спорт массовым и привлечь как можно больше людей. В пробеге приняли участие спортсмены 7 возрастных категорий, а также велогонщики и люди с ограниченными физическими возможностями. Победители получили грамоты АНОК и денежные награды, а участники – сертификаты МОК.